
Consid är Superföretag 2020

– Det är inte många företag som hamnar på listan över svenska Superföretag. Att få göra det åtta år i obruten följd är en ordentlig bedrift. Jag är otroligt stolt och tacksam för att vi lyckats med denprestationen. Den här framgången är verkligen medarbetarnas seger och ett solklart styrkebevis, säger Peter Hellgren, vd förConsid.
Det är Veckans Affärer och kreditvärdighetsföretaget Bisnode som tar fram listan över Superföretagen. Listan skiljer sig från liknande listor eftersom det inte finns någon juryeller krav på anmälan. Sammanställningen bygger på bokslutsinformation från alla svenska aktiebolag. Information som noggrant viktas och analyserasför att bli jämförbar. Superföretag blir den som har haft bättre tillväxt, vinst, avkastning, effektivitet, kapitalstruktur och finansiering än andra jämförbaraföretag. Det räcker inte att ha en bra utveckling i ett eller två år. Superföretagen har presterat väldigt bra under varje parameter under fyra års tid.
– Egentligen är kriterierna vi använder så tuffa att inga företag borde komma igenom det nålsögat, säger Per Weidenman, senior analytiker från Bisnode som harvarit med och tagit fram konceptet bakom listan, i ett pressmeddelande.
Ytterligare en del som Per Weidenman och hans kollegor tittar på är hur stor del av företagen som utnyttjar extern finansiering. Även här skiljer sig superföretagenfrån konkurrenterna då de nyttjar den här typen av finansiering i mycket mindre utsträckning än andra bolag.
– Vi kan se att superföretagen gör saker och ting annorlunda än konkurrenterna. Ofta bryter de branschmönstret. Det kan vara allt ifrån att de mäter helt andraparametrar eller arbetar mer systematiskt än konkurrenterna.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seBilder
Länkar
Om
Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom IT, management och digital marknadsföring. Företaget har kontor i Stockholm, Uppsala, Västerås, Örebro, Norrköping, Linköping, Nyköping, Göteborg, Malmö, Helsingborg, Karlshamn, Karlskrona, Kalmar, Ljungby, Värnamo, Växjö, Jönköping, Borås, Karlstad, Gävle och Sundsvall. Consid startades 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell och har idag över 1 000 anställda och omsätter över en miljard kronor. Läs mer på www.consid.se.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Consid skriver svensk näringslivshistoria – tar sin elfte Gasell17.10.2024 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
IT-företaget Consid har under sina 24 år vuxit till ett av Nordens mest framgångsrika bolag inom tech och har staplat prestationen att bli DI Gasell-vinnare hela elva gånger – ett rekord som som ingen annan tidigare uppnått.
Christer Olsson om ledarskap och imposter syndrome: ”Vi har grundlurat våra barn”16.10.2024 11:41:40 CEST | Pressmeddelande
Christer Olsson är fiskarpojken från Öckerö som idag är en av Sveriges största inspirationskällor för ledarskap och affärsutveckling. Med över 30 års erfarenhet av organisations- och ledarskapsutveckling har han minst sagt satt sin prägel på den svenska arbetsmarknaden och rett ut vad bra ledarskap egentligen innebär.
Consid expanderar i Dalarna – ökar med 150 procent15.10.2024 15:35:37 CEST | Pressmeddelande
It- och kommunikationsbolaget Consid expanderar nu i Dalarna. Under dagen idag stod det klart att företaget har tagit över bolaget Aspires verksamhet i Borlänge, efter förhandlingar med CombinedX, ägare av Aspire.
Consid storsatsar – 5000 utbildas inom cybersäkerhet14.10.2024 16:25:03 CEST | Pressmeddelande
Genom initiativet Family Firewall vill IT-företaget Consid lyfta frågan om IT- och cybersäkerhet på företaget. Satsningen är en del av företagets säkerhetsmånad där man under oktober fokuserar extra på att stärka såväl det faktiska skyddet som kunskapen om cybersäkerhet.
Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande
Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.

Consid