

Kungsberget nöjda efter säsongsavslutningen: ”fantastiskt under omständigheterna”

– Det har varit fantastiskt under omständigheterna och vi är jättenöjda. Det är klart att det har varit en utmanande säsong, men jag är stolt över hur snabbt vi har anpassat oss och hur vi har förändrat anläggningen för att göra den trygg för gästerna. Vi har inte sammanställt alla siffror än, men om man ser till antalet boendebokningar så ser vi ut att slå rekord, säger Anders Kjällström, vd för Branäsgruppen.
Kungsberget, som i SLAO:s senaste branschrapport var den tionde största skidanläggningen när det kommer till antal skiddagar, ändrar nu fokus från vinter och skidåkning till sommar, cykling och padel. Målsättningen är att den nya sommarverksamheten ska vara öppen alla dagar i juli och helger i augusti.
– Det blir en spännande sommar helt klart. Vi har haft detta på tal ett tag nu och i takt med att fler ser charmen med att semestra hemma så valde vi att ta steget i år. Det blir cykling i form av både flowleder och cross country-leder. Sen kommer vi att ha en padelbana som vi är säkra på blir populär med tanke på den succé som sporten har gjort sista tiden.
Det går redan nu att boka boende i Kungsberget i sommar och mer information om cyklingen kommer inom kort.
Nyckelord
Kontakter
Mikael ElfordMarknads- och försäljningschef
Tel:054-13 26 30mikael.elford@branasgruppen.seBilder
Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs och Kungsberget.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.

Branäsgruppen