Innovationsföretagen välkomnar tre nya ledamöter till styrelsen
16.5.2023 12:03:00 CEST | Innovationsföretagen | Pressmeddelande

Farah Al-Aieshy, vd Norconsult Sverige AB, Jenny Edfast, vd Rejlers Sverige AB och Johan Teodorsson, vd Processus AB valdes idag in i Innovationsföretagens styrelse.
- Innovationssektorn spelar en viktig roll i skapandet av ett nytänkande, inkluderande och hållbart samhälle. Styrelsen har en viktig uppgift att driva ett arbete som stärker vår röst i samhället. Med den nya styrelsen är vi fortsatt väl rustade för att stärka förutsättningarna för en världsledande och konkurrenskraftig innovationssektor, säger Sara Lindmark, styrelseordförande för Innovationsföretagen.
I samband med att de nya styrelsemedlemmarna tillträder så lämnar Jens Wickström styrelsen där han varit aktiv sedan 2020. Håkan Danielsson har under året slutat på WSP och har därmed också lämnat styrelsen.
Innovationsföretagens nya styrelse:
Farah Al-Aieshy Norconsult Sverige AB
Jenny Edfast Rejlers Sverige AB
Alexandra Hagen White Arkitekter AB
Erik Landgren Kiwa Sweden AB
Mårten Leringe C.F. Möller Sverige AB
Anneli Liljemark Liljemark Consulting AB
Sara Lindmark, ordf Together Tech
Elin Lydahl, förbundsdirektör Innovationsföretagen
Ann-Louise Lökholm Klasson Sweco Sverige AB
Daniel Nord Fojab Arkitekter AB
Tore Strandgård Incoord AB
Johan Teodorsson Processus AB
Anders Wärefors Bjerking AB
Bilder



Om
Välkommen till Innovationsföretagen
Innovationsföretagen är ett bransch- och arbetsgivarförbund som representerar innovativa företag inom den kunskapsintensiva tjänstesektorn. Vårt uppdrag är att skapa förutsättningar för en världsledande arkitekt- och ingenjörsbransch. Det gör vi dels genom opinionsbildning, dels genom att erbjuda medlemsservice.
Läs mer på www.innovationsforetagen.se
Följ Innovationsföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Innovationsföretagen
Ny undersökning: Behovet av nyexaminerade ingenjörer väntas öka15.6.2026 08:31:02 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som AI väntas förändra arbetsmarknaden och påverka många juniora roller visar en ny undersökning från Innovationsföretagen att efterfrågan på nyexaminerade ingenjörer fortsatt är stark.
Nya lönekravet riskerar att försvåra rekrytering av ingenjörer27.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni höjs lönegolvet för arbetskraftsinvandring till 90 procent av medianlönen. Innovationsföretagen varnar för att förändringen även slår mot juniora ingenjörsroller och riskerar att förvärra branschens kompetensbrist.
Innovationsföretagen välkomnar fyra nya styrelseledamöter och ny styrelseordförande20.5.2026 14:34:13 CEST | Pressmeddelande
Vid årsmötet idag valdes fyra nya ledamöter in i Innovationsföretagens styrelse. Även en ny styrelseordförande har utsetts.
Innovationsföretagens medlemsföretag toppar i tillväxtrekrytering5.3.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på ingenjörer är fortsatt hög. En ny rapport från Svenskt Näringsliv visar att rekryteringsförsöken ökar inom Innovationsföretagen och att två av tre rekryteringsförsök är tillväxtrekryteringar, vilket är den högsta andelen bland av alla medlemsorganisationer. Samtidigt uppger företagen att kompetensbrist bromsar expansionen.
Ny rapport: Sex av tio företag räknar med ökad orderingång4.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en längre period av svag konjunktur och återhållsam efterfrågan visar innovationssektorn nu allt tydligare tecken på stabilisering. Innovationsföretagens nya rapport Investeringssignalen visar att sex av tio företag räknar med en ökad orderingång och en majoritet planerar att anställa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
