E.ON undersöker koldioxidavskiljning i Norrköping och Örebro
E.ON undersöker förutsättningarna för avskiljning av koldioxid på fjärrvärmeverken i Norrköping och Örebro. En fullskalig anläggning kan finnas på plats inom 5 till 7 år. – Sammantaget handlar det om 800 000 ton koldioxid om året, vilket blir ett alexandershugg för att i stor skala reducera utsläppen av koldioxid, säger Anette Blücher, chef för E.ONs Energy Infrastructure Solutions.

Förenta nationernas klimatpanel anser att det inte räcker med att fasa ut fossila bränslen från energisystemet för att uppnå Parisavtalets mål om maximalt tvågraders uppvärmning. Koldioxid måste aktivt skiljas av från utsläppen.
Studien på Händelö- och Åbyverken handlar om hur man med hjälp av CCS-teknik, Carbon Capture and Storage, kan avskilja och lagra koldioxid. Växterna fångar koldioxid från luften genom fotosyntesen. När biomassan sedan omvandlas till elenergi och fjärrvärme kan avskiljning och lagring, till exempel i tomma oljekällor, skapa negativa utsläpp i form av kolsänkor, vilket ger möjligheter till att minska världens klimatskuld.
– Med CCS-teknik på våra anläggningar skapar vi en substantiell kolsänka, vilket ger E.ON goda förutsättningar att leda den gröna omställningen och bidra till klimatmålen, säger Anette Blücher.
Anette Blücher anser att fjärrvärmesystemet är en viktig pusselbit för att Sverige ska lyckas med den gröna omställningen. Samtidigt som Händelö- och Åbyverken tillför viktig planerbar elproduktion är anläggningarna oerhört viktiga för värmeförsörjningen i Norrköping och Örebro, där stora delar av alla bostäder och lokaler värms upp med fjärrvärme.
– Och genom att värma upp våra hem och företag med fjärrvärme i stället för med el, avlastas elnätet. Således kanelen användas där den gör större klimatnytta, till exempel för att fasa ut fossila bränslen inom transportsektorn. Fjärrvärme har alltså en mycket betydelsefull roll i energiomställningen, inte minst som fjärrvärmen i Sverige nästan uteslutande produceras av förnybara eller återvunna bränslen, säger Anette Blücher.
Studien i Örebro och Norrköping omfattar investeringar och driftskostnader för hela värdekedjan, från bränsle till slutlagring av koldioxid. Målet är att under senare delen av 2022 ha tillräckligt med kunskap för att ta nästa steg.
Studien finansieras till lika delar av E.ON och Energimyndigheten via Industriklivet.
Läs mer om kolsänkor: Framtidens kolsänkor och CCS teknik - eon.se
Kontakter
Patric Elméntf Presschef
E.ON Sverige
Bilder


Om
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON investerar 116 miljoner i Sundsvalls elnät för dagens och framtidens behov20.5.2022 10:04:10 CEST | Pressmeddelande
Under 2022 investerar E.ON drygt 116 miljoner kronor i det regionala och lokala elnätet i Sundsvalls kommun. Investeringarna syftar till att öka elnätets kapacitet och resiliens. –Vår ambition är att stödja den gröna energirevolutionen och möjliggöra Sundsvalls tillväxt, säger Lena Berglund, regionchef norr, E.ON.
Detaljerad analys ska fasa ut E.ONs förbränning av plast18.5.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Detaljerade analyser av bränsleavfall ska hjälpa E.ON att minska plastförbränningen. Nu avskiljs plast från cirka 20 ton blandat avfall och skickas till Tyskland för utredning. – Vi ska minska mängden förbränd plast med 20 procent fram till 2025 – och med 55 procent fram till 2030, säger Anette Blücher, chef för E.ONs Energy Infrastructure Solutions.
Klart med stor elanslutning till mineralgödselproduktion i Örnsköldsvik16.5.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON Energidistribution och Cinis Fertilizer har slutit avtal om elanslutning till den planerade produktionsanläggningen för mineralgödsel i Köpmanholmen söder om Örnsköldsvik.
E.ON investerar 53 miljoner i Kalmars, Mönsterås och Oskarshamns elnät för att dimensionera för framtida behov12.5.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2022 investerar E.ON nästan 53 miljoner kronor i de regionala och lokala elnäten i Oskarshamns, Mönsterås och Kalmars kommuner. Sammantaget investerar E.ON drygt 300 miljoner kronor i Kalmar län under 2022. Investeringarna syftar till att öka elnätets kapacitet och resiliens.
E.ON investerar 156 miljoner i Sollefteås elnät för dagens och framtidens behov12.5.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2022 investerar E.ON nästan 156 miljoner kronor i det regionala och lokala elnätet i Sollefteå kommun. Investeringarna syftar till att öka elnätets kapacitet och resiliens. –Vår ambition är att stödja den gröna energirevolutionen och möjliggöra Sollefteås tillväxt, men också att öka robustheten och förmågan att stå emot yttre påverkan, säger Lena Berglund, regionchef norr, E.ON.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum