Bristande förberedelse för arbetslivet syns i ungas psykiska hälsa
9.10.2026 08:30:00 CEST | Bliwa | Pressmeddelande
Sex av tio unga som tycker att utbildningen inte har gjort dem redo för arbetslivet säger att osäkerheten om jobb påverkar deras psykiska hälsa i hög grad. Även bland dem som känner sig redo är det drygt fyra av tio. Unga kvinnor påverkas mest: 57 procent av kvinnorna i åldern 20–24 år, jämfört med 45 procent av männen i samma ålder. Det visar en ny analys av försäkringsbolaget Bliwas Anställningsbarhetsrapport inför Världsdagen för psykisk hälsa den 10 oktober.

Drygt var tredje ung säger att utbildningen inte har förberett dem för arbetslivet i praktiken. Det de framför allt saknar är praktisk erfarenhet och kontakter, som ofta är avgörande för att få det första jobbet. I den gruppen säger var fjärde att jobbosäkerheten påverkar den psykiska hälsan i mycket hög grad. Bland dem som känner sig redo gäller det var sjunde.
Skillnaden mellan könen finns i hela åldersgruppen. Av kvinnorna 20–29 år säger 54 procent att jobbosäkerheten påverkar deras psykiska hälsa i hög grad, jämfört med 45 procent av männen. Störst är skillnaden bland de yngsta.
Den som har fått prova på arbetslivet vet bättre vad som väntar och har något att luta sig mot när ett nej kommer. Den som bara har sin utbildning saknar den erfarenheten. Då är det lätt att tolka varje avslag som ett tecken på att man inte räcker till, trots att man har gjort allt som förväntats. Ungas psykiska hälsa ses ofta som en fråga för vården, men en del av lösningen är faktiskt att fler får sin första chans, säger Daniel Olemyr, ansvarig för Anställningsbarhetsrapporten och produktchef på Bliwa.
Charlotte Valleskog, chefspsykolog på företagshälsan Feelgood och medverkande i rapporten, menar att arbetsgivare har en viktig roll redan i rekryteringen.
Alla unga som söker ett jobb kommer inte att vara rätt för rollen, men alla kan få ett bemötande som stärker dem inför nästa möjlighet. Ett tydligt besked, respekt och några ord om varför man inte gick vidare kan göra stor skillnad. När man är ny på arbetsmarknaden har man få erfarenheter att luta sig mot, och då väger varje nej tyngre. Hur arbetsgivare bemöter unga i rekryteringsprocessen kan därför antingen förstärka osäkerheten eller hjälpa dem att behålla tron på sin egen förmåga, säger Charlotte Valleskog, chefspsykolog på Feelgood.
FAKTA
- 49 procent av unga 20–29 år säger att osäkerheten om jobb påverkar deras psykiska hälsa i hög grad.
- Bland dem som inte känner sig förberedda av utbildningen: 59 procent. Bland dem som känner sig förberedda: 44 procent.
- I mycket hög grad: 25 procent av dem som inte känner sig förberedda, 14 procent av dem som gör det.
- Kvinnor 20–24 år: 57 procent. Män 20–24 år: 45 procent. Alla 20–29 år: kvinnor 54 procent, män 45 procent.
- 37 procent säger att utbildningen inte har förberett dem för arbetslivet i praktiken.
- Det som unga framför allt saknar inför arbetslivet är praktisk erfarenhet (40 procent) och kontakter (36 procent).
OM ANSTÄLLNINGSBARHETSRAPPORTEN 2026
Anställningsbarhetsrapporten är Bliwas rapport om unga som är på väg in i arbetslivet efter gymnasiet eller universitetet. Undersökningen genomfördes av analysföretaget Verian som en slumpmässigt rekryterad webbenkät via Kivra, 3–20 mars 2026. Totalt deltog 2 057 unga i åldern 20–29 år. Resultaten har viktats på kön, ålder och region baserat på befolkningsdata från SCB.
Frågorna i analysen: ”Hur mycket påverkar osäkerheten kring jobb din psykiska hälsa i dag?” och ”Hur väl upplever du att din utbildning har förberett dig för arbetslivet i praktiken?” Som förberedda räknas de som svarat mycket väl eller ganska väl (1 321 personer), som inte förberedda de som svarat inte särskilt väl eller inte alls (736 personer).
Kontakter
Daniel OlemyrProduktchef Bliwa
daniel.olemyr@bliwa.sePressjour
press@bliwa.seOm Bliwa
Bliwa Livförsäkring bildades 2003 och är ett ömsesidigt specialistbolag som erbjuder personförsäkring genom gruppförsäkring. I samarbete med företag och organisationer försäkrar vi nära en miljon människor. Bliwa erbjuder försäkringar som ger ekonomisk trygghet vid olycksfall, sjukdom, dödsfall eller arbetslöshet samt snabb tillgång till sjukvård när det behövs. I Bliwakoncernen ingår även det helägda dotterbolaget Bliwa Skadeförsäkring.
Följ Bliwa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bliwa
Ett år med nya a-kassan – många saknar fortfarande koll på sin ekonomiska trygghet vi arbetslöshet1.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 oktober är det ett år sedan Sverige införde en ny arbetslöshetsförsäkring baserad på inkomst i stället för arbetad tid. Reformen syftade till att göra a-kassan mer modern, träffsäker och tillgänglig för fler. Trots förändringarna är kunskapen om det ekonomiska skyddet vid arbetslöshet fortfarande begränsad.
Frågorna som unga vill att politikerna prioriterar för en bra start i arbetslivet9.9.2026 10:12:37 CEST | Pressmeddelande
Jobb och praktik toppar ungas önskemål till politiken inför valet när det gäller frågan om att få en bra start i arbetslivet. Sju av tio unga anser samtidigt att politikerna inte tar deras etablering i arbetslivet på tillräckligt stort allvar, enligt Bliwas rapport: Valet och unga – frågorna som unga vill att politikerna prioriterar för en bra start i arbetslivet.
Bliwa fortsätter att växa – inkomstförsäkring och vårdförsäkring viktiga draglok på tillväxtresan31.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
JANUARI-JUNI 2026 I KORTHET (uppgifterna inom parentes avser samma period föregående år) Periodens resultat uppgick till 50 miljoner kronor (101). Premieintäkt före avgiven återförsäkring uppgick till 766 miljoner kronor (736). Premieintäkten ökade med cirka 4 procent under första halvåret 2026 Sedan 2022 är premietillväxten 58 procent. Totalavkastningen i Bliwa Livförsäkring uppgick till 2,6 procent (1,6). Kapitalavkastningen uppgick till 65 miljoner kronor (34).
Antagningsbeskedet är här – men bara fyra procent väljer utbildning för framtidens jobb10.7.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag får tusentals unga sina antagningsbesked till universitet och högskolor. Samtidigt visar försäkringsbolaget Bliwas Anställningsbarhetsrapport 2026 att bara fyra procent väljer utbildning för att branschen är framtidssäker, medan var sjätte uppger att de valde för att de inte visste vad de annars skulle göra. Resultaten pekar på ett tydligt glapp mellan ungas utbildningsval och en arbetsmarknad som förändras snabbt.
Halvvägs in i 2026: Tryggheten ökar på arbetsmarknaden – men inte för unga män1.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arbetsmarknaden har börjat vända. Fler är i jobb nu än för ett år sedan och tryggheten är på väg tillbaka, för de flesta. Undantaget är unga män. Medan både äldre och unga kvinnor känner sig något tryggare, svänger tryggheten kraftigt bland unga män och oron är nu tillbaka på en av de högsta nivåerna. Det visar försäkringsbolaget Bliwas Anställningsindikator för andra kvartalet 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum