Klas Eklund och Shoka Åhrmans nya bok ”Din ekonomi” förklarar krisen och ger handfasta tips
3.4.2023 13:33:44 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande

”Avsikten är att ge kunskap om såväl den egna ekonomin som hur den hänger ihop med den ekonomiska utvecklingen i stort”, säger Klas Eklund som har varit ekonomisk rådgivare åt tidigare regeringar och bland annat skrivit den klassiska kursboken Vår ekonomi. ”Det finns ingen tidigare bok som knyter samman privatekonomi och samhällsekonomi på det här sättet och det blir bara tydligare hur avgörande kunskapen är för förmågan att ta rätt ekonomiska beslut.”
Genom att knyta samman den ekonomiska historien med den utveckling vi ser idag förklarar boken alltifrån krypto och hedgefonder till bostadsekonomi, arbetsmarknad, skatter och inflation. Det är en bok som vänder sig till alla som vill förstå ekonomin i stort och för egen del.
”Vi är två folkbildare vars bakgrunder och kunskaper kompletterar varandra”, tillägger Shoka Åhrman som är en flitigt anlitad strateg och rådgivare och som tidigare gett ut böcker om privatekonomi och börspsykologi. ”Genom att kombinera mikro- och makroekonomi och ta hänsyn till ålder och kön har vi skrivit en bok som är lika relevant för den som är på väg ut i yrkeslivet, som för den som planerar för att lämna det bakom sig, och exempelvis den som behöver fundera över föräldraledighet.”
Klas Eklund tillhör den folkhemsgeneration som länge trodde att man inte behövde bry sig så mycket om sparande, börs eller pensioner, medan Shoka Åhrman vuxit upp i ett samhälle där ökad valfrihet och personligt ansvar gjort henne medveten om vikten av att spara till såväl hus som pension.
”Vi är oerhört stolta över att få ge ut en bok av två av Sveriges främsta ekonomiska experter”, säger förlagschef Claes Ericson. ”En bok som Din ekonomi, som guidar läsaren till trygga ekonomiska beslut, hade nog inte kunnat komma lägligare.”
För intervjuförfrågningar och recensionsexemplar kontakta:
Karin Wahlén på Kult PR
karin@kultpr.se
+46 76 8 96 22 54
Nyckelord
Kontakter
Frida PåhlssonRedaktör
Tel:073-920 76 19frida.pahlsson@bookmarkforlag.seAnna Cecilia WeschkeFörläggare
Tel:070-873 82 38ac.weschke@bookmarkforlag.seBilder





Om
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Kultförklarad japansk bästsäljare nu äntligen på svenska15.4.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Smör av japanska Asako Yuzuki, romanen om kvinnlig besatthet, mat och mord som sålt mer än 1 miljon exemplar bara i Storbritannien. Boken, som har hyllats av både läsare och kritiker, är inspirerad av en sann historia.
Ny bok om barnfavoriterna Karma och Jonar8.4.2026 14:10:00 CEST | Pressmeddelande
Böckerna om Karma och Jonar har med sina expressiva illustrationer och engagerande äventyr blivit omåttligt populära bland läsare i målgruppen 6–9 år. Nu släpps Glurpo i fara, den tolfte delen i serien.
Militära hemligheter i aktuell Tom Clancy-thriller7.4.2026 16:53:44 CEST | Pressmeddelande
Att överleva en helikopterkrasch i det vietnamesiska höglandet är bara början på de utmaningar som Jack Ryan Jr ställs inför i Skuggstat, den senaste thrillern på svenska i Tom Clancys bästsäljande spänningsserie om presidentsonen.
Rites of the Starling fortsätter succéserien7.4.2026 11:15:41 CEST | Pressmeddelande
Idag släpper Bookmark Förlag den engelska utgåvan av Rites of the Starling, andra delen i den framgångsrika romantasy-serien Shield of Sparrows. Den svenska utgåvan av boken släpps i början av augusti.
Dundertrion är tillbaka: Ny efterlängtad del i succéserien om Dunder och fotbollen1.4.2026 12:08:07 CEST | Pressmeddelande
Sedan starten med långkörarserien Luna och superkraften har den fiktiva världen Lilla Vargudden vuxit stadigt. Idag släpps De utvalda – den fjärde delen i serien Dunder och fotbollen. Författartrion Sören Olsson, Martin Svensson och Leif Eriksson fortsätter att kombinera sportig spänning med djupaste allvar för åldersgruppen 6–9 år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
