Energimyndigheten föreslår nya åtgärder för att stärka svensk fjärr- och kraftvärme
1.10.2026 13:00:44 CEST | Energimyndigheten | Pressmeddelande
Sverige står inför en omfattande elektrifiering samtidigt som kraven på leveranssäkerhet och beredskap ökar. I två regeringsuppdrag har Energimyndigheten analyserat fjärr- och kraftvärmens betydelse för energisystemet och hur sektorns förutsättningar kan stärkas.
Fjärr- och kraftvärmesektorn spelar en central roll i vårt energisystem. Den levererar trygg värme, stärker elförsörjningen och avlastar elsystemet. Det är värden som behövs både i vardagen och vid kriser.
– Energimyndigheten föreslår nu en rad åtgärder för att stärka fjärr- och kraftvärmen. Vi vill bland annat se ett nationellt mål för leveranssäkerhet samt en tidsbegränsad sänkning av energiskatten för el som används i fjärrvärmens värmepumpar och elpannor, säger Energimyndighetens generaldirektör Caroline Asserup.
Ytterligare förslag för att stärka fjärrvärmesektorn
I rapporterna finns fler förslag på åtgärder som kan stärka svensk fjärr- och kraftvärme, bland annat:
-
Den som orsakar utsläppen bör också ta klimatansvaret. Utsläpp från fossilt avfall ska i högre grad redovisas hos de verksamheter som ger upphov till avfallet, snarare än hos fjärrvärmeföretagens kunder.
-
Försörjningen av hållbara skogsbränslen behöver stärkas. Det behövs bättre kunskap och planering för hela värdekedjan, med fokus på transporter, lagring och andra logistiska utmaningar.
-
Fjärrvärmen ska stärka beredskapen i samhället. Se över lagstiftningen så att värmeleveranser till samhällsviktiga verksamheter kan prioriteras vid allvarliga störningar och kriser.
Stärkt beredskap kräver gemensamma insatser
Rapporterna visar också att fjärrvärmens leveranssäkerhet påverkas av bland annat tillgången till bränslen, elförsörjning och fungerande försörjningskedjor. För att stärka beredskapen krävs därför insatser från såväl företag som myndigheter och andra berörda aktörer.
– Fjärrvärmen är också en viktig del av Sveriges energiberedskap. Förmågan att upprätthålla värmeförsörjningen till hushåll, företag och samhällsviktiga verksamheter behöver stärkas för att möta framtida risker och påfrestningar, säger Gustav Ebenå, chef för avdelningen Systemanalys och statistik vid Energimyndigheten.
Beslut som påverkar fjärr- och kraftvärmen får konsekvenser för elsystemet, effektbalansen och samhällets beredskap. Därför behöver energisystemets olika delar planeras och utvecklas tillsammans.
Mer information om analyserna samt nedladdningsbara rapporter finns på Energimyndighetens webbplats
Kontakter
Energimyndighetens pressfunktion
Tel:016-544 23 99press@energimyndigheten.seOla WestbergPresschef
Tel:016-544 20 36ola.westberg@energimyndigheten.seBilder


Länkar
Följ Energimyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten
Så kan Sveriges elförsörjning bli mer robust i kris och krig1.9.2026 10:04:24 CEST | Pressmeddelande
Tillgång till el är avgörande för att samhället ska fungera. Nu föreslår Energimyndigheten nya åtgärder för att stärka Sveriges försörjningstrygghet och säkerställa att elen räcker till samhällsviktiga verksamheter vid kris och krig.
Regeringen förlänger möjligheten till lageravtappning25.6.2026 16:13:56 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har i dag, mot bakgrund av det osäkra globala energiläget, beslutat att förlänga den period under vilken Energimyndigheten kan genomföra avtappning av Sveriges beredskapslager av olja. Beslutet innebär att lageravtappning kan ske fram till och med den 31 december 2026.
Energimyndigheten lanserar två nya stöd för laddinfrastruktur25.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige har kommit långt med publik laddning för tunga transporter längs större vägar. Nu blir det möjligt för fler transporttyper och platser att driva elektrifieringen framåt. Energimyndigheten öppnar nu för stöd till icke-publik laddning för lastbilar och bussar och laddning för sjöfart.
Ny kortsiktsprognos belyser effekter av en utdragen energikris22.6.2026 09:49:52 CEST | Pressmeddelande
Effekterna på energimarknaderna som orsakats av kriget i Mellanöstern kommer att kvarstå 2027 även om konflikten förhoppningsvis har lösts genom det nyligen skrivna fredsavtalet mellan Iran och USA. Det visar Energimyndighetens nya kortsiktsprognos.
Renovera under semestern och få lägre energikostnad i höst och vinter16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu börjar sommarsemestern på allvar och för många hägrar lata timmar i hängmattan med en god bok. Eller är det kanske precis rätt tid på året för att rusta sin bostad lite bättre inför kommande vintrar?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum