Flygets återhämtning saktar in
3.10.2022 08:31:45 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Vårens prognos över flygbranschens passagerarsiffror har skrivits ned för 2023. Samtidigt har siffrorna justerats upp för de resterande åren fram till 2028. Det innebär att utrikestrafiken skulle kunna vara tillbaka på 2019 års nivå inom prognosperioden, medan inrikestrafiken fortfarande har en bit kvar.
– Det finns visserligen en stor reslust bland människor efter pandemiåren. Men det finns också många faktorer som gör att efterfrågan på flygresor ser ut att mattas av, som till exempel stigande inflation och höjda räntor. Vår nya prognos bygger på att lågkonjunkturen inte blir allt för utdragen, säger Simon Posluk, enhetschef vid avdelning Sjö- och luftfart på Transportstyrelsen.
Resenärer åter i luften
Det totala antalet passagerare till och från svenska flygplatser uppgick år 2019 till 22,4 miljoner, men minskade drastiskt under pandemiåret 2020 till 5,6 miljoner. Prognosen för innevarande år är satt till 14,6 miljoner passagerare och nästa år uppskattas siffran öka till 16,7 miljoner.
När det kommer till utrikestrafiken väntas ökningen bli betydligt större än för inrikestrafiken. Årets uppskattade 10,5 miljoner utrikespassagerare beräknas öka till 12,2 miljoner under nästa år. Det kan jämföras med antalet inrikespassagerare som i år ser ut att bli 4,1 miljoner och nästa år uppskattas till 4,5 miljoner.
Utsläpp av koldioxid
Prognosen innehåller även en beräkning av flygets utsläpp av koldioxid. Mellan år 2004 och 2019 minskade koldioxidutsläppet per passagerare med 21 procent. Samtidigt ökade antalet passagerare med 62 procent, vilket innebär att det totala utsläppet av koldioxid ökade med 28 procent.
– Det är positivt att utsläppsnivån per passagerare sjunker. Det kan förklaras med att flygplanen blivit allt mer bränsleeffektiva och att antalet passagerare per avgång har ökat kontinuerligt, säger Simon Posluk.
Nyckelord
Kontakter
Simon PoslukEnhetschef
Tel:010-495 37 60simon.posluk@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
70 personer omkom i vägtrafiken årets första månader16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Preliminär statistik från Transportstyrelsen visar att 70 personer miste livet i vägtrafiken under perioden januari–maj 2026. – Tyvärr ser vi ingen minskning jämfört med tidigare år. Antalet omkomna ligger på samma nivå som medel för de senaste fem åren, säger Khabat Amin, statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker vid Transportstyrelsen.
Trafikverket vitesföreläggs med 36 miljoner kronor15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket brister i dokumentationen runt sitt säkerhetsstyrningssystem för järnvägen i Sverige. Trots påtalanden kvarstår brister i dokumentationen varför Transportstyrelsen nu förelägger Trafikverket med vite om totalt 36 miljoner kronor.
Kraftig ökning av antalet elsparkcykelolyckor4.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 omkom 7 personer och 6 624 personer skadades i elsparkcykelolyckor. Antalet olyckorna med elsparkcyklar inblandade ökade med cirka 38 procent jämfört med året innan. Det framkommer i Transportstyrelsens sammanställning av olyckor för fem olika fordonstyper: A-traktor, mopedbil, fyrhjuling, snöskoter och elsparkcykel.
Joel Smith blir Transportstyrelsens nya generaldirektör28.5.2026 11:35:37 CEST | Nyheter
Regeringen har utsett Joel Smith till ny generaldirektör för Transportstyrelsen. Han kommer närmast från Sjöfartsverket och tillträder den 1 juli.
Tåget stärker sin position28.5.2026 08:34:44 CEST | Pressmeddelande
Järnvägen fortsätter att öka sin andel av det långväga utbudet under 2025, samtidigt som flygtrafiken minskar ytterligare. Det framkommer i Transportstyrelsens nya rapport Utveckling av utbud och priser på järnvägslinjer i Sverige 1990-2025. – Utvecklingen tyder på en fortsatt omfördelning mellan trafikslagen, där järnvägen stärker sin position på den långväga marknaden, säger Jonathan Sundin, utredare vid Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
