Oron för sjunkande bostadspriser ökar kraftigt
4.11.2026 13:01:00 CET | LF Fastighetsförmedling | Pressmeddelande
Nästan tre av tio bostadsägare, 27 procent, oroar sig för att värdet på den egna bostaden ska sjunka. För ett år sedan var andelen 18 procent. Oron har ökat mest bland unga, där varannan bostadsägare nu säger sig vara orolig för en prisnedgång. Det visar en ny Verianundersökning genomförd på uppdrag av LF Fastighetsförmedling.

– För ett år sedan såg räntan ut att ligga still länge och osäkerheten var låg. Nu möter hushållen ett högre ränteläge samtidigt som många upplever osäkerhet kring ekonomin och utvecklingen i omvärlden, säger Marcus Svanberg, vd på LF Fastighetsförmedling.
Andelen bostadsägare som oroar sig för att bostaden ska tappa i värde har ökat från 18 till 27 procent under det senaste året. Oron har ökat bland både män och kvinnor och i tre av fyra åldersgrupper. Tydligast är förändringen bland unga. Bland bostadsägare mellan 18 och 29 år är 51 procent oroliga, jämfört med 18 procent för ett år sedan. Det visar en ny undersökning från Verian på uppdrag av LF Fastighetsförmedling.
– Oron säger mer om hur människor uppfattar läget än om hur verkligheten faktiskt ser ut. Det senaste året har priset ökat på både villor och bostadsrätter, och antalet bostadsförsäljningar är högre än på länge. En mindre räntehöjning ändrar inte den bilden, men den gör att fler hushåll räknar en extra gång innan de lägger ett bud, säger Marcus Svanberg.
Oron för prisfall har svängt kraftigt de senaste åren. Hösten 2022, när bolåneräntorna steg snabbt, var 37 procent av bostadsägarna oroliga. Det är den högsta andelen sedan LF Fastighetsförmedling påbörjade mätningarna 2018. Nu räknar många bedömare med att Riksbanken höjer styrräntan redan i november.
– Att varannan ung bostadsägare oroar sig är en signal att ta på allvar. Många unga har köpt sin första bostad sedan bolånereglerna lättades i våras, och det är ofta de som har minst marginaler när räntan stiger. Den som köper nu bör se dagens ränta som ett golv snarare än ett tak, säger Marcus Svanberg.
Tabell: Oroar du dig över hur värdet på din bostad kommer att utvecklas?
|
År |
Andel oroliga bostadsägare |
Andel oroliga bostadsägare 18–29 år |
|
2022 |
37% |
49% |
|
2023 |
24% |
31% |
|
2024 |
26% |
44% |
|
2025 |
18% |
18% |
|
2026 |
27% |
51% |
Samtliga mätningar är gjorda i september. Källa: Verian på uppdrag av LF Fastighetsförmedling.
För mer information, vänligen kontakta:
Per Sangrud, presschef
Tel. 073-441 04 07
E-post: per.sangrud@lansfast.se
Marcus Svanberg, VD
Tel. 070-238 21 50
E-post: marcus.svanberg@lansfast.se
Pressbilder fria för användning:
Marcus Svanberg
Genrebilder
Här kan du följa oss:
Webb: www.lansfast.se
Blogg: Bostadskoll
Facebook: LF Fastighetsförmedling
Instagram: Länsfast Sverige
TikTok: Länsfast Sverige
Om statistiken:
Undersökningen genomfördes av Verian på uppdrag av LF Fastighetsförmedling genom en Sifobuss den 17–28 september 2026. Totalt svarade 1 011 personer i åldern 18–84 år ur ett riksrepresentativt urval, och av dem äger 804 sin bostad. Som oroliga räknas bostadsägare som svarat "Ja, mycket" eller "Ja, en del". Jämförelserna avser tidigare mätningar i september, som genomförts av Verian (tidigare Kantar Sifo).
Nyckelord
Kontakter
Marcus SvanbergVD
Tel:070-238 21 50marcus.svanberg@lansfast.sePer SangrudPR- och hållbarhetschef
Tel:073-441 04 07per.sangrud@lansfast.seOm LF Fastighetsförmedling:
LF Fastighetsförmedlings vision är ”Trygga bostadsaffärer genom livet”. Vi vill bidra till en rättvis och hållbar bostadsmarknad där fler kan byta bostad efter behov. De senaste tio åren har vi växt snabbast av alla landets fastighetsmäklare och är nu näst störst i branschen. Med 200 bobutiker och 1 000 hängivna medarbetare runt om i Sverige finns vi alltid nära våra kunder. Under 2025 förmedlade våra fastighetsmäklare cirka 26 900 objekt till ett försäljningsvärde om 72,8 miljarder kronor. Vi tycker att den lokala närvaron är viktig och tror att det är en av anledningarna till att vi under de senaste tio åren tilldelats utmärkelsen ”Sveriges nöjdaste kunder” fler gånger än någon annan mäklarkedja.
Följ LF Fastighetsförmedling
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LF Fastighetsförmedling
Översvämningsskadorna har ökat med 400 procent26.10.2026 13:03:00 CET | Pressmeddelande
38 000 svenska villor har under de fem senaste åren drabbats av så allvarliga översvämningar att de fått försäkringsersättning på sammanlagt 3,9 miljarder kronor. Det är en ökning med hela 400 procent jämfört med de fem föregående åren. Det visar en ny kartläggning som gjorts av LF Fastighetsförmedling, baserad på data från Svensk Försäkring.
Sverige har förlorat förstaplatsen bland EU:s unga20.10.2026 06:23:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska unga flyttade länge hemifrån tidigare än unga i något annat EU-land. I dag har Sverige fallit till en femteplats och åldern stiger snabbare här än i något annat medlemsland. Sedan 2021 har åldern för att flytta hemifrån stigit med 1,1 år i Sverige, samtidigt som den sjunkit i EU som helhet. Det visar en ny analys av statistik från Eurostat, som gjorts av LF Fastighetsförmedling.
Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Stockholm i täten på het bostadsrättsmarknad8.10.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Med Stockholm som draglok steg bostadsrättspriserna med 1,6 procent i september medan villapriserna sjönk svagt med 0,4 procent. Bostadsmarknaden har fått ny fart under hösten och antalet bostadsrättsförsäljningar ökade med nära 11 procent det senaste kvartalet, medan 8 procent fler villor bytte ägare. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, analyserade av LF Fastighetsförmedling.
Lättade bolåneregler gav prisrally på ettor23.9.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Under det senaste året har priserna på bostadsrätter med ett rum ökat med 4,6 procent – mer än dubbelt så mycket som priserna på större lägenheter. Prisrallyt på ettor är ännu tydligare sedan köparna började ta höjd för de nya bolånereglerna som infördes i våras. Det visar siffror från Svensk Mäklarstatistik som analyserats av LF Fastighetsförmedling.
Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Bostadsmarknaden växlar upp inför hösten8.9.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
I augusti steg villapriserna i Sverige med 0,6 procent medan bostadsrättspriserna sjönk svagt med 0,1 procent. Tempot på bostadsmarknaden har växlat upp inför hösten och antalet bostadsrättsförsäljningar ökade med hela 13 procent det senaste kvartalet, medan 11 procent fler villor bytte ägare. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, analyserade av LF Fastighetsförmedling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum