Niklas Ekstedt och Henrik Ennart visar att den lyckliga maten är grön i ny bok
Efter de enorma framgångarna med HAPPY FOOD och HAPPY FOOD 2.0 fortsätter nu stjärnkocken Niklas Ekstedt och vetenskapsjournalisten Henrik Ennart den populära Happy Food-serien som gjort succé i flera länder.

Idag släpps Happy Food Green: Om hur grön mat gör livet bättre. Boken är fylld med 50 aptitretande recept och djupdyker i revolutionerande forskningsresultat om växtfokuserad kost.
I det ständigt växande utbudet av köttfria produkter och vegoalternativ är det lätt att gå vilse och inte veta vad som faktiskt är bäst för både kropp och klimat. I Happy Food Green besvaras frågan om hur vi på bästa vis kan leva ett mer växtbaserat liv.
– Folk är mer medvetna än någonsin förut och det finns många anledningar att vilja leva ett grönare och nyttigare liv. Med rätt kunskap kan en grön kostomställning ge en mängd olika positiva effekter, både för individen och samhället. Detta vill vi uppmärksamma och hjälpa till med i Happy Food Green, säger författaren Henrik Ennart.
Bakom boken står stjärnkocken Niklas Ekstedt och vetenskapsjournalisten Henrik Ennart. Tillsammans med fotografen David Loftus har de skapat en bok som lyfter gröna råvaror och deras roll för vår hälsa, utan att tappa bort smaken.
– Den viktigaste ingrediensen till ett hälsosamt och långt liv är en varierad diet som faktiskt är hållbar över tid. I Happy Food Green har vi sett till att fylla sidorna med recept som man kan återvända till alla dagar i veckan, säger Niklas Ekstedt.
Happy Food Green: Om hur grön mat gör livet bättre är Niklas Ekstedts och Henrik Ennarts fjärde gemensamma bok och släpps 30 oktober på Bookmark Förlag.
För ytterligare information, intervjuförfrågningar och pressbilder, vänligen kontakta:
Erik Belin, Kult PR
erik.belin@kultpr.se
073-066 9078
För mer information om boken, vänligen kontakta:
Louise Eriksson, Bookmark Förlag
louise.eriksson@bookmarkforlag.se
079-911 8337
Nyckelord
Kontakter
Louise ErikssonFörläggande redaktör
Tel:072-911 83 37louise.eriksson@bookmarkforlag.seBilder
Om
Förlaget för kräsna bokälskare.
BOOKMARK FÖRLAG är ett av Sveriges yngsta och starkast växande allmänutgivande förlag. Vi fokuserar på unika och dramatiska titlar som är svåra att lägga ifrån sig, och har såväl svenska som utländska författarskap.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
”Din ekonomi” av Klas Eklund och Shoka Åhrman hjälper dig genom krisen med trygga investeringar17.1.2023 09:27:47 CET | Pressmeddelande
Mitt i lågkonjunktur och energipriskaos kommer Klas Eklund och Shoka Åhrman med boken ”Din ekonomi – så klarar du kriser och tryggar framtiden”. Genom att förklara hur privatekonomin hänger ihop med samhällsekonomin ger författarna råd om hur du bygger ekonomisk trygghet genom investeringar och hur du ska tänka kring exempelvis pension, lån och deklaration.
Elsa Billgren visar upp Carl Larsson-gården i ny bok13.1.2023 06:03:00 CET | Pressmeddelande
I vår släpps boken ”Ett hem: Carl & Karin Larssons värld” där Elsa Billgren visar upp Sveriges kändaste hem. Välkommen till Carl Larsson-gården – hem åt två av de största konstnärskapen Sverige någonsin sett.
Själsfränden av Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade bok på Nextory9.1.2023 15:07:49 CET | Pressmeddelande
Själsfränden av Sofie Sarenbrant är den mest lyssnade boken när strömningstjänsten Nextory sammanfattar bokåret 2022. Ljudboken är inläst av Katarina Ewerlöf.
Förövare hängs ut på nätet i Netflix-aktuella Harlan Cobens nya thriller9.1.2023 11:10:00 CET | Pressmeddelande
En fartfylld thriller som tar pulsen på samtiden och ett förnyat avtal med Netflix – spänningens mästare Harlan Coben är tillbaka med besked. Idag släpps Lämna inga spår, Cobens senaste thriller som skildrar konsekvenserna av onlinedrev och cancelkultur.
Marianne Jidhoff är tillbaka med sitt julfirande12.12.2022 17:08:15 CET | Pressmeddelande
Denise Rudberg återvänder med Marianne Jidhoff och hennes julfirande en sista och slutgiltig gång! I den finala versionen av julspecialen spänner berättelsen över jul och nyår och läsarna får svar på frågorna från seriens senaste bok De första tolv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum