Expressen gör en storsatsning på sport
Nyhetsbevakning och livesänd sport får ökat fokus med en ny ledning för sportredaktionen. Pontus Weinemo blir strategisk chef med ansvar för produktutveckling. Linus Sunnervik blir redaktionell sportchef och leder redaktionen.

När den nuvarande sportchefen Kalle Forssell slutar senare i höst tar biträdande sportchefen Linus Sunnervik över avdelningen. Affärsutvecklingsansvarig Pontus Weinemo blir strategisk chef.
– Sporten är en del av Expressens kärna och ett strategiskt viktigt tillväxtområde. Nu bygger vi vidare på den inarbetade sportledningen med nya resurser och ökat fokus på våra viktiga områden, säger Klas Granström, Expressens chefredaktör.
Under året har sportjournalistiken blivit en allt viktigare del av Expressens digitala prenumerationsaffär. Expressen investerar i livesporträttigheter tillsammans med lokaltidningarna inom koncernen Bonnier News. Den nya betaltjänsten Premium Max har fått en flygande start och fler rättigheter och mer sportjournalistik är på väg till tittare och läsare.
Därtill kommer en lång rad framgångsrika poddar och tv-format från Expressens sportredaktion. Profiler och experter inom fotboll, hockey och skidsport ger publiken fördjupande insikter och exklusiva snackisar i format som Rondo, Sanny & Svensson, Hockeyrummet och Skidsnack.
– De senaste åren har sporten tagit stora kliv för att stärka varumärket som den största agendasättaren inom Sveriges största folkrörelse. Samtidigt har flera pusselbitar lagts för att skapa ett exklusivt innehåll som kärnpubliken älskar. Nu vill vi utveckla det ännu mer och hitta nytt innehåll och nya produkter för att skapa en heltäckande och oumbärlig nyhetstjänst för de miljontals svenskar som älskar sport, säger Pontus Weinemo.
På sportredaktionen leds nyhetsarbetet av nyhetschefen David Carlsson tillsammans med Sara Bratell, planeringsredaktör. Nyhetsdesken har utökats med två samordnare vid desken för att ytterligare vässa breaking news-arbetet. En biträdande sportchef ska nu också rekryteras.
– Det känns väldigt roligt och stimulerande att få leda sporten i en nystart. Medielandskapet har förändrats snabbt de senaste åren och på sporten har vi möjlighet att arbeta med fler plattformar än någonsin för att nå ut till vår miljonpublik. Med den här uppställningen känner vi oss starkt rustade och ser fram emot att leverera en nyhetsdriven, spännande och berättande sportjournalistik i framtiden, säger Linus Sunnervik.
Nyckelord
Kontakter
Pontus Weinemo, strategisk chef, pontus.weinemo@expressen.se
Linus Sunnervik, sportchef, linus.sunnervik@expressen.se
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Expressen storsatsar – sänder 60-tal matcher13.1.2023 11:08:30 CET | Pressmeddelande
Fotbollsfest på Expressen – årets största satsning
Josefine Jinder ansluter till Expressens kultursida8.12.2022 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Josefine Jinder, 34, börjar skriva för Expressens kultursida. “Josefine Jinder är en modern samtidsuttolkare. Jag är glad för Expressenläsarnas skull”, säger kulturchef Victor Malm.
Expressen lanserar ny opinionsmätning6.12.2022 13:37:25 CET | Pressmeddelande
Expressen lanserar i dag en ny sorts väljarbarometer. "Job approval"-mätningen visar om väljarna tycker att regeringen gör ett bra eller dåligt jobb. – Vi tror att den här metoden ger en bra bild av hur allmänheten faktiskt ser på alternativen i politiken, säger Expressens politikkommentator Viktor Barth-Kron.
Journalisten David Baas tilldelas årets Per Wendel-pris14.11.2022 14:10:04 CET | Pressmeddelande
David Baas, 42, får “Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 17:e gången.
Expressen i samarbete med Snapchat27.9.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen startar ett nytt samarbete med socialamedierjätten Snapchat. Det senaste videoinnehållet inom nyheter, sport och nöje ska postas på den populära plattformen. - Vi är glada över att framöver kunna nå en ny målgrupp med vårt starka innehåll inom nyheter, sport och nöje, säger Johan Eslander, chef Expressen TV.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum