Rapport: Kommersiell busstrafik förbises i samhällsplaneringen
25.9.2026 11:00:00 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Kommersiell busstrafik förbises ofta när kommuner och regioner planerar resecentrum och annan infrastruktur. Det visar en ny rapport från Sveriges Bussföretag. Bristande dialog och otydliga prioriteringar riskerar inte bara att försämra förutsättningarna för bussbranschen, utan också att göra städer mindre tillgängliga och hämma den lokala besöksnäringen.

En ny rapport från Sveriges Bussföretag visar hur den kommersiella busstrafiken – det vill säga expressbussar, turistbussar, flygbussar och ersättningsbussar – ofta förbises i stadsplaneringen. Rapporten bygger på tre fallstudier i Örebro, Bollnäs och Halmstad. Resultaten visar att det ofta saknas struktur och transparens i planeringen, och i viss mån även vilja att involvera de kommersiella bussföretagen.
– En stad som inte planerar för kommersiell busstrafik riskerar i praktiken att planera bort besökare och göra det svårare att resa när den offentliga kollektiva regiontrafiken inte räcker till. Bussarna tar människor mellan svenska orter och till hotell, evenemang, museer, restauranger och andra besöksmål. De är en viktig del av besöksnäringens infrastruktur, och om bussarna inte kan komma fram eller stanna på ett bra sätt påverkar det både resenärerna och den lokala turismen. Därför måste den här trafiken finnas med redan från början när städer och resecentrum planeras, säger Anna Grönlund, branschchef på Sveriges Bussföretag.
Konkreta åtgärder efterfrågas
Utifrån rapportens resultat presenterar Sveriges Bussföretag flera förslag för att förbättra planeringen av infrastrukturen. Bland annat föreslås att tidig dialog ska vara obligatorisk vid större förändringar, att det ska finnas tydliga prioriteringsmodeller för all busstrafik och att politiken tydligare ska ta ställning till avvägningen mellan samhällsnytta och likabehandling.
– Vi hoppas att den här studien kan bli utgångspunkt för en mer konstruktiv dialog mellan framför allt kommuner, regioner och kommersiella bussföretag. När det saknas struktur och transparens blir det i förlängningen ett demokratiskt problem, eftersom det inte finns några argument eller beslutsskäl att bemöta. Att involvera alla trafikföretag som trafikerar exempelvis ett resecentrum borde vara en självklarhet, inte minst ur resenärens perspektiv, säger Anna Grönlund.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seDokument
Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Transportföretagen erbjuder utbildning mot psykisk ohälsa17.9.2026 12:42:45 CEST | Pressmeddelande
För att förebygga psykisk ohälsa erbjuder Transportföretagen medlemsföretagen en e-utbildning med konkreta verktyg för att stärka gemenskapen på arbetsplatsen.
Nästan åtta av tio svenskar nöjda med vägarna – men stora skillnader i landet10.9.2026 11:40:23 CEST | Pressmeddelande
78 procent av svenskarna anser att vägarna fungerar mycket eller ganska bra, visar en undersökning från Demoskop på uppdrag av Transportföretagen. Samtidigt finns stora regionala skillnader, både i vägnätets skick och i hur vägarna uppfattas.
Nytt statsbidrag kan rädda fordonsutbildningar8.9.2026 12:50:59 CEST | Pressmeddelande
Regeringens nya statsbidrag för små och kostsamma yrkesutbildningar är ett viktigt besked för svensk kompetensförsörjning. För transport- och motorbranschen kan satsningen rädda och utveckla utbildningar som är avgörande för företagens framtida kompetensbehov – även när elevgrupperna är små och utbildningen kräver dyr utrustning, särskilda lokaler och specialiserad kompetens.
Svensk e-handelsexport växer – stor ökning av paket till utlandet8.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska e-handlare säljer allt mer till kunder utomlands. Under andra kvartalet skickades 16 procent fler paket från svenska e-handlare till privatpersoner i andra länder än under samma period förra året. Det visar Transportföretagens Paketindex för årets andra kvartal.
Elektronisk synlighet för drönare möjlig men tidsplan saknas7.9.2026 10:41:56 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har redan möjlighet att kräva elektronisk synlighet för drönare och bemannad luftfart. Det slår en ny utredning fast. Nu krävs en tydlig tidsplan för det fortsatta arbetet för att Sverige inte ska fortsätta gå miste om den effektivisering och innovation som drönarbranschen erbjuder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum