Varannan kvinna upplever diskriminering på jobbet
15.9.2016 10:53:00 CEST | ManpowerGroup | Pressmeddelande
Mer än varannan kvinna i Sverige, 52 procent, upplever att de har blivit diskriminerade i arbetslivet på grund av de är kvinnor. Det visar Sveriges största arbetslivspanel, Manpower Work Life.
– Det är en förfärlig siffra! Alla har rätt att gå till jobbet utan att mötas av diskriminering. Arbetsgivare som öppnar för diskriminering slarvar också bort medarbetarnas potential och hämmar sin egen framgång, säger Monica Längbo, HR-direktör på ManpowerGroup Sverige.
Var femte kvinna i undersökningen, 19 procent, uppger att de flera gånger har blivit diskriminerade i arbetslivet på grund av sitt kön. Var tredje, eller 33 procent, har mötts av sådan diskriminering vid något tillfälle. Totalt har alltså mer än varannan svensk kvinna missgynnats eller kränkts på jobbet på grund av att de är kvinnor.
Även män upplever att de diskriminerats i arbetslivet på grund av sitt kön. Var femte man, 20 procent, svarar att de mött diskriminering någon eller flera gånger under sitt arbetsliv.
– Diskriminering måste förebyggas i det dagliga arbetet och när våra medarbetare jobbar hos kunder ställer vi hårda krav på att de har en bra arbetsmiljö. Vi arbetar strukturerat med att se till att kompetens, och inget annat, blir avgörande på arbetsplatsen, säger Monica Längbo.
Fakta: Detta säger lagen om diskriminering
Diskriminering innebär enkelt uttryckt att någon missgynnas eller kränks på någon av de sju grunder lagen tar upp: kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder. Diskriminering kan ske direkt mot en människa, men också ta formen av indirekt diskriminering. Det kan exempelvis handla om en regel som visserligen gäller alla, men missgynnar en viss grupp.
Fakta: Så gör du om du ser diskriminering på din arbetsplats
- Tala med din närmaste chef. Var konkret och ta upp exempel på hur du eller din kollega mötts av diskriminering.
- Du som är medlem i ett fackförbund kan vända dig till ditt lokala ombud för att få råd, stöd och eventuellt hjälp med att ta saken vidare.
- Om den behandling du upplever omfattas av diskrimineringslagen kan du göra en anmälan till DO, diskrimineringsombudsmannen. DO kan sedan besluta om att öppna ett tillsynsärende mot arbetsgivaren. I ett fåtal fall varje år driver DO mål till domstol. Tänk på att om du är medlem i ett fackförbund är det i första hand facket, inte DO, som har rätt att företräda dig i diskrimineringsärenden på arbetsplatsen.
- Om du är anställd av ett bemanningsföretag, kontakta din konsultchef – bemanningsföretaget tar ansvar för din arbetsmiljö oavsett var du jobbar.
För mer information, kontakta gärna:
Hélène Belin, kommunikationschef ManpowerGroup Sverige, telefon 070-377 45 43, helene.belin@manpowergroup.se
Om Manpower Work Life
Manpower Work Life-undersökningarna genomförs två gånger per år av Kairos Future på uppdrag av ManpowerGroup Sverige. Manpower Work Life-panelen i Sverige består av närmare 20 000 personer och är representativ för den arbetsföra befolkningen med avseende på kön, ålder och bostadsort. Den senaste undersökningen genomfördes under februari och mars 2016 och omfattar anställda, egenföretagare, arbetssökande och studerande. 4 398 personer har svarat på frågorna.
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef - Kommunikation och PR
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seBilder
Om
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi hjälper organisationer att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2025 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för sextonde året. I Sverige har vi omkring 4 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Under 2024 fick 15 000 personer i Sverige jobb genom oss.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
ManpowerGroup når silvernivå i EcoVadis internationella hållbarhetsbedömning28.4.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
ManpowerGroup i Sverige har för femte gången i följd klassats i EcoVadis internationella hållbarhetsbedömning och nått silvernivå, en utmärkelse som bara 3 procent av de utvärderade företagen i samma bransch tilldelas.
ManpowerGroup utses till ett av världens mest etiska företag för 17:e gången18.3.2026 15:51:21 CET | Pressmeddelande
ManpowerGroup har återigen utsetts till ett av världens mest etiska företag av Ethisphere, en internationellt erkänd organisation som utvecklar och driver riktlinjer för etiskt företagande. Utmärkelsen, World’s Most Ethical Companies®, delas ut 2026 för 17:e gången till ManpowerGroup, vilket gör bolaget till det mest återkommande prisade företaget inom sin bransch.
Sverige har Europas mest optimistiska jobbprognos inför våren10.3.2026 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Svenska arbetsgivare visar kraftig optimism om jobben inför andra kvartalet 2026. Sysselsättningstrenden landar på 39 procent, vilket är högst i Europa. Samtliga regioner och alla tillfrågade branscher uppvisar positiva jobbprognoser, med en bred uppgång i såväl industri- som tjänstesektorn. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Skifte inom tech: AI-kompetens svårare att rekrytera än traditionell IT-kompetens4.3.2026 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Nu har AI-kompetens blivit svårare att få tag på än traditionell IT-kompetens i Sverige. 18 procent av arbetsgivarna uppger att de har svårt att hitta medarbetare med rätt AI-kunskap, och 16 procent saknar kompetens inom utveckling av AI-modeller. Det visar ManpowerGroups nya undersökning Talent Shortage 2026, som bygger på svar från 858 svenska arbetsgivare.
Kompetensbristen är fortsatt stor, trots hög arbetslöshet26.2.2026 08:23:11 CET | Pressmeddelande
Tre av fyra arbetsgivare i Sverige, 73 procent, uppger att de har svårt att hitta den kompetens de behöver. Det är en minskning från 76 procent i fjol, men en fördubbling jämfört med för tio år sedan. Det visar ManpowerGroups nya undersökning Talent Shortage 2026, som bygger på svar från 858 svenska arbetsgivare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
