Aktier gav god utveckling för Alecta Optimal Pension
25.10.2016 09:09:29 CEST | Alecta | Pressmeddelande
• Fortsatt stark finansiell ställning med solvensgraden 156 procent (164) och kollektiv konsolidering för förmånsbestämda försäkringar på 142 procent (148).
• Fortsatt låga kostnader med en förvaltningskostnadsprocent på 0,09 (0,10).
• Förvaltningskostnadsprocent för pensionsprodukter exklusive valcentraler var 0,06 (0,07).
• Under det tredje kvartalet 2016 höjde Alecta engångspremier vid inlösen av förmånsbestämd ålderspension.
• Alecta har efter tredje kvartalets utgång sålt alla direktägda fastigheter i Storbritannien med erhållen likvid motsvarande 3,6 miljarder kronor.
– Jag ser tillbaka på ett kvartal med en god utveckling för Alecta och i synnerhet för Alecta Optimal Pension. Premieintäkterna har fortsatt att öka och produkten har haft en god avkastning under det tredje kvartalet. Vi kan hålla en hög andel aktier i produkten och det är ett styrkebesked till alla våra kunder, speciellt i tider då räntenivåerna är rekordlåga, säger Alectas vd Magnus Billing.
Premiebestämd försäkring
Alectas premiebestämda sparprodukt Alecta Optimal Pension gav en avkastning på 2,4 procent under de tre första kvartalen 2016 vilket är 0,7 procentenheter sämre än jämförelseindex*. Under femårsperioden fram till sista september 2016 har Alecta Optimal Pensions totalavkastning varit 12,9 procent i genomsnitt per år. Det är 4,3 procentenheter bättre per år än jämförelseindex* under motsvarande femårsperiod. Alecta Optimal Pensions förvalsportfölj har ett förvaltat kapital på närmare 65 miljarder kronor varav 60 procent är placerat i aktier.
Förmånsbestämd försäkring
Avkastningen för Alectas förmånsbestämda försäkring var 3,2 procent under de tre första kvartalen 2016. Den senaste femårsperioden har genomsnittlig årsavkastning varit 9,1 procent. Inom förmånsbestämd försäkring uppgick den kollektiva konsolideringen till 142 procent den 30 september 2016. Det förvaltade kapitalet i Alectas förmånsbestämda försäkring uppgår till 690 miljarder kronor. I förmånsbestämd försäkring bestäms pensionens storlek utifrån den försäkrades lön och tjänstetid. Avkastningen har över tid främst betydelse för arbetsgivarnas pensionskostnader.
Alectas solvensgrad var 156 procent per den 30 september 2016.
*Jämförelseindex är Morningstar Blandfond SEK aggressiv, som har en jämförbar placeringsinriktning.
| Nyckeltal, procent | jan - sep 2016 | jan - sep 2015 | 5 års genomsnitt |
| Avkastning premiebestämd försäkring (Alecta Optimal Pension, förvalsportföljen) | 2,4 | 4,0 | 12,9 |
| Avkastning förmånsbestämd försäkring | 3,2 | 3,2 | 9,1 |
| Kollektiv konsolidering förmånsbestämd försäkring, 30 september | 142 | 148 | |
| Solvensgrad koncernen, 30 september | 156 | 164 | |
| Förvaltningskostnad koncernen ** | 0,09 | 0,10 | |
| Varav pensionsprodukter exkl valcentraler ** | 0,06 | 0,07 | |
| Kapitalförvaltningskostnad koncernen ** | 0,03 | 0,03 |
** Nyckeltalet är baserat på rullande 12 månader.
Ytterligare nyckeltal redovisas på alecta.se
Ordlista finns på alecta.se
Vid frågor, kontakta
Magnus Billing, vd tel: 08-441 65 59
Johan Anderson, presschef tel: 070-288 68 11 eller johan.anderson@alecta.se
Bilder
Om
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt 750 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,3 miljoner privatkunder och 33 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
1 av 10 använder AI när de flyttar sin tjänstepension21.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas Flyttrapport 2026 visar att många inte känner till att deras pensionspengar har flyttats, att kunskapen om hur pensionen är placerad är låg – och att AI-verktygen gjort entré på allvar hos pensionsspararna.
Alectas chefsjurist lämnar företaget13.4.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas chefsjurist Karin Cederbaum lämnar Alecta. Anna Svensson, bolagsjurist på Alecta, med mångårig erfarenhet av legala frågor inom finans- och försäkringsområdet, är tillförordnad chefsjurist från 13 april.
Alecta tilldelas varning med sanktionsavgift på 50 miljoner kronor av Finansinspektionen för investeringar i Heimstaden Bostad18.3.2026 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Alecta har tilldelats en varning med sanktionsavgift på 50 miljoner kronor för bristande riskkontroll vid investeringar i Heimstaden Bostad och för att inte ha investerat tillgångarna på ett sätt som bäst gagnar de ersättningsberättigades intressen.
Konkurrenskraftig avkastning och trygga pensioner i en turbulent omvärld2.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas finansiella rapport för helåret 2025. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 december 2024.
Alecta Optimal Pension avkastade 9,6 procent 202523.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas premiebestämda sparprodukt Alecta Optimal Pension med 60 procent aktier gav en avkastning på 9,6 procent under helåret 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
