LRFs ordförande: Sverige behöver en uppdaterad livsmedelsstrategi för att säkra insatsvarorna
5.6.2022 08:00:00 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

- Livsmedelsstrategin är och har varit bra och viktig. Men nu har det gått fem år sedan strategin beslutades. Vi kan konstatera att svensk livsmedelsproduktion inte växer i tillräcklig takt. Landets försörjningsförmåga och beredskap måste dessutom öka för att bättre hantera yttre kriser, säger Palle Borgström.
När strategin beslutades kunde ingen ana att vi inom de fem kommande åren skulle drabbas av torka, pandemi och att Ryssland skulle invadera Europas kornbod, Ukraina. Samtliga tre händelser visar tydligt sårbarheten inom den svenska livsmedelsförsörjningen på olika sätt.
Torkan ledde till foderbrist, utslaktning av djur och vattenbrist för många lantbruk, pandemin blottade sårbarheter rörande den utländska arbetskraften och Rysslands invasion har tydliggjort Sveriges beroende av nödvändiga insatsvaror som mineralgödsel, bränsle, el och foder.
Den gemensamma nämnaren för dessa tre händelser är den bristande lönsamheten inom näringen. Den har inte varit tillräcklig för att bygga upp en motståndskraft vid händelser av olika karaktär.
- Livsmedelsstrategin behöver uppdateras. Den behöver inte minst beakta vårt stora beroende av importerade insatsvaror. Ju mer vi kan producera i Sverige, desto bättre är det i ett beredskapsperspektiv men också miljömässigt. Vi vet att ju mer som produceras här, desto mindre klimatpåverkan blir det, säger Palle Borgström.
Läs hela debattartikeln här: "Svenskt jordbruk är för beroende av omvärlden"
Nyckelord
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder

Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. Källa: Jordbruksverket
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
LRF stärker dotterbolagens styrelser3.7.2026 09:55:48 CEST | Pressmeddelande
I samband med sommarens bolagsstämmor stärker LRF styrelserna i sina fyra helägda dotterbolag. Samtliga bolag får ny ordförande och flera styrelser tillförs ny ägarrepresentation och extern kompetens.
Nu har Hyttstens dom fallit – familjen riskerar miljonförluster och generationsskiftet hotas30.6.2026 17:17:52 CEST | Pressmeddelande
Mark- och miljööverdomstolen har i dag, 30 juni, meddelat dom i det uppmärksammade artskyddsmålet som rör familjen Hyttsten i Konäs i västra Jämtland. Domen innebär att familjen inte får avverka den aktuella skogen efter att spår av tretåig hackspett konstaterats i området. Enligt Norra Skog och LRF innebär domen fortsatt rättsosäkerhet för Sveriges 300 000 skogsägare och riskerar att få långtgående konsekvenser för både företagande och livsmedelsproduktion.
LRF investerar i Nordic Forestry Automation – förarstöd för framtidens skogsbruk29.6.2026 08:53:47 CEST | Pressmeddelande
LRF Ventures investerar i skogsteknikbolaget Nordic Forestry Automation (NFA) i samband med att bolaget genomför en ny finansieringsrunda. Nordic Forestry Automation utvecklar AI-baserade förarstöd för skogsmaskiner. Investeringen ska bidra till att accelerera utvecklingen av avancerade förarstöd och nästa generation delautonoma skogsmaskiner som kan stärka produktivitet, precision och lönsamhet i skogsbruket.
Väljarna kräver snabb elnätsutbyggnad29.6.2026 06:02:00 CEST | Pressmeddelande
TV4 Nyheterna lyfter att åtta av tio svenskar vill se en snabb utbyggnad av elnätet. Samtidigt anser varannan att markägares äganderätt måste skyddas bättre och nästan två av tre tror att utbyggnaden skulle gå snabbare med högre ersättning vid markintrång. Det visar en ny opinionsundersökning från LRF som sätter press på energipolitiken inför valet 2026.
Riktad ersättning för dikor - avgörande steg för att bryta nötköttsbristen24.6.2026 10:20:59 CEST | Pressmeddelande
Idag rapporter TT att regeringen i veckan kommer att besluta om ersättning till svenska bönder för att stärka nötköttsproduktionen. Regeringens besked om en riktad djurvälfärdsersättning för dikor på bete är ett avgörande genombrott för svensk köttproduktion och en konkret åtgärd för att bryta den växande bristen på svenskt nötkött. Förslaget innebär att Livsmedelsstrategin nu omsätts i praktisk politik som stärker produktionen här och nu.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
