Första spadtaget för E.ONs 800-miljonerssatsning i Sege
8.10.2026 16:02:26 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
I dag togs första spadtaget för E.ONs nya transformatorstation i Sege i Malmö. Investeringen på cirka 800 miljoner kronor ska kraftigt stärka kapaciteten och leveranssäkerheten i Malmöregionens elnät. Efter flera år av kapacitetsutmaningar utgör elnätet inte längre ett hinder för nya företagsetableringar och ny stadsutveckling. Nu bygger E.ON vidare för regionens nästa tillväxtfas.

Den nya stationen i Sege är en av E.ONs största enskilda elnätsinvesteringar i Malmöregionen och nästa steg i den omfattande utbyggnad av elinfrastrukturen som genomförts i och kring Malmö under senare år.
Under slutet av 2010-talet blev Malmöregionen ett tydligt exempel på hur brist på kapacitet i elnätet riskerade att bromsa både investeringar och företagsetableringar. Sedan dess har omfattande förstärkningar genomförts av både Svenska kraftnät och E.ON, vilket kraftigt har förbättrat förutsättningarna för fortsatt tillväxt och elektrifiering.
– För några år sedan diskuterade vi om elnätet skulle räcka till när regionen växte. I dag är situationen en helt annan. De stora förstärkningar som genomförts innebär att elnätet inte längre ska vara en flaskhals när nya företag vill etablera sig eller regionen växer. Med Sege tar vi nästa stora steg och bygger för de behov Malmöregionen kommer att ha under många decennier framöver, säger Peter Hjalmar, regionchef syd på E.ON.
Ny transformator ger kraftigt ökad kapacitet
Projektet i Sege omfattar en ny transformator. Samtidigt anpassas anslutande ledningar och reläskyddssystemen moderniseras i angränsande stationer.
Den befintliga anläggningen i Sege härstammar till stora delar från 1970-talet och är i behov av förnyelse. Investeringen innebär därför både ökad kapacitet och en omfattande modernisering som stärker elnätets långsiktiga robusthet.
– Tillgång till el är en grundförutsättning för vår fortsatta utveckling. När företag överväger nya etableringar och investeringar och när nya stadsdelar planeras måste vi kunna vara trygga med att infrastrukturen klarar tillväxten. Satsningen i Sege stärker den möjligheten och är viktig både för vårt näringsliv och för kommunerna i Skåne, säger Jens Sörvik enhetschef inom Regional utveckling hos Region Skåne som ansvarar för Skånes Effektkommission.
Den nya anläggningen byggs utan SF6-gas och med klimatförbättrad betong för att minska anläggningens klimatavtryck. Stationen planeras att tas i drift i slutet av 2029.
Över en miljard investeras i Malmös elnät
Investeringen i Sege ingår i en större satsning på Malmös elinfrastruktur. Tillsammans investerar E.ON över 1,1 miljarder kronor i stationerna Sege, Sjölunda och Oljehamnen.
I Sjölunda investeras 121 miljoner kronor för att stärka elförsörjningen till centrala och norra Malmö och skapa förutsättningar för bland annat den fortsatta utvecklingen av Nyhamnen. I Oljehamnen investeras 184 miljoner kronor för ökad leveranssäkerhet och kapacitet för nya industri- och företagsetableringar.
– Malmö växer både som stad och som industri- och logistikregion. Därför räcker det inte att lösa dagens behov. Vi måste ligga steget före och bygga ett elnät som ger utrymme för nästa företagsetablering, nästa stadsdel och fortsatt elektrifiering. Sege är en central del i det arbetet, säger Peter Hjalmar.
E.ON investerar 27 miljarder kronor i det svenska elnätet mellan 2024 och 2027 för att möjliggöra elektrifiering, stärka beredskapen och skapa förutsättningar för tillväxt och ett konkurrenskraftigt näringsliv i hela landet.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Kronobergs effektbehov ökar med nästan 40 procent till 20368.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kronobergs län står inför den största procentuella ökningen av effektbehovet i Småland. Enligt E.ONs nya nätutvecklingsplan ökar behovet av överföringskapacitet från 282 MW till 388 MW fram till 2036 – en ökning med nästan 40 procent.
Växande elbehov i Blekinge – god kapacitet skapar utrymme för fortsatt utveckling8.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Behovet av elnätskapacitet i Blekinge väntas öka tydligt under det kommande decenniet. Enligt E.ONs nya nätutvecklingsplan ökar effektbehovet i bolagets nät från 352 MW till 437 MW fram till 2036 – en ökning med cirka 24 procent. Samtidigt är kapacitetsläget i Blekinge gott, vilket ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt och elektrifiering i länet.
E.ON lanserar ny laddapp – nya erbjudanden för olika körbehov6.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON Drive Infrastructure lanserar en ny app för publik elbilsladdning i Sverige. Med E.ON Drive Public-appen kan elbilister välja mellan fyra olika laddprodukter beroende på hur mycket de kör och laddar. Befintliga E.ON Drive-kunder får samtidigt ett särskilt introduktionserbjudande som gäller fram till årsskiftet. Samtidigt stängs den nuvarande E.ON Drive-appen den 31 december och befintliga kunder behöver skapa ett nytt konto i den nya appen.
E.ONs elprisexpert: Elpriset i södra Sverige högst sedan 2022 – väntas stiga ytterligare i oktober5.10.2026 08:50:15 CEST | Pressmeddelande
September blev den dyraste månaden i södra Sverige sedan december 2022, med ett genomsnittligt spotpris på 120,20 öre per kilowattimme. Marknadens prissättning i SE4 pekar just nu mot omkring 140 öre i oktober. Prognosen är osäker och påverkas bland annat av väder, vattenläge samt tillgängligheten i kärnkraften, säger E.ONs elprisexpert Anna Rylander.
E.ON kommenterar: Viktiga åtgärder för en tryggare värmeförsörjning2.10.2026 10:40:25 CEST | Nyheter
E.ON välkomnar Energimyndighetens förslag för att stärka svensk fjärr- och kraftvärme. Sänkt energiskatt på el till fjärrvärmens värmepumpar och elpannor kan göra värmeproduktionen mer flexibel och minska bränsleberoendet. Samtidigt behöver fjärrvärmens roll i Sveriges beredskap stärkas för att trygga värmen till hushåll och samhällsviktiga verksamheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum