Drop-in för covid 19-vaccinationer stängs
28.10.2021 11:44:09 CEST | Region Uppsala | Pressmeddelande
- Drop-in har varit bra och många uppskattar det eftersom det är så enkelt. Vi hoppas att kunna öppna det igen i framtiden. Men just nu är efterfrågan så stor att vi har kapacitetsproblem. Det blir köer och lång väntan och det är inte bra för någon. Dessutom kan vi vaccinera fler om alla har förbokade tider, det blir effektivare, säger Margareta Öhrvall, vaccinationssamordnare i Region Uppsala.
En bidragande orsak till att trycket har ökat är att Folkhälsomyndigheten har gått ut med en rekommendation om en tredje dos till invånare som är 65-79 år tidigast sex månader efter att de fått sin andra dos.
- Många är ivriga och vill ha den tredje dosen så fort som möjligt. Några ringer, andra dyker upp vid lokalerna. Men vi har inte börjat erbjuda dos 3 till den här gruppen ännu. De kommer att kallas så småningom när det har gått sex månader eller längre efter andra dosen. Just nu får man ha tålamod och vänta, säger Margareta Öhrvall.
De grupper som just nu vaccineras mot covid-19 är bland annat de som är 12 år och äldre och inte fått två doser och personer över 80 år som får sin tredje dos. Bokning av vaccination mot covid-19 görs via e-tjänsterna på webbplatsen 1177.se eller via Region Uppsalas bokningstelefon, tel 018-617 35 00.
Nyckelord
Kontakter
Margareta Öhrvall, vaccinationssamordnare Region Uppsala, kontakt går via presschef Jessica Elgenstierna, tel 070-611 39 51.
Länkar
Om
Region Uppsala arbetar med hälso- och sjukvård, kultur, kollektivtrafik och regional utveckling. Det innebär att samordna och tillsammans med många andra aktörer samverka inom områden som transportinfrastruktur, näringsliv och arbetsmarknad, besöksnäring och folkhälsa.
Följ Region Uppsala
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Uppsala
Region Uppsala polisanmäler apotek för läkemedelsbedrägerier11.3.2026 16:11:11 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala har polisanmält ett apotek i Stockholm som misstänks för läkemedelsbedrägerier. Apoteket har fakturerat Region Uppsala för läkemedel som förskrivits utan att det funnits medicinsk grund. Nu har ärendet anmälts till Ekobrottsmyndigheten.
Region Uppsala har utsett 2026 års kulturstipendiater5.3.2026 13:11:54 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala fördelar totalt 730 000 kr i stipendier till 27 kulturutövare i länet. Konstnären Isak Hall tilldelas konstnärliga utvecklingsstipendium för perioden 2026–2027. Totalt inkom 221 ansökningar om kulturstipendier.
Dålig uppkoppling - hinder för länets företag5.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Företagen i Uppsala län anger att en bra uppkoppling är viktigt för företagets verksamhet. 6 av 10 företag i länet anser att digitalisering har en stor eller mycket stor betydelse för deras lönsamhet. Detta enligt en undersökning som Bredbandssamverkan i Mellansverige låtit göra. Fler än var fjärde småföretag upplever att mobilnätens täckning är ett stort eller mycket stort hinder för deras digitalisering.
Ökat förtroende för sjukhusen i Uppsala län4.3.2026 08:02:21 CET | Pressmeddelande
Förtroendet för sjukhusen har ökat relativt kraftigt i Uppsala län det senaste året. Nya siffror från SKR visar nu att 75 procent av länets befolkning har ett stort eller mycket stort förtroende för sjukhusen i Uppsala län. Det är bättre siffror än för riket i stort (73 procent), och en uppgång från 2024 års undersökning (71 procent).
Sex personer undersökta efter pulverincident – inga tecken på sjukdom2.3.2026 18:21:59 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala har tagit emot ett antal patienter efter en incident på Uppsala kommuns stadshus där en försändelse innehållande ett pulver mottagits.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
