Det behövs 6800 fler anställda i motorbranschen visar ny rapport
10.2.2022 15:00:00 CET | Transportföretagen | Pressmeddelande

– Enligt rapporten uppger hela 60 procent av de företag som haft ett anställningsbehov att det varit svårt att rekrytera. Konsekvenserna kan bli allvarliga för hela samhället om man inte hittar personal med relevant utbildning. Kompetensbrist begränsar företagens möjlighet att kunna utvecklas och därmed också deras möjligheter att investera i ny teknik och att växa, säger Caj Luoma, chef Kompetensförsörjning på Transportföretagen.
Elever som gått ut gymnasieskolans fordons- och transportprogram är hett eftertraktade på arbetsmarknaden och får i regel jobb direkt efter examen. Drygt hälften av studenterna har en etablerad ställning på arbetsmarknaden redan ett år efter avslutade gymnasiestudier, menar Transportföretagen. Det är den högsta siffran bland alla gymnasieprogram.
– Motorbranschen är en framtidsbransch och vi är glada över att så många söker sig till transportföretagens olika yrken. Samtidigt vill vi bli ännu fler duktiga medarbetare de kommande åren. Om vi kan rekrytera fler till branschen kommer möjligheterna att skapa fler nya företag att öka, då stärker vi Sveriges konkurrenskraft, säger Marcus Dahlsten, vd på Transportföretagen.
En positiv del av rapporten är däremot att andelen kvinnor i motorbranschen ökar. Totalt 10% av de anställda i de undersökta yrkena är kvinnor, enligt siffror från årets undersökning. Det är positiv trend då motsvarande siffra låg på 8% i “Tempen 2020”.
– Motorbranschen har under senare år genomgått en stor modernisering och förändring genom teknikutveckling och digitalisering. Det gör branschen i flera avseenden mera attraktiv och skapar dessutom ökad jämställdhet. Fler behöver få kännedom om detta, särskilt nu när gymnasievalet står öppet. Motorbranschen erbjuder goda karriärmöjlighet, möjlighet att arbeta utomlands och att få vara med om den spännande teknikutveckling som sker, säger Caj Luoma.
Det här behövs enligt Transportföretagen:
- Öka ungas intresse för fordons- och transportprogrammet. Det behövs långsiktiga och offentliga satsningar som bidrar till att förändra bilden av yrkesutbildningar.
- Utbildningskvaliteten behöver stärkas. Genom att initiera och stärka samverkan mellan gymnasieskolor och företag i motorbranschen höjs utbildningskvaliteten.
- Antalet platser inom vuxenutbildningen måste öka.
- Fortsatt offentlig stöttning, utveckling och implementering av valideringssystem och yrkesprov.
- Integrerad körkortsutbildning för elever i gymnasieskolan – körkort utökar anställningsbarheten för ungdomarna.
- En dimensionering av utbildningssystemet måste anpassas till de faktiska rekryteringsbehoven i transportnäringen.
- Inkludera automatisk högskolebehörighet i gymnasieskolans yrkesutbildningar.
Nyckelord
Kontakter
Håkan FilipssonPressansvarigTransportföretagen
Tel:072-2022697hakan.filipsson@transportforetagen.seBilder



Dokument
Om
Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Sveriges vägar blir bättre – men var fjärde vägtrumma har brister26.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det svenska vägnätet blir allt bättre och underhållsskulden för vägarnas beläggning väntas minska tydligt under de kommande tio åren. Dock kvarstår stora regionala skillnader och närmare en fjärdedel av landets vägtrummor har brister. Det visar årets analys av Transportföretagen om tillståndet för de statliga vägarna.
Viktigt med samverkan om yrkesprov i gymnasiet införs17.3.2026 16:35:32 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om ett införande av yrkesprov i gymnasiet kan bli ett viktigt steg för att stärka kvaliteten i yrkesutbildningarna. Samtidigt måste det ske i samverkan med näringslivet för att inte skapa otydlighet.
Inställda tåg kan få svårare att få ersättningsbussar17.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Turist- och beställningstrafiken med buss har stabiliserats efter flera turbulenta år. Samtidigt visar en ny rapport från Sveriges Bussföretag att många företag redan ligger nära sin maxkapacitet och tvingas tacka nej till uppdrag. Det kan få konsekvenser för bland annat tågtrafiken, som vid inställda avgångar ofta är beroende av ersättningsbussar.
Drönare kan bli elektroniskt synliga i svenskt luftrum10.3.2026 14:04:19 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen välkomnar regeringens initiativ att se över möjligheten till fjärridentifiering och elektronisk synlighet i Sverige. Frågan har länge efterfrågats av branschen, då tekniken är en nyckel för att både möjliggöra en bredare användning av drönare och samtidigt stärka säkerheten i luftrummet.
Stor ökning av antagna till transportsektorns gymnasieprogram5.3.2026 13:43:02 CET | Pressmeddelande
Ny statistik från Skolverket visar att antalet antagna elever till gymnasieskolans fordons- och transportprogram har ökat med 5,6 procent sedan förra året. För utbildningarna inom sjöfart och flygteknik är ökningen ännu större: 10,5 respektive 13,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
