Migrationsverket avvecklar verksamheten i Halmstad
28.10.2026 09:57:12 CET | Migrationsverket | Pressmeddelande
Migrationsverket har beslutat att myndigheten ska avveckla verksamheten i Halmstad, Spenshult. Den huvudsakliga anledningen är att hyresavtalet för boende och administrativa lokaler löper ut under 2027.
Migrationsverkets verksamhet i Halmstad består av en mottagningsenhet med 591 boendeplatser och 20 medarbetare. I slutet av juli 2027 löper det nuvarande hyresavtalet ut och en förlängning innebär ett nytt avtal på sex år.
– Fastigheten har omfattande renoveringsbehov och ett nytt flerårigt hyresavtal skulle medföra kraftigt höjda hyreskostnader, nästan en dubblering jämfört med dagens kostnader, säger Johanna Sahlman, sektionschef på Migrationsverket.
Utveckling mot gränsnära orter
Även EU:s migrations- och asylpakt samt förändrad lagstiftning som påverkat Migrationsverkets uppdrag och verksamhet i stort ligger till grund för beslutet.
– Det innebär att myndigheten går mot sammanhållna mottagnings- och återvändandecenter i anslutning till gränsnära in- och utreseorter, säger Johanna Sahlman.
Medarbetare med lång erfarenhet
Migrationsverket arbetar nu vidare med att se över vilka lösningar som kan bli aktuella för de medarbetare som berörs och en omställningsprocess kommer att inledas.
– Det handlar om kompetenta medarbetare med lång erfarenhet på Migrationsverket. Det är naturligtvis ett tungt besked för våra medarbetare som berörs, säger Johanna Sahlman.
Från och med mars 2027 införs ett inflyttningsstopp på Spenshult. Det innebär att samtliga boende redan kommer att ha flyttat ut när verksamheten stänger i slutet av juli 2027.
Nyckelord
Kontakter
Migrationsverkets presskontakt
kl 8.30-16.30 på vardagar
Om oss
Migrationsverket är den myndighet som prövar ansökningar från personer som vill besöka, bo eller söka skydd i Sverige eller som vill bli svenska medborgare. Läs mer på migrationsverket.se
Följ Migrationsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Migrationsverket
Nu börjar Migrationsverkets nya logotyp att synas24.9.2026 10:50:04 CEST | Pressmeddelande
Migrationsverket har en ny logotyp som nu börjar införas. Den nya logotypen med heraldiskt vapen ska tydligare visa att myndigheten är en del av staten.
Besök Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Boden2.6.2026 16:21:15 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till en pressträff där Migrationsverket och Polismyndigheten berättar mer om EU:s nya migrations- och asylpakt och vad den innebär för verksamheten på mottagnings- och återvändandecentret i Boden.
Besök Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Märsta2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till en pressträff där Migrationsverket och Polismyndigheten berättar mer om EU:s nya migrations- och asylpakt och vad den innebär för verksamheten på mottagnings- och återvändandecentret i Märsta.
Besök Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Malmö28.5.2026 09:55:09 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till en pressträff där Migrationsverket och Polismyndigheten berättar mer om EU:s nya migrations- och asylpakt och vad den innebär för verksamheten på mottagnings- och återvändandecentret i Malmö.
Besök Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Mölndal27.5.2026 10:28:37 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till en pressträff där Migrationsverket och Polismyndigheten berättar mer om EU:s nya migrations- och asylpakt och vad den innebär för verksamheten på mottagnings- och återvändandecentret i Mölndal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum