Många taxiföretag följer gällande lagkrav – men behöver sänka farten

Under hösten 2022 har Transportstyrelsen undersökt regelefterlevnaden inom taxitrafikområdet. Datainsamlingen har genomförts av polis genom vägkontroller.
Undersökningen visar att regelefterlevnaden är bra inom de flesta områden som har undersökts. Det gäller oavsett om det handlar om krav på förare, företag eller fordon. Inom flera områden råder närmast fullständig åtlydnad – det gäller till exempel krav på taxiförarlegitimation, bältesanvändning och prisinformation.
Vid cirka 30 procent av kontrollerna har brister uppmärksammats. Det rör sig då även om mindre fel och misstag, som till exempel att föraren glömt att ta med sitt körkort.
– Om vi enbart tittar på allvarligare brister, handlar det om 22 procent, säger Mattias Andersson.
Utmaningar för branschen
Att inte köra för fort – hastighetsefterlevnad – är ett av de viktigaste områdena för att uppnå hög trafiksäkerhet. Eftersom taxametrar inte lagrar uppgifter om hastigheter och undersökningen sker när bilarna står stilla kontrolleras inte hastighetsefterlevnaden inom ramen för tillståndsmätningen. Andra mätningar har dock återkommande visat att taxi ligger i botten när det gäller att följa hastighetsgränser.
– Det här är en fråga som taxibranschen verkligen behöver jobba intensivare med för att åstadkomma en förändring, säger Mattias Andersson.
Bedömningen är också att taxibranschens främsta bekymmer inte är fusk bland de som har tillstånd att bedriva trafiken, utan konkurrensen från svarttaxiverksamhet. Det riskerar att snedvrida konkurrensen på den legala taximarknaden och bidra till den så kallade svarta ekonomin.
Kontakter
Mattias Anderssonutredare, Transportstyrelsen
Tel:010-495 56 17Mattias.Andersson@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Färre skadade i vägtrafiken första halvåret 202518.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Under de första sex månaderna i år skadades totalt 21 653 personer i vägtrafiken. Nästan 3 av 4 av de skadade är oskyddade trafikanter – det vill säga fotgängare, cyklister, elsparkcyklister, mopedister och motorcyklister. Det visar preliminära uppgifter som rapporterats till Transportstyrelsen.
Utbildarna lever inte upp till kraven11.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
En majoritet av de granskade utbildarna som bedriver fortbildning av yrkesförarkompetens (YKB) lever inte upp till lagkraven. Det visar Transportstyrelsens tillsyn: – Det är allvarligt. Yrkesförarna har rätt till bra utbildning – för att vidhålla en trygg arbetsmiljö och ha möjlighet att bidra till nollvisionen, säger Jussi Ståhl, inspektör vid Transportstyrelsen.
Rättelse – ärende rörande Rally-VM ännu inte avgjort10.12.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Transportstyrelsen gick den 8 december ut med besked att myndigheten fattat beslut i ett överklagat ärende rörande Rally Sweden. Efter att beslutet och ett pressmeddelande publicerats har myndigheten uppmärksammat att kammarrättens dom överklagats till Högsta förvaltningsdomstolen. Kammarrättens avgörande har därmed inte vunnit laga kraft än.
Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår10.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året. Det framkommer i Transportstyrelsens nya marknadsundersökning Resenärernas syn på järnvägsmarknaden 2025: – Det här är den högsta nivån som vi hittills har uppmätt i dessa undersökningar. Järnvägen fortsätter locka resenärer, säger Jonathan Sundin, utredare vid Transportstyrelsen.
Ta det lugnt i jul- och nyårstrafiken9.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Jul- och nyårshelgen innebär intensiv trafik på landets vägar. Mellan den 20 december och 12 januari omkommer i genomsnitt 10 personer och nästan 3 000 skadas varje år (medeltal för åren 2020-2025). Det visar Transportstyrelsens preliminära statistik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
