Nytt ALS-läkemedel ger hopp till patienter med ovanlig mutation
24.9.2026 14:54:34 CEST | Umeå universitet | Pressmeddelande
Ett nytt precisionsläkemedel visar goda resultat för den grupp ALS-patienter som har den ovanliga FUS-varianten av sjukdomen. Som enda representant från Norden har ALS-forskargruppen vid Norrlands universitetssjukhus och Umeå universitet bidragit i studien.

– Vi gläds åt de positiva nyheterna. Den här mutationen finns främst hos unga ALS-patienter och hos dem har sjukdomen ofta ett mycket snabbt förlopp. Det nya läkemedlet visade en stabilisering och stopp för ytterligare sjukdomsutveckling hos flera patienter, säger Peter Andersen som är professor i neurologi vid Institutionen för klinisk vetenskap vid Umeå universitet och ansvarig för studien vid Norrlands universitetssjukhus.
Studien drivs av det amerikanska läkemedelsföretaget Ionis Pharmaceuticals och omfattar 89 patienter på 25 universitetssjukhus i hela världen. Läkemedlet, som kallas Ulefnersen, minskar nybildningen av proteinet FUS och i studien kunde forskarna se att patienter som fått läkemedlet levde längre, hade mindre skador på nervsystemet och behöll förmågan att klara vardagliga aktiviteter längre.
Viktiga svenska bidrag till forskningen
ALS-gruppen i Umeå har forskat om ALS sedan 1993, och om den ovanliga FUS-varianten sedan 2009. FUS är en förkortning för fused-in-sarcoma, en gen som ursprungligen troddes vara involverad i vissa cancersjukdomar. Under början av 2000-talet kunde man också visa att ärftliga förändringar i FUS-genen orsakade en ovanlig form av ALS. I Sverige är det ungefär 1 procent av alla ALS-patienter som har den här varianten av sjukdomen. Det som utmärker FUS-ALS är att de som drabbas ofta är unga, mellan 16 och 40 år, och att sjukdomen har ett snabbt förlopp. Få patienter överlever mer än tre år efter att förlamningssymtomen debuterat.
– Lärdomen från vår forskning är att vi behöver förstå processerna som leder till nervcellsdöd vid ALS för att kunna utveckla effektiva läkemedel. Här har Sverige varit starkt bidragande, med flera familjer som deltagit i forskningen och tre svenska patienter som donerat sina kroppar till medicinsk forskning om just FUS-ALS, säger Peter Andersen.
Forskning om FUS-ALS i Norden har bedrivits vid Norrlands universitetssjukhus och Umeå universitet med generöst ekonomiskt stöd från ALS-fonden (tidigare Ulla-Carin Lindquists stiftelse för ALS-forskning), Hjärnfonden och Hjärnfondens filantropiska donatorer, Kempe-stiftelserna i Örnsköldsvik, Erling-Perssons stiftelse, Neurofonden, Neuroförbundets forskningsstiftelse, Region Västerbotten, Vetenskapsrådet samt Knut och Alice Wallenbergs stiftelse.
Nyckelord
Kontakter
Peter AndersenProfessor, överläkareInstitutionen för klinisk vetenskap, Umeå universitet samt Norrlands universitetssjukhus
Tel:070-647 69 13ALSforskning@regionvasterbotten.seJohanna NordströmKommunikatörMedicinska fakulteten
Tel:090-786 89 09johanna.nordstrom@umu.seBilder


Länkar
Om oss
Umeå universitet är ett bredduniversitet och ett av Sveriges största lärosäten med över 41 500 studenter och omkring 4 600 medarbetare. Här finns en mångfald av utbildningar av hög kvalitet och forskning inom alla vetenskapsområden samt det konstnärliga området. Universitetet erbjuder en undervisnings- och forskningsmiljö av världsklass och bidrar med kunskap av global betydelse. Här gjordes den banbrytande upptäckten av gensaxen CRISPR-Cas9 som tilldelats Nobelpriset i kemi. Vid Umeå universitet är allt nära. Våra sammanhållna campus gör det lätt att mötas, samarbeta och utbyta kunskap, något som gynnar en dynamisk och öppen kultur.
Följ Umeå universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Umeå universitet
Nya statistiska metoder kan ge säkrare forskningsresultat22.9.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Forskare kan ha svårare att upptäcka viktiga skillnader om de inte samlar in rätt mängd data för det de vill undersöka. Forskning vid Umeå universitet har lett till nya statistiska metoder för att beräkna hur mycket data som behövs för att upptäcka den specifika effekt som en forskare vill undersöka, när mätningarna utgör kurvdata eller andra funktionella data.
FN-utredningar ska bidra till rättvisa – men saknar rättsliga förutsättningar21.9.2026 10:23:34 CEST | Pressmeddelande
Staterna förväntar sig att misstänkta krigsförbrytare ska kunna ställas inför rätta med stöd av FN:s utredningar. Men samtidigt saknar utredningarna ofta de rättsliga förutsättningar som krävs för att leva upp till uppdraget. Det visar en ny avhandling från Umeå universitet.
När bakterier stressas berättar RNA och proteiner olika historier21.9.2026 07:38:02 CEST | Pressmeddelande
Forskare vid Umeå universitet har identifierat stressförhållanden där kopplingen mellan RNA- och proteinnivåer bryts hos sjukdomsframkallande bakterier. Under osmotisk stress minskar produktionen av proteiner, vilket visar att mätningar av RNA inte alltid räcker för att förstå vad som händer i bakteriecellen.
Översyn av utbildningsutbudet och tilldelning av studenter15.9.2026 16:19:56 CEST | Pressmeddelande
Under våren 2026 inleddes ett arbete vid Umeå universitet med en omfattande översyn av utbildningsutbudet och tilldelningen av helårsstudenter och helårsprestationer för 2027.
Meningsstrider och förhandlingar i ståuppkomikbranschen15.9.2026 10:29:52 CEST | Pressmeddelande
Vad är roligt? Vad krävs för att nå framgång? Och vad är ståuppkomikerns roll och uppgift i samhället? Allt detta undersöks i en ny avhandling av Christian Liliequist vid Umeå universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum