Jens Jacobsson blir Sveriges Ingenjörers nya förbundsdirektör
25.8.2022 13:21:50 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande

– Det är ett riktigt drömuppdrag att få axla rollen som förbundsdirektör för Sveriges Ingenjörer. Förbundets medlemmar har viktiga uppgifter i samhället och är centrala för Sverige som kunskapsnation. Jag ser mycket fram emot att tillsammans med styrelsen och ett proffsigt kansli bidra till att skapa full utväxling för Sveriges Ingenjörer, säger Jens Jacobsson.
Jens kommer närmast från Saco-förbundet Akavia där han är vice VD. Innan dess har han varit förbundsdirektör på Civilekonomerna. Jens har även tidigare varit anställd hos Sveriges Ingenjörer, då som chefsjurist och innan dess förbundsjurist. Han ersätter Richard Malmborg som efter 31 år i tjänst för förbundet går i pension.
– Vi är väldigt nöjda över att ha rekryterat Jens Jacobsson som ny förbundsdirektör och glada att få välkomna honom tillbaka till Sveriges Ingenjörer. Han har en gedigen facklig erfarenhet och en förståelse för förbundets själ och hjärta. Det ger god potential för fortsatt utveckling av kansliverksamheten tillsammans med våra medarbetare och till nytta för våra medlemmar, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
Sveriges Ingenjörers förbundskansli har cirka 175 medarbetare. Kansliet leds av förbundsdirektören och består av de fyra avdelningarna Förhandling, Kommunikation, Medlemsutveckla och rekrytera, Politikutveckling och opinion samt åtta stabsenheter. Verksamheten är förlagd till Stockholm, Göteborg och Malmö. I förbundsdirektörens ansvar ingår även förbundets anläggning Citykonferensen i Stockholm.
Jens Jacobsson tillträder tjänsten som förbundsdirektör den 11 januari 2023.
Nyckelord
Kontakter
Alexander OrlingePressekreterare
Tel:08-33 74 29Alexander.orlinge@sverigesingenjorer.seBilder

Länkar
Om
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Högskoleprovet sämre än betyg vid antagning till ingenjörsutbildningar18.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studenter som antas via högskoleprovet presterar i genomsnitt sämre än de som antas via betyg. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer om studenter antagna på ingenjörsutbildningar. Nu måste regeringen minska på kravet att var tredje student måste antas via högskoleprovet, och även ta fram alternativa urvalstester i exempelvis matematik.
Budgetkommentar: Otillräckliga satsningar på kunskap och ny teknik13.4.2026 08:07:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade på måndagen den ekonomiska vårpropositionen och vårändringsbudgeten för 2026. Sveriges Ingenjörer välkomnar ansatsen att öka antalet civilingenjörer, bland annat genom satsningar på ökad genomströmning på ingenjörsutbildningarna. Samtidigt anser Sveriges Ingenjörer att vårbudgeten är otillräcklig för att möta landets behov av teknikkompetens i världsklass.
Sverige tappar i rankning inom gröna industriinvesteringar10.4.2026 11:52:04 CEST | Pressmeddelande
En uppdaterad rankning från Sweco visar att Sverige tappar internationellt när det gäller gröna industriinvesteringar samtidigt som den gröna omställningen ökar i betydelse för framtida svenska industrijobb. Nu måste Sverige satsa inom kompetens, energi och skapa bättre tillståndsprocesser.
Regeringen ser ingenjörsbristen – men satsningarna räcker inte7.4.2026 16:03:22 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer välkomnar att regeringen vill verka för att Sverige utbildar fler civilingenjörer. De satsningar som regeringen aviserat inför vårändringsbudgeten 2026 leder i rätt riktning, men är otillräckliga för att komma till rätta med problemen.
Sverige missar äldre ingenjörskompetens – vid 50 ökar arbetslösheten19.3.2026 06:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer i åldern 55–64 år är märkbart högre än i andra åldersgrupper på arbetsmarknaden, visar en ny analys. Risken för arbetslöshet för en 64-årig ingenjör är nästan fyra gånger högre än för en 44-åring. För att möta behovet av ingenjörer måste arbetsgivarna bättre ta tillvara ingenjörskompetensen genom hela arbetslivet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
