Rapport: Den svåra inflationen – vad kan vi lära av tidigare kriser?
5.1.2023 06:00:00 CET | Arenagruppen | Pressmeddelande

Inflationen dominerar nyhetsrapporteringen om ekonomin. Med flaskhalsproblem efter pandemin och energikrisen i spåren av kriget i Ukraina är det svårt att bekämpa inflationen enbart med räntehöjningar.
– Rapporten visar att inflation historiskt har bekämpats med olika medel beroende på orsak. Idag är den politiska verktygslådan mycket liten och det påverkar chanserna att till rimlig kostnad för samhället få bukt med inflationen, säger rapportförfattaren Elisabeth Lindberg, doktorand i ekonomisk historia vid Uppsala universitet.
Vill du läsa rapporten eller intervjua rapportförfattaren redan nu? Mejla kommunikatör Helena Eitrem på helena.eitrem@arenagruppen.se, eller ring på 073-654 13 13.
Den 11 januari publiceras rapporten här.
Rapporten går igenom inflationsbekämpning på 1950-talet och 1970-talet. Det var två perioder då inflationen ansågs utgöra ett växande ekonomiskt problem. Från det kan vi lära oss att själva hanteringen av inflation alltid kommer med en kostnad för samhällsekonomin. Därför är det viktigt att använda rätt verktyg, så att inte sysselsättning och investeringar skadas i onödan.
Den 11 januari bjuder vi till seminarium och rapportsläpp. Medverkar gör rapportförfattaren Elisabeth Lindberg, doktorand i ekonomisk historia, Uppsala universitet, Erica Sjölander, kanslichef, Facken inom industrin, Irene Wennemo, generaldirektör, Medlingsinstitutet, Elinor Odeberg, chefsekonom, Arena Idé. Moderator: German Bender, utredningschef, Arena Idé. Seminariet spelas in av SVT Forum och sänds senare. Läs mer och anmäl dig
Kontakt:
Helena Eitrem, kommunikatör, helena.eitrem@arenagruppen.se, 073-654 13 13
Arena Idé är en progressiv och partipolitiskt obunden tankesmedja med medborgar- och löntagarperspektiv. Vi finansieras av fackföreningsrörelsen och är en del av den ideella föreningen Arenagruppen.
Nyckelord
Kontakter
Helena EitremKommunikationsansvarigArenagruppen
Tel:0736541313helena.eitrem@arenagruppen.seBilder

Om
Följ Arenagruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arenagruppen
Ny bok: Politik för ett mänskligt samhälle – en handbok30.3.2026 14:00:09 CEST | Pressmeddelande
Hur kan politiken utformas för att sätta människan i centrum? Per Molanders nya bok ger vägledning för hur samhället kan utformas.
Nya kapitalskatter kan stärka försvar och välfärd med 100 miljarder26.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Ny förmögenhetsskatt som träffar de 5% rikaste och sanktioner mot banker som inte gör tillräckligt för att stoppa skatteflykt. Det är två av förslagen i den nya rapporten Skatt på kapital från tankesmedjan Arena Idé. “Ska vi klara att finansiera våra gemensamma utmaningar måste principen om skatt efter bärkraft gälla”, säger chefsekonomen Elinor Odeberg.
Pressinbjudan: Rapportlansering – Nya kapitalskatter presenteras19.3.2026 07:15:00 CET | Pressinbjudan
Räcker dagens skatter till välfärd och försvar – eller behöver kapitalskatterna höjas? En ny rapport från tankesmedjan Arena Idé föreslår reformer som ökar skatteintäkterna och minskar klyftorna.
Striden om tiden – frukostseminarium om kortare arbetstid6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Arbetstiden är åter en het fråga i både fackliga förhandlingar och den politiska debatten. Den 18 mars bjuder Arena Idé och Arenagruppen in till ett frukostseminarium om arbetstidens framtid i samband med lanseringen av rapporten Den eviga striden om tiden. Förebilder och inspiration i omvärlden.
Gabriel Zucman till Sverige – ”Miljardärsskatt” ges ut på svenska3.3.2026 10:45:44 CET | Pressmeddelande
En av världens främsta forskare om skatteflykt och förmögenhetskoncentration kommer till Sverige, med ett skarpt förslag på hur vi kan beskatta de superrika. Den 30 mars ger vi ut Gabriel Zucmans uppmärksammade bok Miljardärsskatt – så kan den införas. Dagen därpå, den 31 mars, föreläser han i Aula Magna vid Stockholms universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum