Ny rapport: Vården digitaliseras men utbildningen halkar efter
8.10.2026 08:16:58 CEST | Vårdförbundet | Pressmeddelande
Medan AI, digitala vårdtjänster och ny medicinteknik förändrar hälso- och sjukvården upplever många studenter att utbildningen inte håller jämna steg. Det framgår av en ny rapport från Vårdförbundet Student.

Sverige står inför stora utmaningar med kompetensförsörjningen i hälso- och sjukvården. För att fler ska välja, fullfölja och stanna kvar i yrken som barnmorska, biomedicinsk analytiker, röntgensjuksköterska och sjuksköterska krävs utbildningar av hög kvalitet där studenterna får rätt förutsättningar att utveckla sin kompetens.
En ny rapport från Vårdförbundet Student visar att VFU, verksamhetsförlagd utbildning, är avgörande för studenternas lärande och förberedelse inför yrkeslivet. Samtidigt upplever många studenter att utbildningen inte i tillräcklig utsträckning förbereder dem för den tekniska utvecklingen i vården.
Rapporten visar att omkring hälften av studenterna anser att utbildningen i låg utsträckning eller inte alls förbereder dem inom områden som digitala system, medicinteknik, informatik och artificiell intelligens. Samtidigt beskriver studenter stora skillnader i tillgång till simuleringsträning, trots att simulering är ett viktigt verktyg för att öva kliniska situationer och stärka patientsäkerheten.
– Simulering ger studenter möjlighet att träna, göra misstag och utvecklas innan de möter patienter i skarpa vårdsituationer. Det är orimligt att utbildas för morgondagens vård med gårdagens verktyg. Studenter behöver få kunskap och praktisk erfarenhet av den teknik som redan förändrar hälso- och sjukvården, säger Mohammed Al Jabery, ordförande för Vårdförbundet Student.
Rapporten visar också att en stor majoritet av studenterna upplever att VFU gör dem bättre förberedda för arbetslivet. Det visar vilken betydelse praktiken har för att utveckla framtidens medarbetare i vården. Samtidigt efterlyser Vårdförbundet Student en stärkt kvalitetssäkring av VFU och bättre förutsättningar för handledare.
– När studenter får en välfungerande VFU växer både kompetensen och viljan att stanna i yrket. Men kvaliteten varierar fortfarande för mycket. Ska vården klara kompetenskrisen kan vi inte se VFU som en bisak i utbildningen, den måste behandlas som en strategisk investering i vårdens framtid, säger Mohammed Al Jabery, ordförande för Vårdförbundet Student.
Fakta om undersökningen
Undersökningen genomfördes som en webbenkät och kunde besvaras under perioden 1 april till 31 maj 2026. Webbenkäten har skickats till samtliga medlemmar i Vårdförbundet Student från andra till sjätte terminen på utbildningarna till sjuksköterska, röntgensjuksköterska och biomedicinsk analytiker. 1 241 studenter valde att besvara enkäten.
Fakta om Vårdförbundet student
Vårdförbundet Student organiserar 13 000 studenter och driver frågor om bland annat en god VFU under studenternas universitets- eller högskoleutbildning till biomedicinsk analytiker, röntgensjuksköterska. En hög kvalitet under den verksamhetsförlagda praktiken är avgörande för en utbildning som förbereder för yrkeslivet.
Nyckelord
Kontakter
Vårdförbundets presstjänst0703 10 30 09 (ej sms)
Presstjänsten vardagar 09-17 måndag till fredag.
Dokument
Om oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar fler än 118 000 barnmorskor, biomedicinska analytiker, sjuksköterskor och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
När studenterna får välja: Patrik Kehlmeier är årets bästa handledare6.10.2026 11:08:24 CEST | Pressmeddelande
När sjuksköterskestudenter från hela landet beskriver den handledare som haft störst betydelse under deras utbildning återkommer samma ord om Patrik Kehlmeier på Hässleholms sjukhus: trygg, engagerad och inspirerande. Nu prisas han av Vårdförbundet Student som Årets studenthandledare 2026 för sitt arbete med att stötta och utveckla framtidens sjuksköterskor.
Vårdförbundet välkomnar M-förslag3.9.2026 10:56:00 CEST | Nyheter
Moderaterna har i veckan presenterat sitt valmanifest för valet 2026. Vårdförbundet välkomnar särskilt förslaget om att införa ett mål om att minst 80 procent av vårdpersonalens arbetstid ska ägnas åt kärnuppgifter och att resurserna till sjukvården ska öka.
Vårdförbundet välkomnar KD-förslag om inkomstbaserat högkostnadsskydd21.8.2026 15:31:50 CEST | Nyheter
–Vårdförbundet välkomnar KD-förslaget att göra högkostnadsskyddet för läkemedel inkomstbaserat, säger Sophia Godau, förbundsordförande i Vårdförbundet.
Vårdförbundet välkomnar S-förslag om en barnmorska – en födande19.8.2026 16:04:24 CEST | Nyheter
Vårdförbundet välkomnar S-förslag om en barnmorska – en födande Socialdemokraternas besked om att införa målet om en barnmorska per födande är ett viktigt steg mot en tryggare och säkrare förlossningsvård.
Facken i välfärden: indexerade statsbidrag det enda genomtänkta14.8.2026 14:02:17 CEST | Pressmeddelande
Facken i välfärden med över en miljon medlemmar ser varje år hur välfärden runt om i landets kommuner och regioner urholkas när kostnaderna ökar snabbare än statsbidragen och hur det leder till nedskärningar i välfärden. Välfärdens budgetar hänger inte med. Det är dags att värdesäkra statsbidragen till välfärden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum