Digitalisering kortar väntetider för solceller från veckor till minuter
10.7.2023 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
Efterfrågan på solcellsanslutningar har slagit alla rekord det senaste året. Det har skapat långa köer och väntetider när mellan 100 och 200 ansökningar om dagen ska hanteras.
Nu ska köerna bort.
–I vintras hade vi väntetider på mellan sex och åtta veckor. Med vår nya digitala process ger vi besked inom några minuter, säger Thomas Pettersson, produktansvarig på E.ON Energidistribution.

Den nya automatiseringslösningen gäller för merparten av de ärenden E.ON hanterar, det vill säga anslutning av solcellsanläggningar på befintliga anslutningar, med en säkring om maximalt 63 Ampere och där man inte gör några andra förändringar i samband med installationen.
–I stället för flera veckors väntetid, ska merparten av alla solcellsärenden granskas, hanteras och bekräftas inom några få minuter efter att kunden signerat den digitala svarsblanketten, förutsatt att datorberäkningen ger ett godkänt resultat, säger Thomas Pettersson.
Den automatiserade processen beräknar vilken effekt en anslutning av en ny solcellsanläggning får på elnätet och kontrollerar att det efterlever gällande regler och krav. Enligt E.ONs beräkningar ska mellan 70 och 80 procent av alla ärenden att hanteras fullt automatiskt, medan de resterande föranmälningarna går vidare till djupare manuell analys och utredning, då beräkningen inte gått att genomföra eller gett avvikande resultat. Det stora flertalet av dessa kommer efter manuell kontroll sannolikt också att få klartecken till direkt anslutning utan nätåtgärd.
–För närvarande är det mellan 3 och 5 procent av ärendena som kräver att vi förstärker elnätet innan en anslutning kan ske. För dessa ärenden är handläggningstiderna längre eftersom det kräver utredning av åtgärdsbehov, tillstånd och planering innan kunden kan få besked om hur lång tid nätförstärkningen kommer att ta. Dock erbjuder vi i största möjliga mån kunderna nollinmatning, det vill säga möjlighet att producera solel för eget behov men utan möjlighet att exportera ut på elnätet, fram tills nätförstärkningen är gjord, säger Thomas Pettersson.
E.ONs fokus ligger nu på att ytterligare öka andelen automatiskt hanterade ärenden, samt på att korta handläggningstiden på övriga ärenden.
Automatiseringslösningen är utvecklad i samarbete med Digpro Solutions, som kombinerat detaljerad information om den anslutna infrastrukturen med geografisk information, samt till E.ONs processer för affärsstöd. Avsikten är att också andra nätbolag framledes ska kunna ta del av funktionen.
Anslutningstakten av solel är dubbelt så hög som för ett år sedan och fyra gånger så hög som för två år sedan.. Idag finns det över 50 000 anslutna solelsanläggningar i E.ONs elnät i Sverige.
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON inviger ny station i Hultsfred – ansluter Sveriges största solpark14.10.2026 14:24:11 CEST | Pressmeddelande
I dag invigdes E.ONs nya transformatorstation i Hultsfred, byggd för att ansluta Sveriges största solpark till elnätet. Stationen kan ta emot upp till 150 megawatt ny solelproduktion och är en av E.ONs största anslutningar av solkraft hittills. Den samlade nätinvesteringen uppgår till cirka 177 miljoner kronor och omfattar både en omfattande förnyelse av den befintliga stationen och anslutningen av solparkerna.
Kalmar län behöver mer el för att fortsätta växa14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kalmar läns effektbehov väntas öka från 409 MW till 480 MW fram till 2036. Det visar E.ONs nya nätutvecklingsplan, som pekar på ett växande behov av elnätskapacitet för att möta elektrifieringen av näringsliv och samhälle.
Första spadtaget för E.ONs 73-miljonerssatsning i Rimforsa13.10.2026 14:41:21 CEST | Pressmeddelande
I dag tas första spadtaget för E.ONs omfattande ombyggnad av transformatorstationen i Rimforsa i Kinda kommun. Investeringen på 73 miljoner kronor ska stärka kapaciteten och driftsäkerheten i elnätet samtidigt som skyddet för mark och grundvatten förbättras. Den nya stationen planeras att tas i drift i slutet av 2027.
Jönköpings län behöver starkare elnät för framtidens tillväxt13.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings läns effektbehov väntas öka från 433 MW till 485 MW fram till 2036. Det visar E.ONs nya nätutvecklingsplan, som pekar på ett fortsatt växande behov av elnätskapacitet för att möta elektrifieringen av industri, transporter och samhälle.
Första spadtaget för E.ONs 800-miljonerssatsning i Sege8.10.2026 16:02:26 CEST | Pressmeddelande
I dag togs första spadtaget för E.ONs nya transformatorstation i Sege i Malmö. Investeringen på cirka 800 miljoner kronor ska kraftigt stärka kapaciteten och leveranssäkerheten i Malmöregionens elnät. Efter flera år av kapacitetsutmaningar utgör elnätet inte längre ett hinder för nya företagsetableringar och ny stadsutveckling. Nu bygger E.ON vidare för regionens nästa tillväxtfas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum