Einar Mattssons hyresgäster tycker till om sitt boende
27.4.2023 06:05:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter

Mätningen, som hanteras av Aktiv Bo, kommer att hållas öppen till midsommar. Som hyresgäst har du möjlighet att svara både digitalt och på papper. I år kan du svara på svenska, engelska, arabiska och somali.
─ Våra förvaltningsteam arbetar varje dag, året runt, för att husen ska vara trevliga hem för våra hyresgäster. Därför är vi måna om att fråga hyresgästerna vad de tycker om oss. Fungerar tvättstugan, är det rent i trapphuset och åtgärdas fel inom rimlig tid?, säger Anna Hellman, chef för administrativ förvaltning på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.
Hur processen genomförs
Enkäten skickas ut med e-post och per brev till varannan hyresgäst i Einar Mattssons fastigheter. Nästa år får den andra hälften samma frågor. Efter sommaren följs resultatet noggrant upp och konkreta aktiviteter och många förbättringar genomförs utifrån hyresgästernas önskemål.
Aktiv Bo
För dig som vill veta mer om undersökningsprocessen och verktyget, kan läsa mer här
Nyckelord
Bilder
Om
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Den kommande tioårsperioden kommer Einar Mattsson att uppföra 4 000 nyproducerade bostäder i egen regi. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar cirka 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson i Almedalen – för en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser16.6.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det åter dags för Almedalen – Sveriges unika mötesplats för demokrati och samhällsfrågor. Einar Mattsson-koncernen deltar för att samtala om hur vi skapar en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser som möjliggör fortsatt tillväxt.
”Det är en fin förmån att få följa ett projekt hela vägen” — fredagsporträttet med Areza Partovi12.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Arezo har ett drömyrke för många. Hon får ansvara för renoveringen av äldre bostadshus och modernisera dem med utmaningen att material- och produktval ska harmoniera med husens tidsepoker, så att dess identitet bevaras. Hon vill att chefer ska våga ge unga medarbetare ansvar för att snabbt kunna bygga upp erfarenhet. Hon reser gärna, men nu väntar ett annat slags äventyr. Lär känna projektledaren Arezo i dagens fredagsporträtt:
“Vi erbjuder våra blivande hyresgäster en förutbestämd hyreshöjning” — fredagsporträttet med Harry Björnström5.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Ofta skrattandes och med klurig blick möter du Harry i korridorerna på Einar Mattsson. På kafferasten kan man få till sig ett förhandlingstips om man har tur bland alla historier han gärna delar med sig av. När han inte förhandlar hyror, spelar fritidshuset i Roslagen och gitarren en stor roll i hans liv. Lär känna Harry i dagens fredagsporträtt:
Fredagsporträttet: ”Mina arbetsdagar är som att lägga pussel med olika svårighetsgrad”22.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Med rask takt, kreativitet och tydlighet jobbar vår medarbetare i sin roll som utredare av oriktiga hyresförhållanden. Fritiden ägnas gärna åt projekt hemma, där planerandet är lika stort nöje som genomförandet. Hon gillar också konst och musik, resor och kan flera språk. Lär känna henne mer i dagens fredagsporträtt:
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

