Chefer och utvecklare flitiga användare av äldrestandarden
Användarundersökningen består av en enkätundersökning med drygt 200 personer som laddat ned standarden och djupintervjuer med 19 personer från central kommunnivå till chefer och personal i äldreomsorgen.
– Undersökningen visar tydligt att äldrestandarden är uppskattad, säger Dan Nilsson, standardiseringschef vård och omsorg, SIS.
Användarundersökningen visar att sju av tio har haft, eller tror sig kunna få nytta av standarden och sju av tio skulle också rekommendera standarden.
Syftet med att ladda ned standarden är främst utveckling och kvalitetssäkring. De vanligaste rollerna bland de som laddat ned standarden är chefer och utvecklare. Bland personal i äldreomsorgen står sjuksköterskor för de flesta nedladdningarna. Hela 70 procent skulle hänvisa till standarden vid upphandlingar och två av tre anser att standarden är ett bra komplement till myndigheters tillsynsverksamhet.
– Många av de som laddar ned är ovana läsare av standarder och det framkommer också att det ibland är svårt att få gehör för arbetet internt. Vi behöver nu fortsätta vårt arbete med att göra standarden mer användarvänlig så att den når sin fulla potential ute i kommunerna och i verksamheter. Kloka synpunkter från olika intressenter är en förutsättning för detta, säger Dan Nilsson.
Om kvalitetsstandarden för äldreomsorg och hemtjänst (äldrestandarden)
SIS tog fram standarden på uppdrag av Socialdepartementet tillsammmans med intresseorganisationer, fackförbund, kommuner och landsting, privata företag, myndigheter och högskolor.
Med hjälp av standarden blir det enklare för kommuner att upphandla, utvärdera, säkerställa rutiner och tydliggöra ansvar mellan upphandlare och utförare. Dessutom reglerar standarden hur omsorgen ska bedrivas av utförarna inom olika verksamhetsdelar, t.ex. omsorg, service, omvårdnad och rehabilitering, boendemiljö, tillgänglighet, vårdhygien och hjälpmedel.
Nyckelord
Kontakter
Dan NilssonStandardiseringschef vård och omsorg
Tel:0709-844099dan.nilsson@sis.seEva HögströmPressansvarig
Tel:0704-269862eva.hogstrom@sis.seLänkar
Om
Svenska institutet för standarder, SISSolnavägen 1 E/Torsplan
113 65 Stockholm
08 - 555 520 00https://www.sis.se
SIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
Nya standarder verktyg i kampen mot hälsofarliga leksaker11.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln pågår för fullt, och många köper leksaker till barnen. Nu har nya standarder tagits fram för att öka säkerheten och minska hälsofarliga kemikalier i leksaker.
MannTek får Standardiseringspriset 202522.10.2025 07:30:10 CEST | Pressmeddelande
– MannTek visar vilken kraft som finns i standardisering, inte bara som drivkraft för global innovation och energiomställning, utan också som verktyg för att stärka svensk konkurrenskraft. De visar hur svenska företag kan ta ledningen och positionera sig internationellt, säger Annika Andreasen, vd Svenska institutet för standarder, SIS.
Sverige får starkare roll i internationell standardisering14.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
SIS vd Annika Andreasen har valts in i ISO:s styrelse, vilket innebär ökat svenskt inflytande i utvecklingen av internationell standardisering. Standardisering är avgörande för att underlätta global handel, och att kunna påverka den är strategiskt viktigt för Sverige och svensk konkurrenskraft.
Finalister utsedda – nu tävlar de om Standardiseringspriset 2025!7.10.2025 07:45:51 CEST | Pressmeddelande
DigitalWell Arena, projektet Förnybart 2030 och företaget MannTek är de tre finalisterna till Standardiseringspriset 2025. Priset lyfter standardiseringens betydelse för utveckling, innovation och ett hållbart samhälle.
Så ska säkra mensskydd bli tillgängliga för alla13.5.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Frånvaron av standarder för mensprodukter är ett av de största hindren för att moderna, säkra och prisvärda mensskydd ska vara tillgängliga för alla kvinnor och flickor oavsett var i världen man bor. Svenska institutet för standarder, SIS, leder arbetet med att ta fram de första globala standarderna för mensprodukter. Tillsammans med FN:s Sanitation and Hygiene Fund, SHF, samlar vi idag nyckelaktörer i Kenyas huvudstad Nairobi, för att diskutera hur vi säkerställer att de länder där behoven är som störst, antar och använder standarderna när de är klara.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum