Olyckor med A-traktorer ökar kraftigt
16.6.2021 07:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande
Enligt statistik från Trafikanalys fanns det cirka 33 000 A-traktorer registrerade i Sverige i slutet av 2020. De senaste fem åren har antalet A-traktorer ökat med 79 procent.
En anledning till att populariteten ökat är att det har blivit lättare att bygga om mer moderna bilar till A-traktorer. I juli förra året tog Transportstyrelsen bort kravet på att fordonet endast får göra 10 kilometer i timmen på lägsta växeln vid två tredjedelar av ursprungsmotorns maximala varvtal. Det betyder att man inte behöver bygga fordonen med dubbla växellådor längre.
– Enligt statistik från If så har olyckor med personskada som följd ökat kraftigt de senaste åren. 2019 hade vi 6 personskador och 2020 ökade det till 40 stycken. Fram till sista maj 2021 har vi redan registrerat 23 personskador så det ser tyvärr ut som att ökningen håller i sig även 2021, säger Johan Granholm, motorexpert på If.
If kan även se att antalet skador på det egna fordonet ökat mycket. Från 176 stycken 2019 till 252 under 2020 vilket korrelerar med A-traktorns ökade popularitet, men man ställer sig också frågan om körkortsutbildningen behöver anpassas till A-traktor?
– Man får köra en A-traktor med ett körkort med behörighet AM, samma som för EU-moped. Det innebär en tolv timmar lång utbildning, varav fyra timmar praktisk träning. Det går även bra att köra en A-traktor med traktorkörkort, men frågan är hur väl AM-körkortet för moped förbereder en för att köra en A-traktor. Man tar mycket mer plats på vägen och får bara köra i 30 kilometer i timmen, så det gäller att hålla koll på stressade medtrafikanter som kan ta större risker för att komma förbi, säger Johan Granholm.
A-traktorer ska besiktas
Sedan 20 maj 2018 är det besiktningskrav för A-traktorer. Första gången ska ske senast 48 månader efter den månad då den togs i bruk för första gången. Därefter senast 24 månader efter den månad då dess föregående godkända kontrollbesiktning utfördes.
– Det är jättebra för trafiksäkerheten att vi sedan ett par år har besiktningskrav på dessa fordon så att de kontrolleras. Det är även bra med de nya reglerna som gör att man inte behöver bygga om bilarna, utan bilens ursprungliga deformationszoner och övriga hjälpsystem är intakta, säger Johan Granholm.
Obs! Om du nyregistrerar en A-traktor innebär det inte automatiskt att den ska besiktas efter 48 månader – det är åldern på ursprungsfordonet som avgör när det ska besiktas.
Ifs skadestatik för A-traktorer
|
Typ av skada |
Trafik - egendom |
Trafik - personskada |
Vagnskada |
|
2017 |
57 |
5 |
84 |
|
2018 |
120 |
9 |
124 |
|
2019 |
192 |
6 |
176 |
|
2020 |
268 |
40 |
252 |
|
2021 (t.o.m. 31/5) |
127 |
23 |
112 |
|
Totalt |
764 |
83 |
748 |
Källa: Skadestatistik från If
Källa: Hur många mopedbilar och A-traktorer finns det? (trafa.se)
Källa: Traktor - Transportstyrelsen
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-792 70 40press@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
SMHI varnar för skyfall – så skyddar du huset18.7.2026 13:40:46 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en orange varning för skyfallsliknande regn i delar av Östergötland och gula varningar i flera andra delar av mellersta Sverige. Kraftiga regn på kort tid kan orsaka översvämmade källare, takläckage och stora vattenskador. If uppmanar nu husägare att vidta enkla åtgärder för att minska risken för skador.
Motorproblem vanligaste orsaken till assistans på sjön– så undviker du avbrott under sommarens båtturer1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren är årets stora höjdpunkt för många båtägare. Men när båtlivet går in i högsäsong ökar också antalet assistansärenden på sjön. Statistik från If visar att motorproblem är den vanligaste orsaken till att svenska fritidsbåtar behöver hjälp ute på vattnet. Även sjunkning och grundstötningar hör till de vanligaste anledningarna till att man får hjälp av Sjöassistans via Ifs båtförsäkring.
If i Almedalen lyfter stress, ensamhet och klimatanpassning17.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
If finns på plats i Almedalen i år med fokus på tre aktuella samhällsutmaningar: stress och psykisk ohälsa i arbetslivet, den växande ensamheten och hur samhället kan skydda människor när klimatförändringarnas konsekvenser blir allt tydligare.
Inför midsommar: Här är vägarna att köra extra försiktigt på16.6.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Dödsolyckorna i midsommartrafiken har halverats de senaste decennierna. Samtidigt är sommaren den mest olycksdrabbade tiden på året. If har kartlagt var det sker flest sommarolyckor.
Nu ökar risken för skyfallsskador – så förbereder du huset15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren är högsäsong för intensiva regnoväder. Skadestatistik från If visar att nästan två tredjedelar av årets alla skyfallsskador inträffar under juni, juli och augusti. Nu uppmanas husägare att förbereda sig inför sommarens kraftiga regn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
