Nya Audi charging samlar över 800 operatörer och ger tillgång till 400.000 laddningspunkter i Europa
15.12.2022 19:31:25 CET | Audi | Pressmeddelande

- Laddningstjänsten Audi charging lanseras 1 januari 2023, ersätter e-tron Charging Service
- Europeiskt laddningsnätverk med över 800 operatörer och 400.000 laddningspunkter.
- I Sverige ingår ca 2000 snabbladdare* via bl.a. IONITY, EON, MER, Incharge, Recharge, Allego och Virta.
- Tre olika abonnemang – Pro ger 3,30 kr/kWh på IONITY i Sverige
- Ingen månadsavgift i Pro under första året vid köp av ny eldriven Audi
Laddningstjänsten Audi charging introduceras den 1 januari 2023 i 27 länder, däribland Sverige, och kommer att expandera under året. Mer än 800 laddningsoperatörer är anslutna vilket ger tillgång till 400 000 laddningspunkter. I tjänsten ingår bland annat 1 900 supersnabbladdare (High Power Charging) från IONITY i Europa, vilket möjliggör snabbladdning med upp till 350 kW längs större vägar. I Sverige ingår bland annat IONITY, EON, MER, Incharge, Recharge, Allego och Virta.
I den nya laddningstjänsten samarbetar Audi med Volkswagen-koncernens varumärke Elli. Nuvarande Audi e-tron Charging Service, som lanserades vid introduktionen av Audi e-tron för fyra år sedan, ersätts därmed. Audi-förare som väljer den nya tjänsten kommer nu att kunna välja mellan tre olika abonnemang.
Vid köp av ny elbil från Audi ingår månadsavgiften i Pro-abonnemanget under första året.
Pro-abonnemanget riktar sig främst till elbilister som reser ofta och behöver ladda längs vägen. I Sverige är månadsavgiften för Pro 165 kr per månad. Snabbladdning hos IONITY kostar för närvarande endast 3,30 kr/kWh och 4,95 kr hos övriga medan laddning vid en AC-laddare kostar 4,30 kr/kWh.
För att underlätta för den nyblivne elbilisten ingår dessutom månadsavgiften i Pro-abonnemanget under det första året för den som köper en ny elbil från Audi. Men även med månadsavgift lönar sig Pro-abonnemanget redan efter 35 kWh/månad, jämfört med de andra två abonnemangen. Det motsvarar en genomsnittlig laddning vid en IONITY-laddare.
För den som laddar mer sällan finns Plus-varianten med en månadsavgift på 75 kr/månad. Det ger fördelaktiga priser vid AC- och DC-laddning och lönar sig för den som laddar minst 48 kWh/månad vid en DC-laddningsstation.
Basic har ingen månadsavgift. Kilowattpriserna är därmed högre, men tjänsten ger ändå tillgång det europeiska laddningsnätverket och de bekvämligheter som följer med Audi charging. Basic passar hemmaladdare som ibland behöver en enkel laddningslösning på vägen, utan fasta månadsavgifter.
Den bifogade tabellen ger en översikt över priserna* i Sverige. Vid laddning utomlands gäller de landsspecifika priserna, vilket ger elbilsförarna en tydlig bild av laddningskostnaderna redan innan de reser utanför Sveriges gränser.
Bekväm avtalshantering och fakturering
Till fördelarna hör dessutom att de anslutna laddningspunkterna är integrerade i bilens navigationssystem, både i MMI (Multi Media Interface) och i appen. Laddningsstationerna kan dessutom aktiveras via RFID-kortet eller myAudi-appen.
Med ”Plug & Charge” behöver föraren bara sätta i laddningskabeln, efter att ha aktiverat den en gång i bilen, för att laddningsstationen och bilen skall kommunicera via en krypterad anslutning. Laddningen startar då automatiskt och faktureringen sker via det betalningssätt som sparats i myAudi-appen, t.ex. ett kreditkort. Plug & Charge erbjuds för närvarande via IONITY och kommer att finnas tillgängligt i Audis nya laddningsnätverk kort efter marknadslanseringen för de modeller som är utrustade med funktionen.
I den nya tjänsten kommer avtalet kunna hanteras i myAudi-appen, inklusive bytet till ett annat abonnemang. Appen visar också priset för den valda laddningsstationen och en översikt över alla laddningstillfällen. Audi charging erbjuds till Audi-kunder som kör en elbil eller en laddhybrid.
Tre olika abonnemang för att passa olika körprofiler**
|
Abonnemang |
Basic |
Plus |
Pro |
|
Månadsavgift |
0 kr/månad |
75 kr/månad |
165 kr/månad (0 kr/månad i ett år vid nybilsköp) |
|
AC-laddning (per kWh) |
6,50 kr |
4,50 kr |
4,30 kr |
|
DC-laddning (per kWh) |
8,30 kr |
5,15 kr |
4,95 kr |
|
IONITY HPC (per kWh) |
8,70 kr |
8,70 kr |
3,30 kr |
|
Audi charging hub HPC |
€0.45 |
€0.35 |
€0.35 |
* Inkluderar DC-laddare över 50 kW inklusive sk HPC-laddare med högre effekt
**Priser vid laddstationer i Sverige dec 2022. Minsta löptid 12 månader.
Blockeringsavgift vid AC-laddning 0,52 kr/minut från 180 minuter mellan 9:00 och 21:00. Blockeringsavgift vid DC-laddning 1,56 kr/minut från 90 minuter
Nyckelord
Kontakter
Irene BernaldKommunikationschef
Tel:+46 (0)8-553 865 51Tel:+46 (0)705386551irene.bernald@audi.seBilder



Om
Audi är en internationell tillverkare av premiumbilar och levererade ca 1,7 miljoner nya bilar 2024. Audi-koncernen omsatte 64,5 miljarder euro 2024 och har 87.000 medarbetare runt om i världen, varav ca 53.000 i Tyskland. Audi-koncernen är aktivt på mer än hundra marknader globalt med produktion i 21 anläggningar i 12 länder. Audi fokuserar på nya produkter och hållbar teknik för framtidens mobilitet. Automobili Lamborghini S.p.A, sportmotorcykeltillverkaren Ducati Motor Holding S.p.A och Audi Sport GmbH är helägda dotterbolag till Audi AG. Audi Sverige ingår i Volkswagen Group Sverige AB.
Följ Audi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Audi
Limiterad Audi RS 3 firar 50 år med 5-cylindrar10.3.2026 19:53:04 CET | Pressmeddelande
För att fira 50-årsjubileet av den legendariska femcylindriga motorn har Audi Sport tagit fram en exklusiv specialmodell: RS 3 competition limited. Med 750 exemplar står den för en fem decennier lång framgångssaga från märket med fyra ringar. Med sin femcylindriga motor är Audi RS 3 unik i sitt segment och förenar prestanda med ett omisskännligt ljud. Under körning lever RS 3 competition limited upp till sitt sportiga arv tack vare coilover-fjädring och en styvare bakre krängningshämmare. Visuellt gör extra kolfiberelement och en exklusiv interiör att det inte råder några tvivel om bilens egenskaper.
Audi gör Formel 1-debut och satsar stort "Down Under"6.3.2026 11:39:43 CET | Pressmeddelande
Den 8 mars 2026 är en väldigt speciell dag för de de fyra ringarna. Audi gör sin Formel 1-debut vid Australiens Grand Prix i Melbourne. Företagets engagemang i motorsportens kungaklass markerar även företagets förnyelse både på och utanför racerbanan.
Nya Audi RS 5 i ett första test i Marocko3.3.2026 12:43:11 CET | Pressmeddelande
Efter en framgångsrik världspremiär har Audi RS 5 nu satts på prov under ett första test i Marocko. På Circuit de Marrakech och de slingrande vägarna i Atlasbergen visar Audi Sports första prestandaorienterade laddhybrid vad den går för: kompromisslös prestanda, precision och en ny form av elektrifierad sportighet.
Nya Audi RS 5: laddbar prestandamodell från Audi Sport19.2.2026 14:14:28 CET | Pressmeddelande
Nya Audi RS 5 är Audi Sports första prestandamodell som är laddhybrid (PHEV) – med äkta RS-gener och avancerad hybridteknik. Oavsett om du tar kurvor, kör motorvägsmaraton eller glider eldrivet genom stan, bemästrar RS 5 alla situationer med smidighet och imponerande precision. Den täcker ett brett spektrum - från bekväm vardagsbil till kraftfull sportbil. För första gången kombinerar Audi Sport en 2,9-liters V6 biturbo på 510 hk (375 kW) med en elmotor på 130 kW. De får sällskap av specialanpassad RS sportfjädring med tvåventilstötdämpare och en helt nyutvecklad quattro med Dynamic Torque Control, vilket för första gången möjliggör elektromekanisk torque vectoring på bakaxeln. Den nya mittdifferentialen, med förspänning för att alltid förbli delvis spärrad, hanterar den longitudinella vridmomentfördelningen. Tvärgående vridmomentfördelning sker via en ny differential som blixtsnabbt kan flytta vridmoment mellan bakhjulen. Resultatet: exceptionellt agil, samlad och avspänd körning.
Global lansering av adidas x Audi Revolut F1 Team-kollektion18.2.2026 12:47:57 CET | Pressmeddelande
I mars börjar Audi tävla i Formel 1 med sitt eget fabriksteam. I samband med premiären i motorsportens kungaklass lanseras även en kollektion för alla fans. Den första adidas x Audi Revolut F1 Team-kollektionen finns i butik från den 19 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
