Einar Mattsson

Einar Mattsson lyfter vikten av långsiktighet i Almedalen

27.6.2023 06:32:00 CEST | Einar Mattsson | Pressmeddelande

Dela

Almedalsveckan är en unik arena för bred samhällspolitisk dialog och möjlighet till att bredda perspektiven. Under rubriken ”Klarar markpolitiken att utjämna mellan bostadsbyggandets överhettning och tvärnitar?” lyfter Einar Mattsson i samarbete med SKB förutsättningarna för de aktörer som tar långsiktigt ansvar för nyproduktion och förvaltning av bostäder. Seminariet genomförs 28 juni kl .10-10.45 på Klockgränd 4.

John Sandlund

Det som är bra för Stockholmsregionen är bra för oss. Som en långsiktig aktör med fastighetens hela livscykel i koncernen bidrar vi med genomförandekraft i alla konjunkturer och omsorg om de bostäder som vi tillför i vår region. Det har vi gjort i snart 90 år genom att vara återhållsamma i högkonjunktur för att klara tuffare tider, säger Stefan Ränk, koncernchef för Einar Mattsson AB.

Vi håller vad vi lovar och det är grunden för förtroendefulla samarbeten. Att försörja utveckla och bygga hållbara bostäder och attraktiva bostadsområden över alla konjunkturer är mål vi har gemensamt med kommunerna, säger Peter Svensson, vd för Einar Mattsson Projekt AB och Einar Mattsson Byggnads AB, som deltar på mässan.

Företrädare från Einar Mattsson har under många år deltagit på Almedalsveckan. Utöver koncernchef Stefan Ränk och VD för EMP och EMB, Peter Svensson deltar ytterligare fem kollegor - affärsutvecklingschef Li Cederwall Frizzo, senior affärsutvecklare Lisa Isberg, projektutvecklingschef Thobias Nilsson, hållbarhetsutvecklingschef Johanna Wikander och kommunikationschef Ewelina Holm.

Einar Mattsson har ett unikt perspektiv som ett onoterat familjeägt bolag med fastighetens hela livscykel i koncernen. Med ett eget fastighetsbolag, projektutvecklingsbolag, byggbolag och också fastighetsförvaltning i koncernen får vi en helhet som stärker vår lönsamhet och områden där vi finns.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om Einar Mattsson-koncernen

Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Med genomförandekraft i alla konjunkturer är koncernen bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven. Läs mer om oss påwww.einarmattsson.se.

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:

“Redovisning är ett värdeskapande verktyg för att förstå hur en verksamhet mår och kan utvecklas” — fredagsporträttet med Elin Frisendahl8.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

I dagens porträtt möter vi vår vetgiriga, pigga och strukturerade ekonom Elin. Med självklarhet löser hon utmaningar med glädje, då problemlösning är en paradgren. Hon stortrivs på familjeföretaget och ser fram emot att utvecklas i koncernen framöver. Elin kopplar bäst av i naturen, springer och njuter gärna av solvarma klippor. Lär känna vår härliga ekonom här:

Hyresrätter på tak med trästomme gjorde Einar Mattsson-hus till finalist i “Årets Stockholms-byggnad”8.5.2026 06:02:00 CEST | Nyheter

Einar Mattssons fastighet Råttan 13 från 1963 stod inför renovering. Fastighets-koncernen Einar Mattsson är också en aktiv projektutvecklare som vill bygga fler hyresrätter. Så inför arbetet med att renovera fastigheten möjliggjordes en påbyggnad på taket, Råttan 14 med 23 nya bostäder. Förutom att tillföra fler bostäder i attraktivt läge ville familjeföretaget samtidigt varsamt förändra detaljer, material och utförande i den befintliga fastigheten. Det är återbruk i stor skala.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye