
Consid gör rekordstarkt Q3

– Det är otroliga siffror, särskilt om man beaktar att vi befinner oss i en mild lågkonjunktur sedan några månader tillbaka och att vi förväntar oss en rejäl inbromsning av ekonomin till vintern. Den höga inflationen, de högre energipriserna, i kombination med räntehöjningarna och brist på vissa komponenter har gjort att stämningsläget i ekonomin är mycket dystrare än normalt. Vi kommer att se till att satsa i krisen i stället för att dra ned, säger Peter Hellgren som är vd och grundare av Consid.
Den milda lågkonjunkturen, som slagit hårt mot branschen, har alltså inte påverkat Consid nämnvärt. Tvärtom har Consid det senaste halvåret tecknat avtal med ett stort antal nya kunder och lyckats hålla uppe en rasande takt i rekryteringen. Samtidigt har Consid öppnat ett tiotal nya kontor under årets och dessutom expanderat till Norge och Danmark.

Peter Hellgren, vd Consid.
-När många andra drar ned på verksamheten och säger upp personal, gör vi precis tvärtom. Vi skriver upp vår förväntade årsomsättning på två miljarder kronor, till 2,150 miljarder kronor och vi kommer att ha som mål att ha rekryterat över 500 personer till årsskiftet, säger Peter Hellgren.
Tack vare en balans mellan kunder inom offentlig sektor och stora privata aktörer har efterfrågan på Consids tjänster ökat stabilt de senaste åren. Exponeringen gentemot en enskild kund är under fem procent.
Nu när siffrorna för första tredje kvartalet 2022 offentliggörs visar det sig alltså att både omsättning och resultat ökat dramatiskt. Consid omsatte under tredje kvartalet 454 miljoner kronor, att jämföra med förra årets 299 miljoner. Det handlar alltså om en ökning på hela 51,6 procent. Resultatet för tredje kvartalet ligger på 28,9 miljoner kronor, upp från 25,2 miljoner Q3 2021.
Under årets första nio månader omsatte Consid 1,51 miljarder kronor, att jämföra med helåret 2021 där omsättningen landade på 1,53 miljarder kronor.
Fram till idag har Consid rekryterat över 460 nya medarbetare och har nu passerat 1700 anställda.
-Vår bransch är hårt drabbad av kompetenskris. Trots det håller våra rekryterare ett halsbrytande tempo vad gäller att anställa nya förmågor till Consid. Det är ett enormt styrkebesked, säger Peter Hellgren.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seBilder
Om
Consid är ett av Nordens snabbast växande företag och erbjuder helheltslösningar inom it, affärsutveckling och kommunikation. Consid grundades år 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell och finns idag på 37 orter i Sverige och i Norge, samt Danmark. Företaget omsatte år 2021 över 1,5 miljarder kronor och går i år mot det starkaste året någonsin.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Consid skriver svensk näringslivshistoria – tar sin elfte Gasell17.10.2024 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
IT-företaget Consid har under sina 24 år vuxit till ett av Nordens mest framgångsrika bolag inom tech och har staplat prestationen att bli DI Gasell-vinnare hela elva gånger – ett rekord som som ingen annan tidigare uppnått.
Christer Olsson om ledarskap och imposter syndrome: ”Vi har grundlurat våra barn”16.10.2024 11:41:40 CEST | Pressmeddelande
Christer Olsson är fiskarpojken från Öckerö som idag är en av Sveriges största inspirationskällor för ledarskap och affärsutveckling. Med över 30 års erfarenhet av organisations- och ledarskapsutveckling har han minst sagt satt sin prägel på den svenska arbetsmarknaden och rett ut vad bra ledarskap egentligen innebär.
Consid expanderar i Dalarna – ökar med 150 procent15.10.2024 15:35:37 CEST | Pressmeddelande
It- och kommunikationsbolaget Consid expanderar nu i Dalarna. Under dagen idag stod det klart att företaget har tagit över bolaget Aspires verksamhet i Borlänge, efter förhandlingar med CombinedX, ägare av Aspire.
Consid storsatsar – 5000 utbildas inom cybersäkerhet14.10.2024 16:25:03 CEST | Pressmeddelande
Genom initiativet Family Firewall vill IT-företaget Consid lyfta frågan om IT- och cybersäkerhet på företaget. Satsningen är en del av företagets säkerhetsmånad där man under oktober fokuserar extra på att stärka såväl det faktiska skyddet som kunskapen om cybersäkerhet.
Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande
Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.


Consid