Manpower Arbetsmarknadsbarometer: Stabil sysselsättning men stora regionala skillnader
Sysselsättningstrenden (se fotnot) för Sverige som helhet är +5 procent, vilket är en minskning med tre procentenheter jämfört med föregående kvartal men en ökning med två procentenheter på årsbasis.
– Att resultaten varierar så pass mycket både region- och branschvis pekar på en viss osäkerhet för hur konjunkturen kommer att utvecklas. Utvecklingen är ganska splittrad både vad gäller regioner och branscher, säger Peter Lundahl, VD för Manpower Sverige.
Hotell- och restaurangbranschen fortsatt stark men transport och kommunikation ökar mest
Samtliga branscher lämnar en positiv jobbprognos inför årets sista kvartal. Arbetsgivarna inom hotell- och restaurangbranschen lämnar den starkaste jobbprognosen och sysselsättningstrenden +13 procent är en ökning med åtta procentenheter på årsbasis. Finanssektorn rapporterar, trots en liten minskning jämfört med förra kvartalet, fortsatt optimistiska sysselsättningsplaner. Transport- och kommunikationsbranschen ökar mest av alla undersökta branscher jämfört med samma kvartal förra året och byggbranschen forsätter med +8 procent att tro på en positiv sysselsättning.
Västra Götaland och Halland i topp
Arbetsgivarnas sysselsättningsprognos fortsätter att variera kraftigt beroende på var i landet man är verksam. Västra Götalands och Hallands län med +14 procent rapporterar landets starkaste jobbplaner medan Stockholm och Uppsala läns arbetsmarknad tycks tappa tempo och minskar både på kvartals- och årsbasis. Skånes län rapporterar som enda region en negativ sysselsättningstrend och har minskat hela 15 procentenheter sedan förra kvartalet.
Den tidigare regionen norra och mellersta Sverige har delats in i två regioner och därmed kan resultaten ännu inte justeras för säsongsvariationer. De ojusterade resultaten pekar på att arbetsgivarna i såväl Mellansverige som norra Sverige bedömer med +3 respektive +9 procent att sysselsättningen kommer att bli positiv under den kommande tremånadersperioden.
Stora skillnader globalt
Arbetsgivarna i 28 av 36 undersökta länder rapporterar en positiv sysselsättningstrend men det är endast 14 länder som ökar jämfört med föregående kvartal. På årsbasis rapporteras dock ökningar från 32 av de 36 länderna. Arbetsgivarnas jobbplaner varierar stort globalt – i topp ligger Kina med sysselsättningstrenden +47 procent medan Grekland med -10 procent lämnat den svagaste prognosen.
Vid sidan av Kina har de taiwanesiska, indiska och brasilianska arbetsgivarna har lämnat de mest optimistiska sysselsättningsplanerna globalt medan USA backar något jämfört med föregående kvartal. Inom EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika) minskar sysselsättningstrenden i 11 av de 18 länder som ingår i undersökningen. Tre EMEA-länder - Grekland, Italien och Tjeckien – har lämnat de svagaste prognoserna globalt.
Fotnot: Sysselsättningstrenden definieras som den andel arbetsgivare som tror att sysselsättningen ökar, minus den andel som tror att den minskar. Under det fjärde kvartalet 2010 förväntar sig åtta procent av de svenska arbetsgivarna att öka antalet anställda, tre procent förväntar sig att minska arbetsstyrkan medan majoriteten (88 procent) förutser en oförändrad sysselsättning. Sysselsättningstrenden för Sverige blir då +5 procent och även när siffrorna justerats utifrån säsongsvariationer blir sysselsättningstrenden +5 procent.
För mer information, kontakta:
Hans Makander, informationschef Manpower Sverige, tel. 070-377 45 43. hma@manpower.se
På www.manpower.se under Pressrum kan följande laddas ner:
- Rapporten i sin helhet: Manpower Arbetsmarknadsbarometer kv4 - 2010 - http://bit.ly/aVOCl2
- Diagram
- Bild VD Peter Lundahl
Manpower Arbetsmarknadsbarometer för det första kvartalet 2011 presenteras den 7 december.
Om Manpower Arbetsmarknadsbarometer
Manpower Arbetsmarknadsbarometer (Manpower Employment Outlook Survey) har funnits i Sverige i sex år och är den enda undersökning som mäter framtida sysselsättning globalt, det vill säga hur arbetsgivare bedömer det kommande kvartalet, istället för att mäta vad som redan har hänt. Undersökningen baseras på intervjuer med över 62 000 arbetsgivare inom näringsliv och offentlig sektor i 36 länder. I Sverige har 750 intervjuer genomförts. De som tillfrågas utgör ett representativt urval bland arbetsgivare i respektive land, och de har inte hämtats från Manpowers kundregister. Under närmare 50 år har samma fråga ställts till arbetsgivare i bland annat USA, Storbritannien och Kanada. Resultatet av undersökningen är väl använt av beslutsfattare och analytiker världen över.
Sedan tre år tillbaka har de svenska resultaten, i likhet med bl a de amerikanska och brittiska resultaten, justerats utifrån säsongsvariationer.
Unik: Undersökningen är unik när det gäller storlek, geografisk spridning och branschtäckning.
Framtidsinriktad: Arbetsmarknadsbarometern är den enda undersökningen som mäter hur arbetsgivarna bedömer personalsituationen inför det kommande kvartalet. De flesta andra undersökningar mäter vad som hänt bakåt i tiden, så kallad retrospektiv analys.
Konsekvent: Under närmare 50 år har en och samma fråga ställts till arbetsgivarna i bland annat USA och Kanada.
Oberoende: Deltagarna i enkäten utgör ett representativt urval bland arbetsgivarna i respektive land och hämtas inte från Manpowers kundregister.
Pålitlig: Undersökningen baseras på intervjuer med över 62 000 arbetsgivare från näringslivet och den offentliga sektorn i 36 länder. Tack vare undersökningens omfattning kan detaljerade analyser göras av både branscher och regioner.
Fakta om Manpower
Manpower skapar och levererar tjänster som gör kunderna till vinnare på en föränderlig arbetsmarknad. Manpower genererar drygt 20 000 jobb per år i Sverige. Manpower är med sina 4 000 kontor i 82 länder världsledande inom arbetsmarknadsrelaterade tjänster såsom uthyrning, rekrytering, hälsa, jobbförmedling, outsourcing och omställning. Manpower Sverige finns på 70 orter och har 11 000 medarbetare.
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef - Kommunikation och PR
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seOm
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi hjälper organisationer att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2025 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för sextonde året. I Sverige har vi omkring 4 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Under 2024 fick 15 000 personer i Sverige jobb genom oss.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
Stabil jobbprognos i IT-branschen inför starten av 202611.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT- och techbranschen ger en stabil jobbprognos på +18 procent inför det första kvartalet 2026. Men branschens sysselsättningstrend är svalare än den svenska arbetsmarknaden i övrigt. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Ny jobbprognos: Arbetsmarknaden tar fart under första kvartalet9.12.2025 07:12:59 CET | Pressmeddelande
Svenska arbetsgivare ger en stark sysselsättningsprognos på +30 procent inför det första kvartalet 2026, vilket är den mest optimistiska prognosen på flera år. Sysselsättningstrenden är positiv över hela landet och i samtliga undersökta branscher inför Q1. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Helen Remnås ny landschef för ManpowerGroup i Sverige26.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
ManpowerGroup utser Helen Remnås, nu Managing Director för Experis, till ny landschef i Sverige från den 1 januari 2026. Den nuvarande tillförordnade landschefen Daniel Johansson fortsätter i sin roll som finansdirektör.
Hälften av svenskarna är stressade på jobbet varje dag11.11.2025 08:06:01 CET | Pressmeddelande
Så många som 52 procent av svenska medarbetare upplever daglig stress på jobbet och många är oroade över att deras arbetsbelastning påverkar balansen mellan arbete och privatliv negativt. Svenskarna rapporterar betydligt högre stress på jobbet än medarbetare i andra jämförbara länder, visar ManpowerGroups Global Talent Barometer.
Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige23.10.2025 08:06:08 CEST | Pressmeddelande
Svenska kvinnor upplever att de har färre möjligheter till kompetensutveckling och karriär, jämfört med männen. Det visar ManpowerGroups undersökning Global Talent Barometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
