Efterfrågan på livförsäkringar har fördubblats på fem år
14.6.2022 07:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

– Jämfört med för fem år sedan ser vi idag en ökning på 110 procent av hos oss tecknade livförsäkringar samt sjuk- och olycksfallsförsäkringar. De senaste åren har visat hur snabbt vår livssituation kan ändras och medvetenheten om den egna utsattheten har ökat, säger Jaan Köll, produktchef för personförsäkringar på If.
I Sverige är det lag på att bilägare har en bilförsäkring och de allra flesta vet att en hemförsäkring är en nödvändig investering för att skydda sig mot oväntade kostnader. Däremot har svenskarna traditionellt sett inte haft lika hög medvetenhet om vikten av att försäkra sig själva och kostnader kopplade till den egna hälsan. If ser en tydlig trend att detta är på väg att ändras.
Hälsobarometern 2022 som If släppte tidigare i år, som innehåller opinionsundersökningar och analyser av samhällsutvecklingen, visar att var femte tillfrågad känner oro över privatekonomin om någon i hushållet skulle drabbas av en längre sjukskrivning. Nästan var tredje person litar inte på att få snabb tillgång till den skattefinansierade sjukvården om de blir sjuka eller råkar ut för skada. Samtidigt tror 40 procent att tillgången till offentliga sjukvårdstjänster kommer att vara sämre om fem år jämfört med i dag. Det finns en medvetenhet om vårdens utmaningar och ett ökat intresse för kompletterande sjukvårdsförsäkring.
– Vi ser en risk för ökad ohälsa i spåren av pandemin som bör tas på allvar, något som även Världshälsoorganisationen uttalat. Människor har dragit sig för att söka vård under pandemin vilket kan försvåra tillfrisknande och människor reagerar olika på förändringar. Vi vill bidra till att fler får stöd och vård i ett tidigt skede, säger Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder


Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Många husägare känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda mot väderskador3.6.2026 11:24:58 CEST | Pressmeddelande
Stormarna Johannes och Dave har det senaste halvåret orsakat omfattande skador och tusentals skadeanmälningar runt om i Sverige. Samtidigt visar en ny undersökning från If att endast 13 procent av svenska husägare känner till om den egna kommunen har en klimatanpassningsplan. Fler än var tredje husägare uppger också att de känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda invånarna mot väderskador.
Förlängt försäkringsskydd för elbilsbatterier – nu upp till 25 000 mil1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
If märkesförsäkringar stärker sitt erbjudande till elbilskunder genom att förlänga försäkringsskyddet för högvoltsbatterier i elbilar med märkesförsäkring inom Volkswagen Group. Förändringen innebär att skyddet utökas från tidigare 15 000 mil till 25 000 mil.
Ny nordisk rapport: svenska föräldrar upplever störst belastning av vardagsliv och familjeansvar27.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ifs nya nordiska hälsorapport visar att svenska föräldrar i högre grad än föräldrar i övriga Norden upplever att det är svårt att få ihop vardagslivet och att det påverkar familjens välmående negativt. Sverige sticker också ut när det gäller oro för barnens psykiska hälsa. ”När många föräldrar upplever att vardagen redan är svår att få ihop, riskerar det att påverka inställningen till att utöka familjen”, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If.
Undvik missarna: det här bör du tänka på inför bilresan i Europa i sommar26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Osäkerheten kring flygresor i sommar, kopplad till tillgången på flygbränsle och stigande priser, kan leda till att fler svenskar väljer att ta bilen i sommar. Samtidigt ses också en stor ökning av antal elbilar i Sverige vilket ställer andra krav på förberedelser för den som planerar att åka på bilsemester utomlands. If listar de vanligaste skadeärendena och tipsar om hur man bättre kan förbereda sig inför resan.
Ansökan öppen till Ifs Help a lot Award – här är juryn20.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu har ansökan öppnat till Help a lot Award, ett initiativ från If som vill uppmärksamma projekt och idéer som bidrar till att minska ofrivillig ensamhet i Sverige. Juryn, som består av personer från näringsliv, organisationer och samhälle, är nu också på plats för att bedöma inkomna ansökningar och utse finalister och vinnare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
