Alltfler skogsägare sköter skogen digitalt
21.2.2017 09:40:14 CET | Skogsstyrelsen | Pressmeddelande
Sedan starten av e-tjänsten Mina sidor har mer än 90 000 skogsägare loggat in någon gång och mer än 80 000 har laddat ner sitt Gröna kuvert, som är en sammanställning av information om den egna skogen.
– Med digitala stöd och kartor kan skogsägare ta rätt beslut och ta hand om sin skog på bästa sätt. Bland annat har vi kartprogram som kan användas direkt i mobilen. Det underlättar när man är ute i fält och ska planera inför en avverkning, röjning eller gallring, säger Ulf Rydja, rådgivningsspecialist, Skogsstyrelsen.
Skogsstyrelsen har, liksom andra myndigheter, i uppdrag från regeringen att utveckla sina digitala tjänster. Under 2017 kommer bland annat nya funktioner i myndighetens karttjänster. Stort fokus ligger på att underlätta för skogsägaren att hitta rätt information genom olika tjänster för självservice.
Skogsstyrelsen arrangerar de kommande månaderna träffar runt om i landet för skogsägare. Den gemensamma nämnaren är att presentera de olika digitala tjänster som finns tillgängliga och som kan göra det enklare att planera sitt skogsbruk.
– Våra digitala tjänster kan ge skogsägaren mer kunskap om vilken typ av skog denna har, bland annat med hjälp av olika kartor som visar virkesvolym, markfuktighet och trädhöjd, säger Ulf Rydja.
I Mina sidor går det enkelt att göra planeringar eller att registrera försök i ett visst område. Skogsägare kan boka rådgivning via Mina sidor och där få hjälp att tolka kartorna och få tips om hur de kan användas i skogsbruksplaneringen.
Läs mer om Skogsstyrelsens e-tjänster.
Aktuella träffar finns på Skogsstyrelsens webbplats.
Mer information:
Ulf Rydja, rådgivningsspecialist, Skogsstyrelsen, 0611–837 43
Ulrika Lamberth, pressansvarig, Skogsstyrelsen, 036–35 93 30
Nyckelord
Dokument
Länkar
Om
Skogsstyrelsen är en myndighet för frågor som rör skog. Vår uppgift är att verka för att skogen sköts så att de skogspolitiska mål som beslutats av riksdagen kan nås. Målen för produktion och miljöhänsyn är jämställda.
Skogen ska brukas på ett hållbart sätt så att även framtida generationer kan ha nytta av den.
Skogsstyrelsen sorterar under Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.
Den lokala förankringen är viktig för oss. Vi har kontor på cirka 75 platser runtom i landet. Vårt huvudkontor ligger i Jönköping.
Vår vision är ”Skog till nytta för alla”.
Följ Skogsstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skogsstyrelsen
Ny insekt upptäckt på Gotland – kan ha spridits med ved6.7.2026 08:12:19 CEST | Pressmeddelande
En ny skalbagge har upptäckts på Gotland. Det är den större almsplintborren som nu är väl spridd på ön vilket sannolikt ökar risken för spridning av almsjukan som just nu härjar där. Sannolikt har insekten förts över med ved som tagits med från fastlandet, något man bör vara försiktig med. Samtidigt fortsätter Skogsstyrelsen bekämpningsarbetet mot almsjukan som planerat.
Skogsstyrelsen avvecklar kontoret i Arvika24.6.2026 08:23:37 CEST | Pressmeddelande
Skogsstyrelsen har beslutat att lägga ned kontoret i Arvika under 2027. Tre medarbetare berörs som istället erbjuds plats på andra kontor i Värmland. Beslutet är en del i det nationella arbetet med att få ett mer effektivt och ändamålsenligt kontorsnät.
Ekolog från Skåne släpper bok om fruktade granbarkborren3.6.2026 09:02:05 CEST | Pressmeddelande
Den är bara drygt 4 millimeter lång, men dödade granar värda tiotals miljarder kronor i spåren av den torra sommaren 2018. Nu ger Skogsstyrelsen ut den ultimata guiden om granbarkborren, en av våra mest fruktade och kända insekter. Boken är den första i sitt slag i Sverige och är skriven av ekologen och jägmästaren Gunnar Isacsson, boende utanför Kristianstad, med mer än en halvt sekels erfarenhet av skalbaggen.
Ny bok breddar bilden av den fruktade granbarkborren3.6.2026 08:17:28 CEST | Pressmeddelande
Den är bara drygt 4 millimeter lång, men dödade granar värda tiotals miljarder kronor i spåren av den torra sommaren 2018. Nu ger Skogsstyrelsen ut den ultimata guiden om granbarkborren, en av våra mest fruktade och kända insekter. Boken är den första i sitt slag i Sverige och är skriven av ekologen och jägmästaren Gunnar Isacsson med mer än en halvt sekels erfarenhet av skalbaggen.
Varför dör Gotlands tallar? Skogsträff ska guida skogsägarna1.6.2026 11:48:39 CEST | Pressmeddelande
Varför dör allt fler tallar på Gotland? Och hur kan skogsägarna agera för att hejda massdöden? På senare år har Skogsstyrelsen kunnat se att skogar med unga tallar mår allt sämre och torkan är en viktig orsak. Nu bjuder Skogsstyrelsen in skogsägare till två träffar, 4 och 5 juni, för att berätta om hoten mot tallen och vad skogsägare och andra yrkesverksamma kan göra.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
