Lärarfacken kräver minst 25,4 miljarder till skolan
3.11.2022 08:10:00 CET | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
– Det ekonomiska läget drabbar en redan underfinansierad verksamhet hårt. När pengar saknas minskar lärartätheten ytterligare, kringfunktioner försvinner och klasser och barngrupper blir ännu större. Regeringen måste inse allvaret och investera i skola, förskola och fritidshem, säger Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand.
– När vi nu står inför en lågkonjunktur kommer det att bli än svårare för kommunerna att finansiera skolan på ett likvärdigt sätt. Därmed är det viktigare än någonsin att staten tar ett huvudansvar för finansieringen och ett första steg vore ett kraftigt tillskott i höstbudgeten, säger Lärarnas Riksförbunds ordförande Åsa Fahlén.
Enligt lärarfackens beräkningar behöver utbildningssektorn tillskott på 25,4 miljarder under 2023 enbart för att klara kostnadsutvecklingen samt täcka upp för tidigare besparingar. Till det kommer behovet av nya, välbehövliga satsningar – till exempel en del av det som regleras i Tidöavtalet.
Så här har vi räknat:
Vi summerade kostnaderna för utbildningssektorn i varje kommun för 2021 (Skolverket, Kolada). Sveriges kommuners och regioners pris- och lönekompensationsindex (PKV) för 2022 adderades (3,7 procent). Detta användes som bas för att beräkna vad som behövs för 2023. För 2023 gäller att PKV är 6 procent, vilket ligger till grund för beräkningen.
Därutöver har vi lagt till ytterligare 2 procentenheter för att hantera de besparingar som vi vet sker årligen i svenska kommuner. Besparingarna är beräknade till 0,5 procent per år.
Detta ger sammantaget 25,4 miljarder kronor. Hela den kommunalt finansierade utbildningssektorn omfattas, det vill säga allt från förskola till komvux.
För kontakt med Johanna Jaara Åstrand:
Hanna Svensson, pressekreterare Lärarförbundet
076-844 44 34
hanna.svensson@lararforbundet.se
För kontakt med Åsa Fahlén:
Zoran Alagic, mediestrateg Lärarnas Riksförbund
070-262 27 00
Om Sveriges Lärare:
1 januari 2023 bildar Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund det nya fackförbundet Sveriges Lärare. Samtidigt bildar Lärarförbundet Skolledare och Sveriges Skolledarförbund det nya fackförbundet Sveriges Skolledare.
Om
Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med cirka 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.
Följ Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Sveriges Lärare välkomnar förslaget om reglerad undervisnings- och planeringstid2.2.2026 14:03:35 CET | Pressmeddelande
I dag presentade regeringen tre lagrådsremisser som alla avser att stärka skolan. Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog kommenterar.
Ny rapport: Elevers tillgång till legitimerade lärare mer ojämlik än någonsin13.1.2026 07:15:19 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från Sveriges Lärare visar hur ojämlik den svenska skolan har blivit när det gäller elevers rätt till legitimerade lärare. I dag undervisas över 30 procent av eleverna i grundskolan av obehöriga – och barns tillgång till utbildade lärare avgörs allt oftare av bakgrund, bostadsort och skolval.
Stockholms tingsrätt ger lärarna rätt: Staten ansvarig för diskrimineringen av gravida lärare5.1.2026 15:07:15 CET | Pressmeddelande
Stockholms tingsrätt har nu meddelat den första domen som avser statens ansvar för diskriminering av gravida lärare i samband med att de förbjöds att arbeta. Domstolen konstaterar att de gravida lärarna har rätt till ersättning för inkomstförlusten de gjort under arbetsförbuden liksom att de varit berättigade till diskrimineringsersättning om 60 000 kronor.
Sveriges Lärare: Barnens och lärarnas hälsa sätts på spel2.12.2025 12:26:26 CET | Pressmeddelande
Lärare i förskolan kämpar med hög stress, har ansvar för fler barn och arbetar fler timmar än sina nordiska kollegor, visar ny internationell studie. Drygt fyra av tio av förskolepersonalen tror att de har lämnat yrket inom fem år. -Det här är katastrofalt och något vi larmat om länge, säger Pia Rizell, vice ordförande för Sveriges Lärare.
Ny ledning för Sveriges Lärarstudenter16.11.2025 15:22:19 CET | Pressmeddelande
I helgen samlades Sveriges Lärarstudenter, med 30 000 medlemmar från hela landet, till kongress i Uppsala. Lärarstudenterna beslutade om nya politiska ställningstaganden för utbildning, skola och professionen, samt valde en ny nationell styrelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum