Ny dagvattendamm i Bergshamra klar

Det pågår ett stort arbete i Solna stad med att förbättra vattenkvaliteten i Solnas sjöar och vattendrag. En stor del av Bergshamras dagvatten rinner via dagvattenbrunnar orenat ut i Brunnsviken. Det bidrar till övergödning av sjön och för med sig föroreningar som tungmetaller och andra miljögifter.
Dagvattendammen renar vattnet
För att rena dagvattnet innan det når Brunnsviken har nu Solna stad anlagt en dagvattendamm vid Pumphusvägen i Bergshamra. Den nya dammen kommer att rena stora mängder föroreningar från vattnet innan det når Brunnsviken. Dagvattendammen är en del av Solna stads strategi för hållbar dagvattenhantering.
– Vattenfrågorna är viktiga för oss i Solna. Att vi tidigare lät dagvattnet från nästan hela Bergshamra rinna orenat ut i den övergödda Brunnsviken var inte bra. Dagvattendammen på Tivoli är en del i stadens arbete att komma till rätta med problemen, och den bidrar dessutom positivt till rekreationsmiljön i södra Bergshamra, säger Magnus Persson, ordförande i Tekniska nämnden i Solna stad.
Växter hjälper till med reningen
I dammen står växter planterade som hjälper till att rena vattnet. Växterna tar upp näringsämnen och filtrerar och syresätter vattnet innan det släpps ut i sjön. Växterna skapar också en livsmiljö för mikroorganismer som bakterier och djurplankton som också bidrar i reningsarbetet.
Dagvattnet rör sig slingrande genom dammen och på dammens djupaste platser (som mest 1,5 meter) sjunker olika föroreningar till botten. Föroreningarna samlas sedan upp och tas om hand.
– De senaste åren har vi växlat upp arbetet i Solna stad med att förbättra vattenkvaliteten i Solnas sjöar och vattendrag. Dagvattendammen i Bergshamra är en del av Solna stads strategi för hållbar dagvattenhantering, en del i vårt viktiga arbete för förbättrad vattenkvalitet säger Pehr Granfalk, kommunstyrelsens ordförande, Solna stad.
Tillgängligt och vackert rekreationsområde
För att göra platsen tillgänglig och attraktiv som rekreationsområde har staden byggt en brygga och en ny gångbro över utloppet. Dagvattendammen färdigställdes och slutbesiktigades i slutet av maj.
Kontakter
Rasmus SandstenPresschef
Tel:+46 (0) 8-746 12 00 (Presstelefon)rasmus.sandsten@solna.seBilder
Om
Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Hagaparkens lugn och huvudstadens puls. Varje dag fördubblas befolkningen av människor som jobbar här eller besöker oss. Och i takt med att Solnaborna blir fler växer nya kvarter och stadsdelar fram, kollektivtrafiken byggs ut och allt fler företag etablerar sig i staden. Här kan du ta del av stadens pressmeddelanden om till exempel nya detaljplaner och hållbar stadsutveckling.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Här är årets företagare i Solna5.12.2025 11:10:28 CET | Pressmeddelande
Vinnaren av priset Årets företagare i Solna är korad. Priset delades ut på årets sista upplaga av Solna Frukostbricka. Samtidigt avslöjades vinnarna av Årets unga affärsidé och Årets CSR -pris.
Budget 2026: Fokus på barn, skola och trygghet25.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
I budgeten för nästa år prioriteras förskolan och skolan i Solna. Satsningarna ska ge bättre förutsättningar för barn att klara grundskolan och för verksamheterna att hålla en bra kvalitet över tid.
Nytt förslag för Hagalunds centrum och Hagalundsstråket11.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Utvecklingen av Hagalund fortsätter. Solna stad och bostadsstiftelsen Signalisten presenterar nu ett nytt förslag för Hagalunds centrum och för Hagalundsgatan, som ska omvandlas till ett levande och aktivt stråk.
Fler hyresrätter ska byggas i Bergshamra14.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att ge Fortis Fastigheter AB en markanvisning för att bygga cirka 80 nya hyreslägenheter i södra Bergshamra.
Tryggheten ökar i Solna2.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Oro för brott minskar i Solna. Samtidigt når förtroendet för stadens engagemang rekordnivåer - fler Solnabor än någonsin tycker att staden bryr sig om de problem som finns i deras område.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



