Einar Mattsson

“Jag ser till att jag är stolt och nöjd när jag går hem för dagen” — fredagsporträttet med Muhammed Samer Almaued

2.6.2023 10:00:00 CEST | Einar Mattsson | Blogginlägg

Dela
Idag möter du Muhammed Samer Almaued. En av alla de yrkesstolta snickare Einar Mattsson anställt i vår snickar-satsning som säkrar att vi har duktiga medarbetare från idé till uppförande. I det egna byggbolaget satsar vi på vårt duktiga hantverksteam, där Muhammed som utbildad möbelsnickare säkrar att slutfinishen blir oklanderlig. Lär känna fotbollsfantasten med designdrömmar i dagens porträtt:
Foto: Erika Norell/Einar Mattsson
Foto: Erika Norell/Einar Mattsson

Hur kom det sig att du började på Einar Mattsson?
– Jag arbetade på ett bemanningsföretag. Einar Mattsson behövde hjälp så jag kom till Telefoncentralen där jag monterade kök. Arbetsledare Maria Björk flyttade runt mig på olika arbetsuppgifter för att testa mina kunskaper och bredda min kompetens. Efter det så frågade hon om jag var intresseras av att bli anställd på Einar Mattsson. 

Vad fick dig att vilja bli hantverkare?
– När jag var sex år köpte min mor en hammare till mig. Då började jag spika och fick ett intresse. Som 16-åring började jag en tvåårig yrkesutbildning som möbelsnickare. Jag fick arbete samtidigt som jag studerade. Jag fullföljde min utbildning och fortsatte mitt arbete som möbelsnickare.

Vad drömde du om att bli vuxen när du var barn?
– Min dröm har varit att bli design-ingenjör. Att rita och bygga möbler och annan inredning.

Bör jag gilla problemlösning för att kunna bli hantverkare?
– Absolut. Du måste ha en lösning på allt, annars blir det väldigt svårt att klara vardagen som hantverkare.

Vilken är din favoritarbetsuppgift?
– Jag har ingen speciell favorit. Just nu arbetar jag med kök och garderober i projektet Persikan vid Bondegatan. Ge mig en ritning, så löser jag det.  

Vad är du mest stolt över att ha varit med att bygga?
– Jag är stolt över de fina resultat som jag uppnått i produktionerna. Jag ser till att jag är stolt och nöjd när jag går hem för dagen.

Vad är det som gör Einar Mattsson så bra som arbetsgivare?
– Jag är nyanställd på EM och är stolt över att arbeta här. Det är ett tryggt företag och du känner dig uppskattad som medarbetare.

Vilken är din bästa egenskap?
– Jag har bra tålamod, är noggrann och jag kan lösa de problem som dyker upp tillsammans med mina kollegor.

Vem är den bästa chefen? 
– Det är den chef som förstår mig som hantverkare och tar tillvara min kompetens yrkesmässigt.

Hur ser en ledig favoritdag ut?
– Att få umgås med familjen och hitta på roliga saker tillsammans med barnen.

Berätta något vi inte vet om dig.
– Jag gillar att titta på fotboll, gärna internationella cuper som Champions league. Spelar gärna fotboll själv också. 

Idag pratar alla hållbarhet. Vad skulle du vilja ge för tips från din vardag?
– Nyttja allt material så att avfallet minimeras. Återanvänd materialen så mycket som möjligt.

Nyckelord

Bilder

Foto: Erika Norell/Einar Mattsson
Foto: Erika Norell/Einar Mattsson
Ladda ned bild

Länkar

Om

Einar Mattsson
Einar Mattsson
Box 17143
104 62 Stockholm

08-586 263 00http://www.einarmattsson.se

Om Einar Mattsson AB 
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Den kommande tioårsperioden kommer Einar Mattsson att uppföra 4 000 nyproducerade bostäder i egen regi. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar cirka 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven. 

 Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook 

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:

Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg

Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.

“Målet inte är att kunna allt, utan att bli bra på att hitta svaren.” — fredagsporträttet med Lucas Gullback18.9.2026 10:00:00 CEST | Nyheter

Att hitta en IT-tekniker som är drink-intresserad tillhör inte vanligheterna. Men i fastighetskoncernen Einar Mattsson finns Lucas Gullback som testar olika smaker, fruktsiraper, juicer och annat för att få ihop goda drinkar. Han försöker hänga med i all IT-utveckling, samtidigt som han måste jobba undan ärenden kollegorna vill få lösta. Han har enorma kunskaper om Sagan om ringen och inte minst ett härligt livsmotto. Lär känna Lucas i dagens fredagsporträtt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye