Region Östergötland

Ny GeBlod-enhet i Norrköping invigd

19.10.2026 15:01:20 CEST | Region Östergötland | Pressmeddelande

Dela

Idag har GeBlod i Region Östergötland invigt den nya blodgivningsenheten i centrala Norrköping. Med ett centralt läge nära kollektivtrafik och ökad kapacitet gör enheten det enklare för fler att ge blod, säkrar sjukvårdens behov och stärker länets beredskap.

Foto: Per Wahlgren, Region Östergötland

Behovet av blod är stort året om och för att säkerställa sjukvårdens tillgång till blod behöver fler invånare bli blodgivare. Den nya enheten ger GeBlod möjlighet att ta emot fler blodgivare samtidigt som förmågan att upprätthålla en trygg blodförsörjning stärks, både i vardagen och vid kris eller samhällsstörning.  

– Det är nödvändigt för våra patienter att vi ökar vår blodgivningskapacitet i Östergötland. Att öka medvetenheten om att det är viktigt, och att göra det lätt för invånarna att ge blod, hoppas vi ska bidra till att vi når våra mål, säger Jessica Frisk, vårddirektör i Region Östergötland.

I Sverige går det åt en påse blod i minuten, dygnet runt, året om. En trygg och robust blodförsörjning är avgörande för att sjukvården ska fungera. Genom den nya etableringen stärks regionens kapacitet att möta behovet av blod och säkra tillgången för patienter i hela Östergötland. Blod behövs varje dag till patienter som genomgår cancerbehandlingar, vid kroniska sjukdomar, operationer, förlossningar och olyckor. Samtidigt är blod en färskvara som inte kan tillverkas på konstgjord väg. 

– Östergötland behöver dubbelt så många blodgivare. Med den nya enheten får vi moderna lokaler på en plats som är lätt att nå med kollektivtrafik och där många människor passerar varje dag. Det skapar goda förutsättningar för både våra regelbundna blodgivare och för att välkomna fler nya blodgivare, säger Enisa Deumic, enhetschef för GeBlod i Östergötland.

GeBlod-enheten på Vattengränden 14 ersätter blodbussens hållplatser vid Holmentorget, Tyska torget, Spiralen och Centralbadet i centrala Norrköping. Blodgivare som tidigare besökt dessa hållplatser kommer framöver att ge blod på den nya enheten. Blodbussens övriga hållplatser i Norrköping finns kvar som tidigare och man är välkommen att ge blod där det passar bäst.

Öppettider – GeBlod, Vattengränden 14

– Öppningsveckan –

Måndag

19/10

15.00-18.00

Tisdag

20/10

12.00-15.00 och 16.00-18.00

Torsdag

22/10

08.30-11.30 och 12.30-14.30

Öppettider från vecka 44

Måndag och torsdag

08.30-11.30 och 12.30-14.30

Kvällsöppet var tredje torsdag
(från vecka 46)

12.00-15.00 och 16.00-18.00

Här kan du ge blod i Östergötland

Anmäl intresse för att bli blodgivare

Mer information finns på Geblod.nu

Kontakter

Karin Hedberg
Kommunikatör och samordnare
GeBlod/Klinisk immunologi och transfusionsmedicin
010-103 84 76
karin.hedberg@regionostergotland.se

Enisa Deumic
Enhetschef
GeBlod/Klinisk immunologi och transfusionsmedicin
010-103 45 85
enisa.deumic@regionostergotland.se

Följ Region Östergötland

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Östergötland

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye