

Kungsberget stänger med omedelbar verkan

– Vi har följt Folkhälsomyndighetens och regeringens rekommendationer redan från start och även om detta är jättetråkigt så kommer hälsan alltid i första hand. Nu är vår prioritering att informera våra gäster som har bokningar hos oss, säger Anders Kjällström, vd för Branäsgruppen.
Säsongen på skidanläggningen strax norr om Sandviken skulle egentligen pågått till 13 april, men säsongen avslutas redan nu för att motverka spridningen av coronaviruset.
– Vi har tidigare vidtagit en hel del förebyggande åtgärder, men vi var hela tiden förberedda på att det skulle kunna sluta så här.
Skidbranschen har, liksom många andra branscher, tagit en hård smäll på grund av coronaviruset, men Anders Kjällström ser ändå positivt på situationen och framtiden.
– Det är klart att man hade önskat att detta aldrig hade inträffat, men vi måste försöka ta oss igenom detta tillsammans. Om jag ser till skidbranschen så har vi trots allt fått genomföra större delen av säsongen och jag är säker på att vi kommer att komma ur detta starkare inför framtida säsonger.
Nyckelord
Kontakter
Anders KjällströmVD Branäsgruppen
Tel:054-13 26 02anders.kjallstrom@branasgruppen.seBilder
Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs och Kungsberget.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.