Ny allians för hållbara flygsatsningar
5.7.2022 15:00:00 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande

AZEA är en allians som syftar till att förbereda nästa steg i flygets omställning och säkerställa att flygtransporter bidrar till Europas klimatneutralitetsmål 2050 och är öppen för alla aktörer som är villiga att arbeta tillsammans för att förbereda flygsystemet för kommersiellt nollutsläppande el- och vätgasflyg. Nu tar Transportföretagen Flyg steget in i alliansen genom att söka medlemskap.
- Flyget står inför ett tekniksprång som kommer innebära stora fördelar, bland annat kraftigt ökad hållbarhet och lägre driftskostnader som kan komma att revolutionera flygets funktion i Sverige. Vid flera av flygdiskussionerna under årets Almedalsvecka har olika experter, beslutsfattare och politiker samstämmigt bekräftat att vi måste förbereda flygets infrastruktur på marken och i luften för denna utveckling. AZEA är en bred europeisk satsning på just detta. Därför är det helt naturligt att Transportföretagen Flyg ansluter sig till AZAE för att tillsammans med andra aktörer i Sverige och Europa skynda på arbetet med att förbereda ett flygets ekosystem för att vätgas- och eldrivna flygplan ska kunna tas i bruk. Det arbetet kan inte vänta, säger Fredrik Kämpfe, branschchef för Transportföretagen Flyg.
Steget in i alliansen innebär ett särskilt fokus på frågor som bränsle- och infrastrukturkraven för vätgas- och elektriska flygplan på flygplatser, standardisering och certifiering, och konsekvenserna för flygbolagen och flygtrafikledning.
- Ska vi nå våra klimatmål måste vi påbörja arbetet med att identifiera och undersöka vilka förutsättningar som krävs för att ta de nya moderna flygplanen i bruk. Representanter för flygplanstillverkare, flygbolag, flygplatser, energibolag, bränsleleverantörer, standardiserings- och certifieringsbyråer, passagerar- och miljöintressegrupper och tillsynsmyndigheter kommer alla att behöva gå samman.
- Den allians som vi nu går in i kommer vara en av flera viktiga steg den närmaste tiden för att skapa bättre förutsättningar för flyget och alla som vill resa hållbart. Vi kommer att behöva vidta många åtgärder för att lyfta flyget ur den situation som pandemin delvis har skapat, men vi behöver göra vad vi kan för att driva på övergången till koldioxidneutrala luftrum.
Vill du veta mer om hållbara resor eller hur flygets infrastruktur kan förbättras kommer Fredrik Kämpfe vara anträffbar för frågor under hela veckan i Almedalen.
(Besked om antagning till AZEA väntas i september.)
Nyckelord
Kontakter
Håkan FilipssonPressansvarigTransportföretagen
Tel:072-2022697hakan.filipsson@transportforetagen.seBilder
Om
Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Ny YKB-reform riskerar att missa målet3.7.2026 10:10:12 CEST | Pressmeddelande
De nya reglerna för yrkeskompetensbevis (YKB) som Transportstyrelsen nyligen beslutade om är avsedda att bana väg för en mer flexibel och modern fortbildning, riktad till landets alla yrkesförare av tunga fordon. Transportstyrelsens nya föreskrifter riskerar dock att begränsa reformens genomslag genom att fortfarande ställa omfattande krav på fysisk närvaro, i stället för fjärrundervisning.
Fler svenskar missnöjda än nöjda med järnvägen1.7.2026 11:20:23 CEST | Pressmeddelande
Den svenska järnvägen får ett blandat betyg av allmänheten. En ny undersökning från Demoskop på uppdrag av Transportföretagen visar att 51 procent anser att järnvägen fungerar ganska eller mycket dåligt, medan 43 procent tycker att den fungerar ganska eller mycket bra.
Nya laddstöd för bussar, lastbilar och hamnar1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar och lastbilar samt laddinfrastruktur i hamnar, kan bli avgörande steg för att påskynda transportsektorns klimatomställning.
Fyra av fem transportföretag vet inte vad som förväntas av dem vid kris26.6.2026 08:18:12 CEST | Pressmeddelande
Trots att transportsektorn pekats ut som en central del av Sveriges totalförsvar, uppger endast drygt ett av fem företag i branschen att de vet vilka förväntningar myndigheterna har på dem i händelse av kris eller krig. Det visar Transportföretagens Branschindex för andra kvartalet 2026.
EU:s nya passagerarregler riskerar försvåra återhämtningen för svenskt flyg16.6.2026 15:31:53 CEST | Pressmeddelande
Europaparlamentet och rådets överenskommelse för att stärka passagerarnas rättigheter, EU261, riskerar att öka kostnaderna för flygbolagen – dessutom utan att nå sitt syfte. Tvärtom ser de stora vinnarna istället ut att bli de mellanhänder som mot höga avgifter driver in ersättningar för försenade och inställda flyg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



