Renovering gav möjlighet till två nya vindslägenheter på Maria Prästgårdsgatan
9.11.2022 16:22:38 CET | Einar Mattsson | Nyheter

— Det är toppen att vi kan skapa fler lägenheter när vi renoverar huset. Och det är extra roligt eftersom lägenheterna är enormt vackra, säger förvaltare Erica Wallmo när platschefen Kenny Hult visar runt i lägenheterna.
— Det här är första gången som jag är med och bygger vindslägenheter. Det är inte så vanligt och det har sina utmaningar. Renoveringsbehovet var större än väntat och vi har fått förstärka bjälklag och takstolar. Just nu är det stressigt att hinna klart, men frågar du mig efter slutbesiktningen om ett par veckor så kommer jag svara att jag är nöjd och att det är fina materialval och ett av de finaste trapphus som jag renoverat, säger Kenny Hult.
Trapphuset har vackert stengolv, nymålade väggar, nya säkerhetsdörrar till de 18 lägenheterna och i taket sitter originalbelysning som sprider vacker ljus. Högst upp i huset finns tre vindslägenheter med utsikt över takåsarna på Södermalm. Intill 2:an som fanns sedan tidigare har två nya ettor om 34 kvm byggts och blir nu ett litet men ändock tillskott till bostadsmarknaden i Stockholm.
Samråd och kontakt med hyresgäster under pandemin
Hyresgästerna har nu börjat återflytta till de nyrenoverade lägenheterna och kan på plats uppleva sitt val av färg på köksluckor, klinker i badrum och väggfärg.
— Vi hade samråd under pandemin och fick kombinera digitala möten med att knacka dörr i huset. Det var så klart en speciell situation, men det gick ändå bra att ha kontakt med hyresgästerna på det sättet, berättar Erica Wallmo.
Erica och ROT-koordinator Eleonora Sand har även tät kontakt med hyresgästerna i grannhuset som har påverkats av renoveringen. Och nu står även den delen av huset på tur att stambytas.
Det är så klart att det är ansträngande och medför mycket oro när det pågår renovering i boendemiljö. Men enligt min erfarenhet så är de flesta mycket nöjda när de återflyttar och ser hur bra det har blivit. Och för fastighetsägaren är det tryggt att veta att det efter en renovering inte finns risk för vattenläckor eller andra problem med husets installationer, avslutar Erica.
Nyckelord
Bilder


Länkar
Om
Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar cirka 14 200 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 58 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:
Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg
Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.
Värmen ska fungera även när elen slås ut23.9.2026 09:54:07 CEST | Nyheter
I samband med den nationella Beredskapsveckan uppmärksammar vi på Einar Mattsson hur vi kan stärka vår beredskap. Vad händer till exempel med fastigheter om ett längre elavbrott inträffar mitt i vintern? I ett nytt pilotprojekt undersöker Einar Mattsson fastighetsförvaltning tillsammans med Stockholm Exergi hur värmen kan hållas igång även när den vanliga elförsörjningen inte fungerar.
“Målet inte är att kunna allt, utan att bli bra på att hitta svaren.” — fredagsporträttet med Lucas Gullback18.9.2026 10:00:00 CEST | Nyheter
Att hitta en IT-tekniker som är drink-intresserad tillhör inte vanligheterna. Men i fastighetskoncernen Einar Mattsson finns Lucas Gullback som testar olika smaker, fruktsiraper, juicer och annat för att få ihop goda drinkar. Han försöker hänga med i all IT-utveckling, samtidigt som han måste jobba undan ärenden kollegorna vill få lösta. Han har enorma kunskaper om Sagan om ringen och inte minst ett härligt livsmotto. Lär känna Lucas i dagens fredagsporträtt.
Einar Mattsson partner till Nobel Week Lights16.9.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Under de senaste tre åren har Einar Mattsson har varit partner till ljuskonstfestivalen som firar Nobelpriserna. Nu har den familjeägda fastighetskoncernen beslutat om att fortsätta stötta Nobel Week Lights under kommande treårsperiod.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
