Einar Mattsson: Markanvisning för bostäder och LSS-boende i Bredäng
27.6.2022 07:23:00 CEST | Einar Mattsson | Pressmeddelande
– I vårt projekt kommer en större andel av lägenheterna utformas som minst 4 rum och kök, lägenhetsstorlekar som det idag råder brist på i området. Sedan kommer vi tillföra en enhet för LSS-bostäder i huset. På gården planerar vi bland annat för ytor som främjar biologisk mångfald med klimatsäkrade växter och lekytor för barnen. Vi kommer att ha ett stort fokus på den sociala hållbarheten i projektet, säger Li Cederwall Frizzo, affärsutvecklingschef, Einar Mattsson Projekt AB.
– Detaljplanen är ute på samråd och vi hoppas kunna komma i gång med byggproduktionen under 2026. Einar Mattsson har en stark genomförandekraft och det är vårt eget byggbolag som bygger våra bostäder. På så sätt håller vi hög kvalitet i utförandet, avslutar Peter Svensson, VD för Einar Mattsson Projekt AB.
Om markanvisningen
Markanvisningen omfattar 6800 m² ljus BTA, vilket motsvarar 70–100 nya bostäder. Bostäderna i detta projekt kommer att upplåtas som bostadsrätter. Enligt gestaltningsprogrammet för området kommer bostäderna uppföras med träfasad och sockelvåning i tegel. Närmare utformning av fastigheten kommer att ske i dialog med stadsbyggnadskontoret inom ramen för detaljplanen. Einar Mattsson fick direktanvisningen i konkurrens med 27 andra aktörer och är en av många utvecklare på platsen.
För mer information kontakta:
Li Cederwall Frizzo, Affärsutvecklingschef Einar Mattsson Projekt AB,
Telefonnummer: 076-542 67 08
Peter Svensson, VD Einar Mattsson Projekt AB
Telefonnummenr: 08-586 263 00
Nyckelord
Bilder
Länkar
Om
Om Einar Mattsson Projekt AB
Einar Mattsson är en långsiktig fastighetsaktör som varit verksam på Stockholms bostadsmarknad i 85 år. Med 6 000 bostäder är vi idag Stockholms stads största privata ägare av hyresbostäder. Einar Mattsson Projekt AB är det dotterbolag som arbetar med att över alla konjunkturcykler utveckla nya bostäder i Stockholms län där råmark eller projektfastigheter förvärvas och utvecklas till efterfrågade bostäder. Einar Mattsson är en av de mest aktiva projektutvecklarna i regionen och har som mål att färdigställa minst 4000 bostäder under en tioårsperiod. I koncernen ingår också ett fastighetsbolag, förvaltningsbolag, en byggentreprenadverksamhet och ett bolag som sköter övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson i Almedalen – för en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser16.6.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det åter dags för Almedalen – Sveriges unika mötesplats för demokrati och samhällsfrågor. Einar Mattsson-koncernen deltar för att samtala om hur vi skapar en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser som möjliggör fortsatt tillväxt.
”Det är en fin förmån att få följa ett projekt hela vägen” — fredagsporträttet med Areza Partovi12.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Arezo har ett drömyrke för många. Hon får ansvara för renoveringen av äldre bostadshus och modernisera dem med utmaningen att material- och produktval ska harmoniera med husens tidsepoker, så att dess identitet bevaras. Hon vill att chefer ska våga ge unga medarbetare ansvar för att snabbt kunna bygga upp erfarenhet. Hon reser gärna, men nu väntar ett annat slags äventyr. Lär känna projektledaren Arezo i dagens fredagsporträtt:
“Vi erbjuder våra blivande hyresgäster en förutbestämd hyreshöjning” — fredagsporträttet med Harry Björnström5.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Ofta skrattandes och med klurig blick möter du Harry i korridorerna på Einar Mattsson. På kafferasten kan man få till sig ett förhandlingstips om man har tur bland alla historier han gärna delar med sig av. När han inte förhandlar hyror, spelar fritidshuset i Roslagen och gitarren en stor roll i hans liv. Lär känna Harry i dagens fredagsporträtt:
Fredagsporträttet: ”Mina arbetsdagar är som att lägga pussel med olika svårighetsgrad”22.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Med rask takt, kreativitet och tydlighet jobbar vår medarbetare i sin roll som utredare av oriktiga hyresförhållanden. Fritiden ägnas gärna åt projekt hemma, där planerandet är lika stort nöje som genomförandet. Hon gillar också konst och musik, resor och kan flera språk. Lär känna henne mer i dagens fredagsporträtt:
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
