Per Skoglund Larsson årets Stockholmsvinnare i Funkisfestivalen
I Stockholmsfinalen tävlade sex bidrag i en fullsatt salong i Hammarby sjöstad om att få representera Stockholm i Funkisfestivalen 2023. Vinnare blev Per Skoglund Larsson, 23 år från Ljusterö och Gärdet. Per är en kreativ själ som skriver och spelar musik, håller på med bild och digital konst och fotograferar mycket av naturen i sitt närområde i Ljusterö.
– In the Corridors av Darkness har jag skrivit för att hylla alla som har stöttat mig genom livet. Ljusterö är en fristad för mig där min kreativitet kan flöda ut maximalt, säger Per Skoglund Larsson.
Som bidrag nummer fyra röstades Per Skoglund Larsson fram av en jury och publiken. Konferencier för kvällen var Viveka Vidhammer och juryn bestod av Camilla Fredén, professionell dansare och danspedagog, Sara Nordenberg, låtskrivare och artist och Nico Lara, som är en tidigare deltagare i Funkisfestivalen.
Nästa steg för Per Skoglund Larsson blir nu Nalen i april och går han vidare därifrån väntar den stora riksfinalen av Funkisfestivalen på Stockholm Waterfront den 19 juni 2023.
Tack till alla stjärnor som ställde upp i Stockholms stads deltävling!
Om Funkisfestivalen
Funkisfestivalen anordnas av Funkisglädje och är tävlingen för alla med kognitiv eller neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. Kulturskolan Stockholm ansvarar för Stockholms uttagningar till Funkisfestivalen.
Videolänk till vinnarbidraget
Nyckelord
Kontakter
KulturförvaltningenCarolina Ekéus, presschef
I kulturförvaltningen ingår Kulturskolan, Liljevalchs konsthall, Stockholm konst, Stockholms stadsbibliotek, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet och Stockholmia förlag.
Bilder
Om
Kulturförvaltningen
I Kulturförvaltningen ingår Kulturskolan, Liljevalchs konsthall, Stockholm konst, Stockholms stadsbibliotek, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet och Stockholmia förlag samt Evenemangsavdelningen.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Ny utställning om Stockholms simhallar15.12.2025 15:11:01 CET | Pressmeddelande
I utställningen Simhallen – en livsviktig mötesplats berättas historien om hur Stockholms simhallar länge speglat vår samtid. Utställningen visas i Stockholmsrummet på Kulturhuset och pågår till den 1 mars.
Stockholmska liv – ny bok med samtida stockholmare i fokus9.12.2025 18:27:02 CET | Pressmeddelande
Stockholmia förlag bjuder in till bokfrukost för Bo Larssons nya bok Stockholmska Liv. Tio berättelser från vardag och samtid den 11 december 2025 klockan 08.15-10.00 i Stadsmuseets kafé. Samtal mellan författaren och Elin von Unge, museivetare.
Pressinbjudan: Luciatåg med eldrivna maskiner sätter fokus på hållbar stadsutveckling8.12.2025 07:30:00 CET | Pressinbjudan
Stockholms stad bjuder in att fira innovativt samarbete i Slakthusområdet: På morgonen 12 december rullar ett ovanligt Luciatåg från Södermalm till Slakthusområdet i Stockholm. Tåget består av eldrivna arbetsmaskiner och syftet är att rikta ljus på den snabba omställning som pågår mot en mer hållbar och klimatsmart stadsutveckling.
Pressinbjudan: Konst och ljus ska lyfta Rågsved5.12.2025 13:10:59 CET | Pressinbjudan
Nu får Rågsved centrum ett lyft. Ett rivet parkeringsdäck, ny konst, belysning och planteringar ska göra området öppnare, trevligare och tryggare. Välkommen på invigningsfest den 12 december.
Ny forskning ska stärka undervisningen i Stockholms förskolor5.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Över tusen medarbetare från kommunala och fristående förskolor deltog den 28 november i Förskolesummit 2025 – Stockholms största kompetenssatsning för förskolan. Under dagen presenterades ny forskning om barns utveckling och behov. Kunskap som kan leda till nya arbetssätt och stärkt undervisningskvalitet i stadens förskolor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

