Läkemedelsverket

Hormonbehandling av kvinnor i klimakteriet - nya behandlingsrekommendationer

12.4.2022 14:04:44 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande

Dela
Kvinnor som har besvär av värmevallningar och svettningar i klimakteriet kan få effektiv hjälp av hormonbehandling. Det framkommer av Läkemedelsverkets nya behandlingsrekommendation som presenteras idag.

Behandling med östrogen och gestagen i klimakteriet (MHT) har tidvis varit omdiskuterad. Läkemedelsverkets genomlysning av samlad kunskap inom området visar att nyttan med denna behandling överväger risken för de flesta kvinnor.

─ Ungefär var tredje kvinna upplever så svåra besvär i klimakteriet att hon önskar behandling i någon form. Det kan röra sig om svettningar, värmevallningar och sömnproblem som påverkar livskvaliteten negativt, säger Viveca Odlind, Läkemedelsverket.

Som med all annan behandling ska en individuell bedömning göras inför behandling med MHT. Behandlingen är effektiv och kan rekommenderas till kvinnor med besvär som påverkar livskvaliteten negativt. Lokal östrogenbehandling, som ges mot torra slemhinnor, är lågdoserad och kan rekommenderas till de allra flesta.

Relaterad information

Läkemedel vid klimakteriesymtom, menopausal hormonbehandling (MHT) – behandlingsrekommendation

Webbinarium: Läkemedel vid klimakteriesymtom, menopausal hormonbehandling (MHT)

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Länkar

Om

Läkemedelsverket
Läkemedelsverket
Dag Hammarskjölds väg 42, Box 26
751 03 Uppsala

https://lakemedelsverket.se/

Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.

Följ Läkemedelsverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket

Stabil trend för luskamning – nästan fyra av tio föräldrar har kammat sina barn20.8.2026 09:30:16 CEST | Pressmeddelande

Nästan fyra av tio föräldrar har luskammat sina barn i åldrarna 2–12 år under det senaste året. Det visar en ny undersökning från Läkemedelsverket. Resultatet ligger på samma nivå som 2023. Samtidigt uppger nära en av tio föräldrar att de har upptäckt huvudlöss i sitt hushåll. Nu uppmanar Läkemedelsverket föräldrar att fortsätta vara uppmärksamma – särskilt när barnen träffas igen efter lov och ledigheter.

EMA rekommenderar att marknadsföringstillståndet för Tavneos återkallas29.6.2026 14:48:24 CEST | Pressmeddelande

EMA:s kommitté för humanläkemedel (CHMP) rekommenderar att läkemedlet Tavneos (avakopan) godkännande för försäljning i Europeiska unionen ska återkallas eftersom läkemedlets nytta inte längre bedöms överväga riskerna. Tavneos används för att behandla vuxna med svår, aktiv granulomatös polyangit (GPA) eller mikroskopisk polyangit (MPA), två sällsynta inflammatoriska tillstånd i blodkärlen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye