RAPPORT: Tjejer med höga mattebetyg väljer bort ingenjörsutbildningar
27.10.2022 08:16:29 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande

Rapporten Ingenjörsutbildningarnas attraktionskraft – Går det att räkna med dem som kan räkna? visar att av de knappt 11 000 tjejer som gick ut nian med toppbetyg i matte, och därmed är väl rustade för en framtida ingenjörsbana, väljer endast 1 600 en ingenjörsutbildning. Sex av sju tjejer som har bra förutsättningar för en ingenjörsutbildning väljer alltså att läsa något annat.
– Rapporten visar tydligt att ingenjörsutbildningarna inte attraherar tillräckligt många som klarar av de tuffa utbildningarna. Om fler av tjejerna med de högsta betygen i matte hade läst ingenjörsutbildningar skulle vi få fler examinerade ingenjörer och färre avhopp från utbildningarna, säger Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på Sveriges Ingenjörer.
Om andelen av tjejer med höga mattebetyg som sökte sig till en ingenjörsutbildning vore lika hög som för killarna, skulle man kunna räkna med ytterligare drygt 2 000 ingenjörsstudenter varje år. Och det är studenter med goda förutsättningar att nå examen.
– Undersökningar om ungdomars val av högskoleutbildning visar att den viktigaste faktorn är möjligheten till en hög lön. Ingenjörslönerna är fortfarande betydligt högre för män än för kvinnor. Arbetsgivarna har därför en nyckelroll i att locka studenter till ingenjörsutbildningar. Ska fler kvinnor vilja bli ingenjörer måste deras löner höjas, säger Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på Sveriges Ingenjörer.
Om Ingenjörsutbildningarnas attraktionskraft - Går det att räkna med dem som kan räkna?
Rapporten baseras på en analys av specialbeställd statistik från SCB där Sveriges Ingenjörer följt de ungdomar som gått årskurs nio med antingen A eller B i matematik, genom programvalen i gymnasiet och vidare till högskolan.
Slutsatserna i rapporten sammanfattade:
- Fler tjejer med toppbetyg i matte behöver välja NA/TE i gymnasiet
- Andelen kvinnor med examen från NA/TE som går en ingenjörsutbildning måste öka
- Fler grundskoleelever måste ges bättre möjlighet att lyfta sina kunskaper i matematik och bli en av de som vill och kan klara av att bli ingenjör
- Arbetsgivarna måste bli bättre på att konkurrera om och på så sätt förmå fler kvinnor att välja en framtid som ingenjör. Det håller inte att löneskillnaderna består och samtidigt förvånas över att ambitiösa kvinnor väljer andra karriärvägar
Nyckelord
Kontakter
Alexander OrlingePressekreterare
Tel:08-33 74 29Alexander.orlinge@sverigesingenjorer.seBilder



Dokument
Om
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Arbetsbyten försvåras när konkurrensklausuler blir vanligare29.9.2026 07:37:00 CEST | Pressmeddelande
Ungefär var sjätte ingenjör, 17 procent, uppger att de har en konkurrensklausul i sitt anställningskontrakt och ytterligare omkring 20 procent vet inte om de har någon, visar en ny medlemsenkät. När konkurrensklausuler gör det svårare för ingenjörer att byta jobb medför detta negativa konsekvenser för ingenjörernas rörlighet på arbetsmarknaden.
King tecknar kollektivavtal med Sveriges Ingenjörer24.9.2026 19:30:00 CEST | Pressmeddelande
Det svenska spelföretaget King har i dag tecknat kollektivavtal med Sveriges Ingenjörer och Unionen. Förhandlingarna har pågått sedan i maj 2025 och har nu lett fram till en överenskommelse. Sveriges Ingenjörer drar därmed tillbaka det tidigare lagda varslet om strejk.
Sveriges Ingenjörer varslar King om strejk för kollektivavtal15.9.2026 10:23:00 CEST | Pressmeddelande
Efter mer än ett år av förhandlingar har Sveriges Ingenjörer tillsammans med Unionen i dag varslat om strejk på King, spelföretaget bakom Candy Crush Saga med kontor i Stockholm och Malmö. Detta till följd av att företaget inte tecknar kollektivavtal. Konfliktåtgärderna träder i kraft fredag den 25 september kl. 05.00 om inte medlarna beslutar annat och parterna inte kommit överens.
Mattekrisen måste vändas – Sverige hotat som kunskapsnation8.9.2026 10:47:37 CEST | Pressmeddelande
Den senaste Pisa-undersökningen visar att svenska elevers resultat i matematik har sjunkit betydligt. Nu behövs omfattande insatser för att vända utvecklingen och stärka matematikkunskaperna. Resultaten är mycket oroande för Sverige som kunskaps- och ingenjörsnation, kommenterar fackförbundet och intresseorganisationen Sveriges Ingenjörer.
Trendbrott för ingenjörernas arbetsmarknad – ökad optimism9.7.2026 15:18:56 CEST | Pressmeddelande
Efter en längre period av försämrade förväntningar syns nu ett tydligt trendbrott i ingenjörernas syn på arbetsmarknaden. Arbetslösheten sjunker och fler ser möjligheter att byta jobb till en högre lön.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
