Komplikationer kan påverka viktnedgång efter gastric bypass
30.9.2026 14:09:30 CEST | Umeå universitet | Pressmeddelande
Gastric bypass-operationer har visat sig ge effektiv viktnedgång vid obesitas. Men komplikationer efter operationen kan få betydelse för vikten på lång sikt, visar en ny avhandling vid Umeå universitet.
– En sällsynt men problematisk komplikation efter gastric bypass är att det blir sår i kopplingen mellan magsäcken och tunntarmen. Patienter som drabbas av det kan få sämre viktnedgång efter operationen, säger Jeff Wennerlund som nyligen disputerat vid Institutionen för diagnostik och intervention vid Umeå universitet.
Tillståndet behandlas med syradämpande mediciner, och en del kliniker använder också sådana mediciner i förebyggande syfte vid gastric bypass. Avhandlingen visar dock att det inte minskar risken för komplikationer. Det är istället andra faktorer, till exempel rökning och diabetes, som har större betydelse. Det fanns också ett samband mellan att vara född utanför Sverige och en ökad risk för komplikationer i samband med gastric bypass, men det beror främst på skillnader i levnadsvanor och andra bakomliggande faktorer.
Viktigt att vara fysiskt aktiv
Den som går ner i vikt efter en gastric bypass-operation behöver också fortsätta vara fysiskt aktiv. Många av deltagarna i studien upplevde att deras fysiska förmåga blev bättre efter operationen och att fysisk aktivitet blev mer givande.
– Efter gastric bypass och viktnedgång tappar man inte bara fett utan även muskler. Vi kunde se att styrkan i bukväggen var ungefär samma som före operationen, medan styrkan i lårmuskeln minskade. Men deltagarna uppgav också att tiden som de var måttligt fysiskt aktiva ökade, och att de kände att de fått en helt annan frihet och ett nytt liv efter operationen, säger Jeff Wennerlund.
Om avhandlingen
Wennerlund, J. (2026). Biological and physiological effects of metabolic bariatric surgery (PhD dissertation, Umeå University). https://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:umu:diva-258221
Nyckelord
Kontakter
Jeff WennerlundMed. dr., överläkareInstitutionen för diagnostik och intervention, Umeå universitet; Kirurgiskt centrum Södra Lappland, Lycksele sjukhus
Arbetar kliniskt och kan ibland ha svårt att svara i telefon. Skicka ett sms med kontaktuppgifter om du inte når honom.
Johanna NordströmKommunikatörMedicinska fakulteten
Tel:090-786 89 09johanna.nordstrom@umu.seBilder

Om oss
Umeå universitet är ett bredduniversitet och ett av Sveriges största lärosäten med över 41 500 studenter och omkring 4 600 medarbetare. Här finns en mångfald av utbildningar av hög kvalitet och forskning inom alla vetenskapsområden samt det konstnärliga området. Universitetet erbjuder en undervisnings- och forskningsmiljö av världsklass och bidrar med kunskap av global betydelse. Här gjordes den banbrytande upptäckten av gensaxen CRISPR-Cas9 som tilldelats Nobelpriset i kemi. Vid Umeå universitet är allt nära. Våra sammanhållna campus gör det lätt att mötas, samarbeta och utbyta kunskap, något som gynnar en dynamisk och öppen kultur.
Följ Umeå universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Umeå universitet
Att skriva en klänning, att sy en text25.9.2026 10:11:07 CEST | Pressmeddelande
Den 1-2 oktober hålls ett symposium Umeå universitet om litterära kläder, språkdräkter och tygspår i kulturen.
Nytt ALS-läkemedel ger hopp till patienter med ovanlig mutation24.9.2026 14:54:34 CEST | Pressmeddelande
Ett nytt precisionsläkemedel visar goda resultat för den grupp ALS-patienter som har den ovanliga FUS-varianten av sjukdomen. Som enda representant från Norden har ALS-forskargruppen vid Norrlands universitetssjukhus och Umeå universitet bidragit i studien.
Nya statistiska metoder kan ge säkrare forskningsresultat22.9.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Forskare kan ha svårare att upptäcka viktiga skillnader om de inte samlar in rätt mängd data för det de vill undersöka. Forskning vid Umeå universitet har lett till nya statistiska metoder för att beräkna hur mycket data som behövs för att upptäcka den specifika effekt som en forskare vill undersöka, när mätningarna utgör kurvdata eller andra funktionella data.
FN-utredningar ska bidra till rättvisa – men saknar rättsliga förutsättningar21.9.2026 10:23:34 CEST | Pressmeddelande
Staterna förväntar sig att misstänkta krigsförbrytare ska kunna ställas inför rätta med stöd av FN:s utredningar. Men samtidigt saknar utredningarna ofta de rättsliga förutsättningar som krävs för att leva upp till uppdraget. Det visar en ny avhandling från Umeå universitet.
När bakterier stressas berättar RNA och proteiner olika historier21.9.2026 07:38:02 CEST | Pressmeddelande
Forskare vid Umeå universitet har identifierat stressförhållanden där kopplingen mellan RNA- och proteinnivåer bryts hos sjukdomsframkallande bakterier. Under osmotisk stress minskar produktionen av proteiner, vilket visar att mätningar av RNA inte alltid räcker för att förstå vad som händer i bakteriecellen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum