Inbromsning på arbetsmarknaden under årets första kvartal

– Svenska arbetsgivare rapporterar väldigt spridda sysselsättningsprognoser inför det nya året, där vissa branscher har en stark rekryteringstakt medan andra dämpar takten rejält. Det är ovanligt att se så stora variationer mellan olika branscher och regioner, vilket speglar konjunkturläget vi är på väg in i, säger Mikael Jansson, vd på ManpowerGroup.
Inför det första kvartalet 2023 lämnar svenska arbetsgivare en sysselsättningsprognos på +23, en minskning med 11 procentenheter jämfört med föregående kvartal. IT-branschen toppar listan över branscher som förväntar sig ökad sysselsättning med en prognos på +37 procent. Telekom-, media- och kommunikationsbranschen gör däremot en tvärnit och förväntar sig ingen ökad sysselsättning alls. Däremellan är spridningen stor: från transport- och logistikbranschens prognos på +13 procent till bank-, finans- och fastighetsbranschens prognos på +35 procent.
– Det är tydligt att IT-branschen i Sverige kommer fortsätta att brottas med en stor kompetensbrist även under 2023. På en inbromsande arbetsmarknad är det nu viktigt att arbetsgivarna inte enbart lägger fokus på rekrytering, utan även vågar satsa på intern utveckling och utbildning för att kunna fylla de behov som finns inom den egna organisationen, säger Mikael Jansson.
Även landets regioner visa stora skillnader i sysselsättningsprognoserna. Stockholm- och Uppsalaregionen samt Mellersta Sverige – Södermanland, Västmanland, Värmland och Örebro län – förväntar sig en rekryteringstakt på starka +29 procent. Norra Sverige och Östra Götaland ger däremot betydligt försiktigare sysselsättningsprognoser på +15 respektive +12 procent.
– Kontinuerlig kompetensutveckling blir allt viktigare, och ska jag ge ett enda råd till den enskilde medarbetaren inför 2023 så är det att stärka förmågor som är attraktiva på arbetsmarknaden. Inte minst är det en fördel att förvärva kompetens som efterfrågas inom bristyrken, men även att försöka utveckla mjuka kompetenser som samarbetsförmåga, inlärningsvilja och flexibilitet, säger Mikael Jansson.
På europeisk nivå är prognoserna tvetydiga. Länder som Ungern och Polen lämnar negativa sysselsättningsprognoser på -8 respektive -2 procent, samtidigt som Österrike och Frankrike lämnar starka sysselsättningsprognoser på +29 och +27 procent. Globalt är arbetsgivarna i länder som Kanada, Australien och Indien optimistiska med prognoser på klart över +30 procent.
Mätningen utfördes under perioden 13 oktober–25 november, vilket innebär att osäkerhetsfaktorer som kriget i Ukraina och en ökad inflation kan påverka undersökningen.
Topplistor
Svenska regioners jobbprognoser
Svenska branschprognoser
Starkaste jobbprognoserna i världen
Starkaste jobbprognoserna i Europa
Starkaste jobbprognoserna globalt per bransch
Bilagor
Metodologi (på engelska)
För mer information, kontakta gärna:
Hélène Belin, kommunikationschef ManpowerGroup Sverige, telefon 070-377 45 43
helene.belin@manpowergroup.se
ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer för det andra kvartalet 2023 presenteras i mars.
Svenska regioners jobbprognoser
• Stockholm- och Uppsalaregionen, +29 procent
• Mellersta Sverige (Södermanland, Västmanland, Värmland och Örebro län), +29 procent
• Västra Götaland, +26 procent
• Skåne och Blekinge län, +19 procent
• Norra Sverige, +15 procent
• Östra Götaland, +12 procent
Svenska branschprognoser
• IT-branschen, +37 procent
• Bank-, finans- och fastighetsbranscherna, +35 procent
• Hälsa-, sjukvård och Life science, +29 procent
• Besöksnäringen samt parti- och detaljhandeln, +26 procent
• Energi- och samhällsservice, +22 procent
• Råvaror, gröna näringar, bygg- och tjänsteföretag, försvarsindustrin +19 procent
• Transport, logistik och fordonsindustrin, +13 procent
• Telekom- och mediabranscherna, 0 procent
Starkaste jobbprognoserna i världen
• Panama, +39 procent
• Costa Rica, +35 procent
• Kanada, +34 procent
• Singapore, +33 procent
• Guatemala, +32 procent
• Australien, + 32 procent
• Indien, + 32 procent
Starkaste jobbprognoserna i Europa
• Österrike, +29 procent
• Finland, +27 procent
• Frankrike, +27 procent
• Irland, +25 procent
• Schweiz, +24 procent
Starkaste jobbprognoserna globalt per bransch
• IT-branschen, +35 procent
• Bank-, finans- och fastighetsbranschen, +28 procent
• Energi- och samhällsservice, +26 procent
• Hälsa-, sjukvård och Life science, +23 procent
• Råvaror och gröna näringar, + 22 procent
Om sysselsättningstrenden
Sysselsättningstrenden definieras som den andel arbetsgivare som tror att sysselsättningen ökar, minus den andel som tror att den minskar. Under det första kvartalet 2023 förväntar sig 18 procent av de svenska arbetsgivarna att minska arbetsstyrkan, 42 procent förväntar sig en oförändrad sysselsättning medan 39 procent förutser en ökad sysselsättning. Sysselsättningstrenden för Sverige blir då +21 procent och när siffrorna justerats utifrån säsongsvariationer blir sysselsättningstrenden +23 procent. Samma beräkning sker i samtliga 40 länder.
Om ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer
ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer (ManpowerGroup Employment Outlook Survey) har funnits i Sverige i 20 år och är den enda globala undersökning som mäter framtida sysselsättning, det vill säga hur arbetsgivare bedömer det kommande kvartalet i stället för att mäta vad som redan har hänt. Undersökningen baseras på intervjuer med drygt 59 000 arbetsgivare inom näringsliv och offentlig sektor i 40 länder. I Sverige har 770 intervjuer genomförts. Mätningen utfördes under perioden 13 oktober–25 november 2022.
Undersökningen är unik när det gäller storlek, geografisk spridning och branschtäckning. Tack vare undersökningens omfattning kan detaljerade analyser göras av både branscher och regioner. De som tillfrågas utgör ett representativt urval bland arbetsgivare i respektive land, och de har inte hämtats från Manpowers kundregister. Under drygt 60 år har samma fråga ställts till arbetsgivare i hela världen: ”How do you anticipate total employment at your location to change in the coming three months as compared to the current quarter?”. Resultatet av undersökningen är väl använt av beslutsfattare och analytiker världen över.
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef ManpowerGroup
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seBilder
Om
Om ManpowerGroup
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi bidrar genom att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2022 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för trettonde året. I Sverige har vi omkring 5 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Varje år sätter vi 18 000 personer i jobb i Sverige.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
Stabil jobbprognos i IT-branschen inför starten av 202611.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT- och techbranschen ger en stabil jobbprognos på +18 procent inför det första kvartalet 2026. Men branschens sysselsättningstrend är svalare än den svenska arbetsmarknaden i övrigt. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Ny jobbprognos: Arbetsmarknaden tar fart under första kvartalet9.12.2025 07:12:59 CET | Pressmeddelande
Svenska arbetsgivare ger en stark sysselsättningsprognos på +30 procent inför det första kvartalet 2026, vilket är den mest optimistiska prognosen på flera år. Sysselsättningstrenden är positiv över hela landet och i samtliga undersökta branscher inför Q1. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Helen Remnås ny landschef för ManpowerGroup i Sverige26.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
ManpowerGroup utser Helen Remnås, nu Managing Director för Experis, till ny landschef i Sverige från den 1 januari 2026. Den nuvarande tillförordnade landschefen Daniel Johansson fortsätter i sin roll som finansdirektör.
Hälften av svenskarna är stressade på jobbet varje dag11.11.2025 08:06:01 CET | Pressmeddelande
Så många som 52 procent av svenska medarbetare upplever daglig stress på jobbet och många är oroade över att deras arbetsbelastning påverkar balansen mellan arbete och privatliv negativt. Svenskarna rapporterar betydligt högre stress på jobbet än medarbetare i andra jämförbara länder, visar ManpowerGroups Global Talent Barometer.
Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige23.10.2025 08:06:08 CEST | Pressmeddelande
Svenska kvinnor upplever att de har färre möjligheter till kompetensutveckling och karriär, jämfört med männen. Det visar ManpowerGroups undersökning Global Talent Barometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

