Alexandra - för Kvinnor & HälsaAlexandra - för Kvinnor & HälsaAlexandra - för Kvinnor & Hälsa

Almedalen: Vi har inte råd att vänta. Varje dag inträffar 338 osteoporosfrakturer!

Dela

Osteoporos, benskörhet, är idag en utbredd folksjukdom. Var fjärde kvinna över 50 år (och var tionde man!) kan räkna med att drabbas. Vi svenskar löper högst risk i Europa att få en höftfraktur under vår livstid. 

För att uppmärksamma frågan bjuder 1,6 & 2,6 miljonerklubben in till ett seminarium med avslutande politisk debatt.

 

Tid: 28/6 12.00-14.00 B huset, Cramérgatan 3

 Osteoporosfrakturer orsakar stort lidande och är en av våra vanligaste dödsorsaker. Dessutom kräver osteoporosfrakturer en mycket stor del av akutsjukvården och beräknas stå för mer än fyra procent av den totala vårdbudgeten i Sverige.  

 Med välfungerande rutiner för utredning, diagnostik och behandling kan många osteoporosfrakturer förebyggas.  Av de 389 000 kvinnorna i Sverige som beräknas ha indikation för osteoporosläkemedel, är 67 procent obehandlade. 

Vi har inte råd att vänta. Varje dag inträffar 338 osteoporosfrakturer. Fram till 2035 beräknas antalet osteoporosfrakturer att öka med 30 procent i Sverige. Ökningen är större än i övriga Europa och drivs huvudsakligen av att befolkningen blir äldre. 

-Sjukvården behöver bli ännu bättre på att identifiera och prioritera osteoporospatienterna, särskilt dem med högst frakturrisk, säger Alexandra Charles, ordförande 1,6 & 2,6miljonerklubben 

För att uppmärksamma frågan bjuder 1,6 & 2,6miljonerklubben in till ett seminarium med avslutande politisk debatt.

Moderator är Alexandra Charles, ordförande 1,6 & 2,6miljonerklubben. 

Tid: 28/6 12.00-14.00 B huset, Cramérgatan 3

Medverkande: Anna Spångeus,  biträdande professor och specialist inom internmedicin och endokrinologi, forskar huvudsakligen på benhälsa och förebyggande av osteoporosfrakturer: 

Mai Bergström och Anita Sandström, ordförande resp, vice ordförande Osteoporosförbundet 

Anne Elfström, ordförande  Osteoporosföreningen på Gotland   

 
Efterföljande debatt med seminariedeltagarna och inbjudna politiker: 

Jonas Lindberg (v), oppostionsregionråd , ledamot i Hälso- och sjukvårdsnämnden 

Emilie Orring (m) regionstyrelsens ordförande, Region Uppsala.

 Seminariet arrangeras i samarbete med UCB Farma AB  

Kontakter

Bilder

Länkar

Om oss

1,6 miljonerklubben grundades 1998. Det är en ideell organisation och vår vision är att alla kvinnor ska ha bästa tänkbara livskvalitet och hälsa. Vi arbetar med folkbildning och opinionsbildning, främst genom vår tidning, seminarier och webbinarer. En viktig del är stipendieverksamheten. Genom Kvinnor & Hälsas 90-konto samlar vi in pengar till forskare som  arbetar utifrån ett genusmedicinskt perspektiv.

Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Specialvisning i Örebro - möt filmaktuella Alexandra Charles18.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Den 25 november anordnas en specialvisning på biograf Roxy av filmen "Alexandra - syns vi inte, finns vi inte". Huvudpersonen själv, Alexandra Charles von Hofsten, deltar på plats för ett efterföljande samtal där publiken har möjlighet att ställa frågor. Visningen sker i samarbete med TriArt och den ideella föreningen Alexandra– för Kvinnor & Hälsa. Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt Alexandra Charles von Hofsten och resultatet är denna kritikerrosade dokumentärfilmen.

Specialvisning i Lidköping – möt filmaktuella Alexandra Charles14.11.2025 10:31:29 CET | Pressmeddelande

Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är den kritikerrosade dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”. Den 11 december anordnas en specialvisning på Lidköpings Folkets Hus. Alexandra Charles von Hofsten på plats och efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor. Visningen sker i samarbete med Tempo Landet runt – ett initiativ av Tempo Dokumentärfestival.

Filmen om Alexandra Charles – exklusiv visning i Halmstad10.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt den legendariska Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är den kritikerrosade dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”. Den 13 november anordnas en specialvisning i Halmstad på Röda kvarn. På plats finns Alexandra Charles von Hofsten. Efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye