E.ON Sverige AB

Ny elnätsstation invigs i Gnosjö kommun – tredubblar kapaciteten för fortsatt tillväxt

21.9.2026 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Dela

Den 23 september invigs E.ONs nya transformatorstation utanför Gnosjö. Investeringen på 74 miljoner kronor skapar nya möjligheter för både befintliga företag och nya etableringar. Den är samtidigt en viktig förstärkning av elförsörjningen i en av Sveriges mest industritäta kommuner. 

E.ONs nya transformatorstation i Törestorp utanför Gnosjö tredubblar kapaciteten i elnätet och skapar utrymme för fortsatt elektrifiering och tillväxt. Stationen, som invigs den 23 september, är en investering på 74 miljoner kronor och stärker elförsörjningen i en av Sveriges mest industritäta kommuner.
E.ONs nya transformatorstation i Törestorp utanför Gnosjö tredubblar kapaciteten i elnätet och skapar utrymme för fortsatt elektrifiering och tillväxt. Stationen, som invigs den 23 september, är en investering på 74 miljoner kronor och stärker elförsörjningen i en av Sveriges mest industritäta kommuner. Foto: Niklas Laurin

Gnosjö har ett starkt och växande näringsliv med många energiintensiva verksamheter. Elektrifiering av industriprocesser och transporter innebär samtidigt att företagens behov av el och effekt ökar. Den nya stationen i Törestorp har byggts för att möta utvecklingen och ersätter den äldre stationen i Tyngel. 

– Tillgång till el och effekt har blivit en allt viktigare konkurrensfråga för kommuner. För Gnosjö kommun, med vår starka tillverkningsindustri och många företag med ambitioner att växa, är den här investeringen mycket betydelsefull. Den ger näringslivet bättre förutsättningar att utvecklas här och stärker samtidigt våra möjligheter att välkomna nya etableringar, säger Jakob Bäckrud, näringslivschef i Gnosjö kommun. 

Modernisering av elnätet 

Stationen i Törestorp är en del av E.ONs omfattande modernisering och utbyggnad av det svenska elnätet. Under perioden 2024–2027 investerar E.ON totalt 27 miljarder kronor i sina svenska elnät för att stärka leveranssäkerheten och skapa förutsättningar för elektrifiering och tillväxt. 

Den nya stationen är utrustad med tre transformatorer och innebär en betydande förstärkning av det lokala elnätet. Den ökade kapaciteten gör det möjligt att ansluta kunder som väntat på mer effekt och skapar samtidigt utrymme för kommande behov. 

– Gnosjö är ett tydligt exempel på varför vi behöver ligga steget före i utbyggnaden av elnätet. Här finns ett starkt näringsliv som vill utvecklas, investera och elektrifiera sin verksamhet. Med den nya stationen tredubblar vi kapaciteten och skapar utrymme för både befintliga företag och nya verksamheter att växa, säger Mats Tullgren, chef regionnätsaffärer på E.ON. 

Den nya stationen har också byggts med flera lösningar för att minska anläggningens klimat- och miljöpåverkan. Klimatförbättrad betong har använts, där en del av cementen ersatts med alternativa bindemedel. Stationens utrustning är dessutom fri från isoleringsgasen SF6. 

Hänsyn till omgivningen 

I anslutning till stationen anläggs bibäddar och planteras ängsblommor för att skapa bättre förutsättningar för biologisk mångfald. 

– När vi bygger nytt ska vi både skapa den kapacitet som samhället behöver och göra det med så liten klimat- och miljöpåverkan som möjligt. Törestorp är en modern station som stärker leveranssäkerheten här och samtidigt ger Gnosjö utrymme för fortsatt elektrifiering och tillväxt, säger Mats Tullgren.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

"För Gnosjö kommun, med vår starka tillverkningsindustri och många företag med ambitioner att växa, är den här investeringen mycket betydelsefull. Den ger näringslivet bättre förutsättningar att utvecklas här och stärker samtidigt våra möjligheter att välkomna nya etableringar," säger Jakob Bäckrud, näringslivschef i Gnosjö kommun.
"För Gnosjö kommun, med vår starka tillverkningsindustri och många företag med ambitioner att växa, är den här investeringen mycket betydelsefull. Den ger näringslivet bättre förutsättningar att utvecklas här och stärker samtidigt våra möjligheter att välkomna nya etableringar," säger Jakob Bäckrud, näringslivschef i Gnosjö kommun.
Foto: Gnosjö kommun
Ladda ned bild
"Gnosjö är ett tydligt exempel på varför vi behöver ligga steget före i utbyggnaden av elnätet. Här finns ett starkt näringsliv som vill utvecklas, investera och elektrifiera sin verksamhet. Med den nya stationen tredubblar vi kapaciteten och skapar utrymme för både befintliga företag och nya verksamheter att växa," säger Mats Tullgren, chef regionnätsaffärer på E.ON.
"Gnosjö är ett tydligt exempel på varför vi behöver ligga steget före i utbyggnaden av elnätet. Här finns ett starkt näringsliv som vill utvecklas, investera och elektrifiera sin verksamhet. Med den nya stationen tredubblar vi kapaciteten och skapar utrymme för både befintliga företag och nya verksamheter att växa," säger Mats Tullgren, chef regionnätsaffärer på E.ON.
Foto: Christian Andersson, Apelöga
Ladda ned bild

Om oss

I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

Elbehovet ökar kraftigt – E.ON planerar elnätet för 25 procent högre effektbehov15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Behovet av effekt i E.ONs elnät väntas öka med 25 procent fram till 2036. Bakom utvecklingen ligger framför allt elektrifieringen av industri och transporter, men också växande digital infrastruktur. Nu presenterar E.ON sin nya nätutvecklingsplan för 2027–2036 och bjuder samtidigt in kommuner, regioner, näringsliv och andra aktörer till samråd om hur framtidens elnät ska utvecklas.

E.ON investerar över en miljard i Malmö – bygger elnät för stadens fortsatta tillväxt1.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

E.ON investerar över 1,1 miljarder kronor i tre stora elnätsprojekt i Malmö. Satsningarna i Sege, Sjölunda och Oljehamnen ska stärka kapaciteten och leveranssäkerheten och skapa utrymme för nya bostäder, företagsetableringar och industri. Efter omfattande förstärkningar av elnätet har Malmö idag bra förutsättningar att möta en växande efterfrågan på el. Med de nya investeringarna bygger E.ON vidare för nästa fas i stadens tillväxt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye