Lantbrukarnas Riksförbund

Di Debatt - Sverige har inte råd att producera så lite mat

28.10.2026 13:05:09 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

Dela

Sverige producerar bara omkring hälften av den mat vi konsumerar. Det skapar ett handelsunderskott för livsmedel på 94 miljarder kronor och gör Sverige mer sårbart vid kris och krig. I en gemensam debattartikel i Dagens industri presenterar Arla, Lantmännen, Livsmedelsföretagen, LRF och Scan Sverige fem politiska åtgärder för att öka den svenska livsmedelsproduktionen.

Fem politiska beslut behövs för mer svensk mat
Fem politiska beslut behövs för mer svensk mat Foto: LRF. Inga restriktioner

Sveriges stora beroende av importerad mat innebär tre problem för landet:

  • Ett handelsunderskott för livsmedel på 94 miljarder kronor.
  • Ökad sårbarhet för prisökningar och störningar i omvärlden, med en svagare livsmedelsberedskap som följd.
  • Större osäkerhet för konsumenterna kring tillgång, pris och hur maten produceras.

I dag är bara ungefär varannan tugga som konsumeras i Sverige baserad på svenska råvaror. I en tid av geopolitisk oro och återkommande störningar i viktiga handelsflöden innebär det ett betydande beroende av omvärlden. Ambitionen bör vara att Sverige når Finlands nivå, där fyra av fem tuggor kommer från den egna livsmedelsproduktionen.

Samtidigt finns en stor potential att öka produktionen. Rapporten Grön uppväxling, ett samarbete mellan Arla, Lantmännen, Livsmedelsföretagen, LRF och Scan Sverige, visar att ökad svensk livsmedelsproduktion kan skapa omkring 19 000 nya jobb, stärka handelsbalansen och beredskapen samt ge ökade skatteintäkter. Redan idag omstätter den svenska livsmedelsproduktionen
cirka 300 miljarder kronor och sysselsätter omkring 100 000 människor över hela landet. 

Fem politiska beslut behövs för mer svensk mat

För att Sverige ska kunna öka produktionen behöver politiken skapa bättre förutsättningar för hela livsmedelskedjan:

  1. Gör ökad svensk livsmedelsproduktion till ett tydligt och uppföljningsbart mål i genomförandet av livsmedelsstrategin.

  2. Ta bort hinder för investeringar och produktion genom enklare regler, effektivare tillståndsprocesser och bättre förutsättningar för bland annat infrastruktur och vattenhushållning.

  3. Öka satsningarna på svensk livsmedelsexport. Svenska råvaror och livsmedel har stor exportpotential samtidigt som en stark exportproduktion stärker kapaciteten att försörja Sverige vid en kris.

  4. Stärk investeringarna i klimat och miljö genom att komplettera företagens egna satsningar med bland annat Klimatklivet, Kväveklivet och stöd till naturbetesmarker.

  5. Prioritera den gemensamma jordbrukspolitiken inom EU och säkerställ konkurrenskraftiga villkor som gör det möjligt för svensk livsmedelsproduktion att växa.

Den mat som inte produceras i vardagen kan inte heller tas fram när en allvarlig kris eller ett krig inträffar. Med rätt politiska förutsättningar kan Sverige producera mer mat, skapa fler jobb, minska importberoendet och samtidigt stärka investeringarna i klimat, biologisk mångfald och djurvälfärd.

Klicka här för att komma till debattartikeln i Dagens industri.

Avsändare:
Cecilia Kocken, vd Arla Sverige
Per Arfvidsson, vice vd Lantmännen
Björn Hellman, vd Livsmedelsföretagen
Mikaela Johnsson, vice förbundsordförande LRF
Lars Appelqvist, vd Scan Sverige

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Om oss

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.

LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Presswebbinarium idag kl 08.30: Kan vi lita på att Sverige missar skogens miljömål?28.10.2026 06:11:00 CET | Pressinbjudan

Sverige bedöms missa 15 av 16 miljökvalitetsmål till 2030. Ett av dem är Levande skogar. Men hur tillförlitlig är bedömningen när ett centralt underlag innehåller felaktiga beräkningar och slutsatser? Välkommen till LRF Skogsägarnas presswebbinarium idag, onsdag 28 oktober, kl. 08.30 – 09.00 på Teams. Där granskar vi underlaget bakom bilden av den biologiska mångfalden i skogen och ställer frågan: Kan vi verkligen lita på att Sverige missar miljömålet Levande skogar?

Presswebbinarium: Kan vi lita på att Sverige missar skogens miljömål?27.10.2026 10:39:40 CET | Pressinbjudan

Sverige bedöms missa 15 av 16 miljökvalitetsmål till 2030. Ett av dem är Levande skogar. Men hur tillförlitlig är bedömningen när ett centralt underlag innehåller felaktiga beräkningar och slutsatser? Välkommen till LRF Skogsägarnas presswebbinarium onsdag 28 oktober kl. 08.30 – 09.00 på Teams. Där granskar vi underlaget bakom bilden av den biologiska mångfalden i skogen och ställer frågan: Kan vi verkligen lita på att Sverige missar miljömålet Levande skogar?

Europas bondeledare samlas i Stockholm – LRF kräver att Sverige växlar upp matproduktionen15.10.2026 13:06:44 CEST | Pressmeddelande

Europas bondeledare samlas nu i Stockholm för att underteckna Stockholmsdeklarationen – en gemensam uppmaning att stärka Europas jordbruk och matberedskap. Samtidigt diskuterar EU:s stats- och regeringschefer nästa långtidsbudget. LRF kräver att Sverige tar en större roll i Europas matförsörjning och försvarar den gemensamma finansiering som gör det möjligt att producera mer.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye